V několika uplynulých měsících jste slovo prezident slyšeli v různých formách a souvislostech několikrát denně. Na některého z prezidentských kandidátů jste natrefili na každém rohu. Shlíželi z billboardů, vykukovali z poštovních schránek, se svými družinami okupovali náměstí, vybafli z každé webové stránky,… A právě do této doby si Albatros Media načasoval vydání nové knihy Vladimíra Lišky Prezidenti. Aktuální volební klání je už za vámi a Hrad obsazen staronovým vládcem. Můžete se přestat věnovat předvolebním debatám a začíst se do životních příběhů prezidentů, kteří postupně vedli naši zemi od roku 1918 až do současnosti.
Obsah knihy je řazen chronologicky, takže se postupně seznámíte s osudy Tomáše Garrigue Masaryka, Edvarda Beneše, Emila Háchy, Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého, Antonína Novotného, Ludvika Svobody, Gustáva Husáka, Václava Havla, Václava Klause a aktuálního prezidenta Miloše Zemana. Větší část každé kapitoly je věnována profesní dráze a dějinným okolnostem. Osobní život každého z mužů je v případě této knihy spíše okrajovou záležitostí, což se dá s ohledem na rozsah knihy předpokládat. I tak jsou některé kapitoly značně zhuštěné a čtenář zavalen informacemi, které by v některých případech vydaly na samotný román. Toto se týká hlavně prezidentů, kteří už nejsou mezi námi. Kapitoly o Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi jsou v poměru k ostatním překvapivě krátké. Lze si pokládat otázku, proč tomu tak je. Ještě neuzrála doba na to, aby bylo možné objektivně zhodnotit jejich fungování v úřadu?
Díky popisu okolností, které vedli k dosazení jednotlivých prezidentů do úřadu, čtenář zároveň absolvuje i malý kurz z novodobých dějin Československa. Stejně jako se prezident podílí na určování vývoje ve státě, tak je jeho působení ovlivněno aktuální politickou a ekonomickou situací v zemi. Mladší čtenáři se dozvědí řadu zajímavých faktů a starší si mohou osvěžit vzpomínky a případně konfrontovat s prožitou realitou. Knihu lze v každém případě doporučit čtenářské obci napříč věkem i politickým přesvědčením.
Milým detailem, který potěší oko čtenáře, je malý lipový lístek u čísla každé strany jako připomínka národního stromu. Co naopak potěší méně je používání slovesa zglajchšaltovat, které má autor očividně v oblibě. Knize by více slušelo používání jiného vhodného ekvivalentu. Malá poznámka k samotné obálce, která je sestavena z dobových známek vycházejících u příležitosti působení jednotlivých prezidentů. Prezidentů doposud bylo jedenáct, ale známek se zde střídá pouze deset. Chybí známka s Emilem Háchou, což pozornému čtenáři neujde hned při prvním pohledu. Fanoušci filatelie zbystří, protože ví, že Hácha nikdy na poštovní známce nevyšel. Nestálo by pak za úvahu zvolit jinou grafickou formu obálky?
Je známo, že v soukromí se o německých okupantech Hácha vyjadřoval s velkým despektem, zejména nesnášel K. H. Franka, kterého se bál a jenž s ním většinou jednal hrubě a povýšeně. Teror, který Heydrich po svém příjezdu do Prahy v Protektorátu zavedl, byl pro státního prezidenta těžkým břemenem. Popravy a deportace českých vlastenců do nacistických koncentračních táborů jasně naznačovaly, že česká autonomie se už stává jen prázdným pojmem. Navíc byly do české protektorátní vlády Heydrichem jmenovány i osoby, které již bez skrupulí kolaborovaly s okupanty.
Vladimír Liška je absolventem Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Momentálně působí jako publicista a prozaik se zaměřením na historii, záhady a neprobádané jevy. Publikoval v časopisech Reflex a Koktejl. Je autorem více než třiceti knih.
Knihu můžete nyní zakoupit na Albatros Media se slevou.
Nejnovější komentáře