Už dnes si na HBO Max můžete pustit nové dva díly seriálu Příběh služebnice. O čem tento seriál je?
Seriál vytvořil Bruce Miller podle stejnojmenného románu kanadské autorky Margaret Atwoodové z roku 1985. Seriál byl objednán streamovací službou Hulu jako přímá objednávka 10 epizod, jejichž výroba začala koncem roku 2016. Děj představuje dystopii následující po druhé americké občanské válce, v níž teonomická totalitní společnost podrobuje plodné ženy, zvané „Handmaids“, otroctví při rození dětí.
První tři díly seriálu měly premiéru 26. dubna 2017, dalších sedm epizod bylo vydáváno každou středu. V červenci 2019 byl seriál obnoven pro čtvrtou sérii, která měla premiéru 27. dubna 2021. V září 2019 bylo oznámeno, že společnosti Hulu a MGM připravují pokračování seriálu, které bude vycházet z Atwoodové románu The Testaments z roku 2019. V prosinci 2020, před premiérou čtvrté série, byl seriál obnoven pro pátou sérii, která měla premiéru 14. září 2022. V září 2022, před premiérou páté série, byl seriál obnoven pro šestou, závěrečnou sérii.
První série Příběhu služebnice získala ze 13 nominací osm cen Primetime Emmy, včetně ceny za mimořádný dramatický seriál. Jedná se o první seriál z produkce Hulu, který získal hlavní ocenění, a také o první seriál streamovací služby, který získal cenu Emmy za vynikající seriál. Získal také Zlatý glóbus za nejlepší televizní seriál - drama. Elisabeth Mossová získala také cenu Primetime Emmy za vynikající hlavní ženský herecký výkon v dramatickém seriálu a Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon v televizním dramatickém seriálu.
Děj
Ve světě, kde se v důsledku pohlavně přenosných chorob a znečištění životního prostředí zhroutila porodnost, nastoluje v bývalých Spojených státech po občanské válce vládu totalitní, teonomická vláda Gileadu. Společnost je organizována vůdci toužícími po moci spolu s novým, militarizovaným, hierarchickým režimem náboženského fanatismu a nově vytvořenými společenskými třídami, v nichž jsou ženy brutálně podřízeny. Podle zákona jsou ženy v Gileádu nuceny pracovat ve velmi omezených rolích, včetně některých rolí porodních otrokyň, a nesmějí vlastnit majetek, dělat kariéru, nakládat s penězi ani číst.
Všesvětová neplodnost vedla k zotročení plodných žen v Gileádu, které nový režim označil za padlé ženy, přičemž se odvolává na extremistický výklad biblického příběhu o Bilhě. Mezi tyto ženy často patří ty, které vstoupily do manželství po rozvodu (označované jako „cizoložnice“, protože gileádské právo rozvod neuznává), svobodné nebo neprovdané matky, lesbičky (homosexuálové jsou označováni jako „zrádci pohlaví“), nekřesťanky, stoupenkyně jiných křesťanských denominací než „synové Jákobovi“, politické disidentky a akademičky.
Tyto ženy, nazývané služebnice, jsou přidělovány do domů vládnoucí elity, kde se musí podrobit rituálnímu znásilnění (označovanému jako „obřad“) ze strany svých mužských pánů („velitelů“) v přítomnosti jejich manželek, aby byly oplodněny a rodily jim děti. Služebnice dostávají jména vytvořená přidáním předpony Of- ke křestnímu jménu muže, který je má. Když jsou přeloženy, jejich jména se změní.
Společně s pobočníky je nyní velká část společnosti rozdělena do tříd, které jim určují svobody a povinnosti. Ženy jsou rozděleny do malé škály společenských kategorií, přičemž každá z nich je označena prostými šaty v určité barvě. Služebnice nosí dlouhé červené šaty, těžké hnědé boty a bílé pláště, přičemž větší bílý plášť (tzv. křídla) nosí venku, aby je zakryl před zraky veřejnosti a omezil jejich výhled.
June Osborneová, přejmenovaná na Offred, je služebná přidělená do domu gileadského velitele Freda Waterforda a jeho ženy Sereny Joy. Waterfordovi, klíčoví aktéři vzniku a vzestupu Gileádu, se potýkají s realitou společnosti, kterou pomáhali vytvořit. V „dřívějších dobách“ byla June provdaná za Luka a měla dceru Hannah.
Na začátku příběhu byla June při pokusu o útěk z Gileádu se svým manželem a dcerou zajata a donucena stát se Služebnicí kvůli cizoložství, kterého se dopustila se svým manželem. Dceru June odvedli a dali na výchovu do rodiny z vyšších vrstev a její manžel uprchl do Kanady. Velká část děje se točí kolem touhy June po opětovném shledání s manželem a dcerou a vnitřního vývoje její síly k její poněkud temnější verzi.
Obsazení a postavy
Hlavní
-Elisabeth Mossová jako June Osborneová / Offred / Ofjoseph, žena, která byla zajata při pokusu o útěk do Kanady se svým manželem Lukem a dcerou Hannah. Protože je Luke rozvedený, je jejich svazek v nové společnosti považován za cizoložný. June je považována za cizoložnici a jejich dcera Hannah za nemanželskou. Kvůli Juneině plodnosti se stává služebnicí velitele Freda Waterforda a jeho ženy Sereny Joy a je nazývána „Offred“; později se stává služebnicí velitele Josepha Lawrence a je nazývána „Ofjoseph“.
-Joseph Fiennes jako velitel Fred Waterford, vysoce postavený vládní úředník a Junein první pán. On i jeho žena se podíleli na založení Gileadu.
-Yvonne Strahovski jako Serena Joy Waterfordová, Fredova manželka a bývalá konzervativní kulturní aktivistka. Zdá se, že přijala svou novou roli ve společnosti, kterou pomáhala vytvořit. Je vyrovnaná a hluboce věřící, ale schopná velké krutosti a k June je často bezcitná. Zoufale touží stát se matkou.
-Alexis Bledelová jako Dr. Emily Maleková / Ofglen #1 / Ofsteven / Ofroy / Ofjoseph #1 (1.-4. série), bývalá univerzitní lektorka buněčné biologie a zpočátku Juneina partnerka při nákupech. Ačkoli se jí June zpočátku obává, ukáže se, že není tak zbožná, jak se zdá, a obě se spřátelí. Emily se zapojí do podzemního hnutí odporu Mayday a jako první o něm informuje June. Má ženu a syna, kteří žijí v Kanadě.
-Madeline Brewer jako Janine Lindo / Ofwarren / Ofdaniel / Ofhoward, služebná, která vstoupila do Rudého centra na výcvik ve stejnou dobu jako June a díky jejímu laskavému zacházení považuje June za přítelkyni. Zpočátku se Janine nepodřizuje a za trest jí je odstraněno pravé oko. V důsledku léčby se stává psychicky labilní a často se chová temperamentně nebo dětinsky. Před Gileadem byla Janine servírkou a měla syna Caleba, který byl bez jejího vědomí po převzetí moci zabit.
-Ann Dowd jako teta Lydia Clementsová, žena pověřená dohledem nad služkami v jejich sexuální převýchově a povinnostech. Je brutální a neposlušné Služebnice podrobuje tvrdým fyzickým trestům, ale zároveň se o své svěřenkyně stará a hluboce věří v poslání a učení Gileade. Zdá se, že má slabost pro Janine, a dokonce ji občas oslovuje jejím jménem. Před Gileádem byla soudkyní rodinného soudu a poté učitelkou na základní škole.
-O. T. Fagbenle jako Luke Bankole, manžel June z doby před Gileadem. Zpočátku se June domnívá, že byl zabit, ale později vyjde najevo, že se Lukovi podařilo uprchnout do Kanady.
-Max Minghella jako velitel Nick Blaine, řidič velitele Waterforda a bývalý tulák z Michiganu, který k June něco cítí. Mezi June a Nickem se rozvine intimní vztah a ona nakonec zjistí, že je Oko, špion Gileadu, a že hrál velkou roli při převzetí moci Gileadem. Ve 3. sérii je povýšen na velitele.
-Samira Wiley jako Moira Strandová, Juneina nejlepší kamarádka od vysoké školy. Je již v Rudém centru, když June nastupuje do výcviku služebnic, ale uteče před přidělením do domova. Je znovu chycena a stává se „Ruby“, Jezabelou. Zdá se, že se vzdala naděje, že se někdy dostane na svobodu, ale při opětovném setkání s June znovu získá přesvědčení utéct do Kanady.
-Amanda Brugel jako Rita Blue (hlavní role 2. série - současnost, opakovaně v 1. sérii), hospodyně v domě ve Waterfordu, která se stane jednou z nejbližších spojenkyň June. Měla syna Matthewa, který zemřel v boji v občanské válce, když mu bylo 19 let.
-Bradley Whitford jako velitel Joseph Lawrence (hlavní sezóna 3-současnost, hostující sezóna 2), zakladatel kolonií a architekt gileadského hospodářství. S Maydayem se střídavě stýká.
-Sam Jaeger jako Mark Tuello (hlavní sezóna 4-současnost, epizodní role ve 3. sezóně, hostující role ve 2. sezóně), agent americké vlády, s nímž se Serena setkává v Kanadě.
Vedlejší
-Stephen Kunken jako velitel Warren Putnam (sezóna 1-současnost), vysoce postavený úředník a první známý velitel Janine.
-Ever Carradine jako Naomi Putnam (sezóna 1-současnost), manželka velitele Putnama. Nemá žádné sympatie k pobočnicím a své dítě vnímá pouze jako symbol postavení.
-Jordana Blake jako Hannah Bankole (1. série-současnost), dcera June a Luka. Po únosu dostane novou rodinu a je přejmenována na Agnes MacKenzie.
-Tattiawna Jones jako Lillie Fullerová / Ofglen #2 (1.-2. série), která nahradí Emily ve funkci poté, co Emily zajme Oko. Varuje June před porušováním pravidel a nechce narušit status quo, ale to spíše proto, že věří, že její život jako Služebnice je lepší než těžký a chudý život, který vedla před příchodem do Gileádu, než z náboženské zbožnosti.
-Nina Kiri jako Alma / Ofrobert (sezóny 1-4), další Služebnice, která se v Rudém centru vyučila s June, Moirou a Janine. Je upřímná a upovídaná a často si s June vyměňuje drby a novinky. Je také zapojena do Mayday a stává se jedním z prvních kontaktů June se skupinou odporu.
-Bahia Watson jako Brianna / Oferic (1. - 4. série), další místní Služebnice, která se přátelí s June. Je Doloresinou partnerkou při nakupování.
-Jenessa Grant jako Dolores / Ofsamuel (1.-2. série, hostující ve 3. sérii), místní Služebnice s přátelskou a upovídanou povahou. Je Brianninou partnerkou při nákupech.
-Edie Inksetterová jako teta Elizabeth (1. série - současnost), kolegyně tety, která úzce spolupracuje s tetou Lydií v Červeném centru.
-Robert Curtis Brown jako velitel Andrew Pryce (1.-2. série), velitel, který je jedním z vedoucích členů Synů Jákoba a má na starosti Oči.
-Kristen Gutoskie jako Beth (1. a 3. série, hostující ve 4. sérii), oceněná kuchařka před vznikem Gileádu, dříve Marta u Jezábel a později Marta v Lawrencově domácnosti.
-Erin Way jako Erin (1. a 3. série), mladá, zřejmě němá žena, která byla vycvičena, aby se stala Služebnicí, ale podařilo se jí s Lukem utéct do Kanady.
-Krista Morin jako Rachel Tappingová (1.-2. série, 4. série), úřednice na konzulátu Spojených států v Kanadě.
-Clea DuVall jako Sylvia (2.-5. série), Emilyina manželka.
-Cherry Jones jako Holly Maddoxová (2.-3. série), Juneina matka, otevřená feministka.
-Sydney Sweeneyová jako Eden Blaineová (rozená Spencerová) (2. sezóna), zbožná a poslušná mladá dívka, která je provdána za Nicka.
-Greg Bryk jako velitel Ray Cushing (2. sezóna), kolega velitele, který později nahradí pozici velitele Pryce.
-Rohan Mead jako Isaac (2. sezóna), mladý strážce přidělený do domu Waterfordových.
-Julie Dretzinová jako Eleanor Lawrencová (2.-3. série), psychicky labilní manželka velitele Lawrence.
-Ashleigh LaThropová jako Natalie / Ofmatthew (3. série), oddaná Služebnice, jejíž loajalita ke Gileadu způsobuje rozpory mezi jejími kolegy.
-Sugenja Sriová jako Sienna (3. série, hostující 4. série), nová Marta v Lawrencově domácnosti.
-Jonathan Watton jako velitel Matthew Calhoun (3. série-dosud), přidělený velitel Natalie/Ofmatthew.
-Charlie Zeltzer jako Oliver (3.-4. série), syn Emily a Sylvie.
-Christopher Meloni jako vrchní velitel George Winslow (3. série), vrchní velitel umístěný ve Washingtonu.C.
-Elizabeth Reaser jako Olivia Winslowová (3. série), manželka vrchního velitele Winslowa.
-Mckenna Grace jako Esther Keyesová (4. série-dosud), farmářka a dospívající manželka staršího velitele.
-Zawe Ashtonová jako Oona (4. série), humanitární pracovnice v Torontu a Moiřina nová přítelkyně.
-Jeananne Goossen jako teta Ruth (4. série), vysoce postavená teta, která se zoufale snaží nahradit tetu Lydii jako vedoucí tetu v jejich okrsku.
-Natasha Mumba jako Danielle (4. série - současnost), bývalá služebná.
-Victoria Sawal jako Tyler (4. série - současnost), bývalá služebná.
-Amanda Zhou jako Vicky (4. série - současnost), bývalá služebná.
-Christine Ko jako Lily (5. sezóna), bývalá Martha, která je nyní vůdkyní hnutí odporu v Kanadě.
-Genevieve Angelson jako Gladys Wheeler (5. sezóna), bohatá Kanaďanka, která zbožňuje Serenu a která je hybnou silou vzestupu Gileadu v Torontu.
-Carey Cox jako Rose Blaine (5. sezóna), Nickova nová manželka.
Hostují
-Jim Cummings jako Burke (1. série), Oko, který vyslýchá June.
-Zabryna Guevara jako paní Castillová (1. série), velvyslankyně z Mexika, která navštíví Gileád, aby se přesvědčila o účinnosti režimu.
-Christian Barillas jako pan Flores (1. série), asistent paní Castillové.
-Rosa Gilmorová jako Zoe (1. série), dcera vojáka americké armády a vůdkyně skupiny přeživších, s níž se Luke setká poté, co je oddělen od June a Hannah.
-Tim Ransom jako pan Whitford (1. série), přítel Juneiny matky, který pomáhá June, Lukovi a Hannah při pokusu o překročení hranic.
-Marisa Tomei jako paní O’Connerová (2. série), manželka velitele, která je za trest vyhoštěna do Kolonií za spáchání tělesného hříchu.
-Yahya Abdul-Mateen II jako Omar (2. série), muž, který pomáhá June při pokusu o útěk z Gileádu.
-John Carroll Lynch jako Dan (2. série), Emilyin šéf na univerzitě, kde pracovala.
-Kelly Jenrette jako Annie (2. série), Lukova bývalá manželka.
-Rebecca Rittenhouse jako Odette (2. série), lékařka a Moiřina zesnulá snoubenka.
-Amy Landecker jako paní MacKenzie (3. série), Hannina matka umístěná v Gileádu.
-Laila Robins jako Pamela Joy (3. série), Serenina matka.
-Deidrie Henryová jako Lori (3.-4. série), Martha, kterou Nick využívá k získávání informací v Gileádu.
-Sarah McVieová jako Lena (3. série), švýcarská diplomatka vyjednávající nepřátelský konflikt mezi Gileádem a Kanadou o Nichole.
-Emily Althausová jako Noelle (3. série), mladá svobodná matka, jejíhož syna teta Lydie učila před vznikem Gileádu.
-Laura Vandervoort jako Daisy (4. série), pracovnice Jezebelů, která pomáhá June.
-Alex Castillo jako Dawn Mathis (4. série), obhájkyně Waterfordových.
-Reed Birney jako poručík Stans (4. série), gileadský důstojník, který vyslýchá June.
-Omar Maskati jako Steven (4. série), vůdce odbojové skupiny v Chicagu.
-Carly Streetová jako Iris Bakerová/teta Irene (4. série), bývalá teta, která se pokouší usmířit s Emily.
V druhé sérii se v roli hlasatelky zpráv v autorádiu objevuje Oprah Winfreyová bez titulků.
Produkce
Přímá objednávka seriálu Příběh služebnice byla společností Hulu oznámena v dubnu 2016, hlavní roli si zahraje Elisabeth Mossová. Seriál podle stejnojmenného románu Margaret Atwoodové z roku 1985 vytvořil Bruce Miller, který je také výkonným producentem spolu s Danielem Wilsonem, Fran Searsovou a Warrenem Littlefieldem. Atwoodová působí jako poradní producentka a poskytuje zpětnou vazbu k některým oblastem, kde seriál rozšiřuje nebo modernizuje knižní předlohu. V první epizodě si také zahrála malou epizodní roli. Mossová je rovněž producentkou.
V červnu 2016 byl jako režisér seriálu oznámen Reed Morano. V červenci 2016 se k hercům připojili Samira Wiley, Max Minghella a Ann Dowd. V srpnu 2016 byli obsazeni Joseph Fiennes, Madeline Brewer a Yvonne Strahovski, v září 2016 pak O. T. Fagbenle a Amanda Brugel. V říjnu 2016 se k obsazení připojil Ever Carradine a v lednu 2017 přibyla Alexis Bledel.
Natáčení seriálu probíhalo v Torontu, Mississaugě, Brantfordu, Hamiltonu, Burlingtonu, Oakville a Cambridge v Ontariu od září 2016 do února 2017. Společnost Hulu zveřejnila první úplnou upoutávku na seriál na YouTube, a to 23. března 2017. Seriál měl premiéru 26. dubna 2017.
3. května 2017 byl Příběh služebnice obnoven pro druhou sérii, která měla premiéru 25. dubna 2018. Mossová sdělila médiím, že další epizody se budou týkat dalšího vývoje příběhu, doplní některé nezodpovězené otázky a budou pokračovat ve vyprávění, které již bylo „dokončeno“ v knize. Druhá série se skládá ze 13 epizod a začala se natáčet na podzim 2017. Alexis Bledel se vrátila jako stálá hvězda seriálu.
Showrunner Bruce Miller uvedl, že si představoval 10 sezón seriálu, a prohlásil: „No, víte, upřímně, když jsem začínal, snažil jsem se v hlavě rozehrát hru, jak by vypadalo deset sezón? Když trefíte homerun, chcete, aby energie obletěla mety, chcete mít dost příběhu na to, abyste pokračovali dál, jestli dokážete diváky zaháčkovat, aby jim na těch lidech záleželo natolik, že budou ve finále skutečně plakat.“ Druhá série se natáčela v Ontariu, především v Torontu, ale některé scény se natáčely i v Hamiltonu a Cambridge.
2. května 2018 společnost Hulu prodloužila seriál pro třetí sérii, která měla premiéru 5. června 2019. Třetí série se začala natáčet v Torontu v říjnu 2018. Scény pro 3. sérii se natáčely také v Cambridge a Hamiltonu v Ontariu a ve Washingtonu, D.C. Ve 3. sérii debutoval jako režisér dlouholetý kameraman seriálu Colin Watkinson epizodou „Unknown Caller“. Za práci na této sezóně bylo město Cambridge v Ontariu nominováno organizací Location Managers Guild International na cenu „Outstanding Film Office“. Bylo to poprvé, kdy byla na tuto poctu nominována kanadská filmová kancelář.
Dne 26. července 2019 byl seriál obnoven pro čtvrtou sezónu. Čtvrtá sezóna, sestávající z 10 epizod, se začala natáčet v březnu 2020, přičemž Elisabeth Mossová natáčela svůj režijní debut, ale práce musely být zastaveny již po několika týdnech kvůli pandemii COVID-19. V červnu 2020 společnost Hulu oznámila, že čtvrtá série bude mít premiéru v roce 2021. Produkce čtvrté série byla obnovena v září 2020 a skončila 25. února 2021, přičemž Mossová režírovala tři epizody.
10. prosince 2020, před premiérou čtvrté série, společnost Hulu obnovila seriál pro pátou sérii. Pátá sezóna se začala natáčet v únoru 2022 v Torontu a její natáčení je naplánováno do července 2022. V květnu 2022 Alexis Bledelová před pátou sérií seriál opustila a prohlásila: „Po dlouhém přemýšlení jsem cítila, že musím od Příběhu služebnice odejít.“
8. září 2022, před premiérou páté série, Hulu obnovilo seriál pro šestou a poslední sérii.
Vysílání a vydání
První tři epizody seriálu měly premiéru 26. dubna 2017, dalších sedm epizod vycházelo každý týden. V Kanadě seriál vysílá každý týden CTV Drama Channel a streamovací služba Crave; první dvě epizody měly premiéru 30. dubna 2017. Ve Skandinávii je seriál dostupný na HBO Nordic. Ve Spojeném království měl seriál premiéru 28. května 2017 na stanici Channel 4.
Na Novém Zélandu byl seriál uveden 8. června 2017 na předplacené službě video on demand Lightbox. Poté, co poskytovatel satelitních služeb Sky koupil Lightbox a 7. července 2020 jej sloučil se svou streamovací službou Neon, získal Neon distribuční práva na seriál na Novém Zélandu.
V Austrálii měl seriál premiéru na videostreamovací službě SBS on Demand televizní stanice SBS, a to 6. července 2017. Seriál vyšel také na předplacené službě videa na vyžádání Stan 12. prosince 2018.
V Irsku měl seriál premiéru 5. února 2018 na televizní stanici RTÉ2, kde byly odvysílány první dva díly. RTÉ se také stala první televizní stanicí v Evropě, která po odvysílání v USA a Kanadě debutovala 2., 3. a 4. sérií. V Brazílii a Latinské Americe měl seriál premiéru 7. března 2018 na kanálu Paramount.
V Indii měl seriál premiéru 5. února 2018 na AXN a běžel první dvě série, než se s 3. sérií přesunul na Amazon Prime Video, kde byly všechny tři série k dispozici ke zhlédnutí 31. ledna 2020.
První sezóna vyšla na Blu-ray a DVD 13. března 2018, druhá sezóna 4. prosince 2018 a třetí sezóna 19. listopadu 2019 u společnosti 20th Century Fox Home Entertainment.
Recepce
Kritické ohlasy
Příběh služebnice se umístil na 25. a 38. místě žebříčku nejlepších televizních seriálů 21. století podle deníku The Guardian a BBC. Na stránkách agregátoru recenzí Rotten Tomatoes má seriál celkově hodnocení 82 %. Zatímco na dalším agregátorském webu Metacritic má průměrné hodnocení 82 bodů ze 100. 1. série
Na serveru Rotten Tomatoes je 94 % z 259 recenzí na první sérii kladných s průměrným hodnocením 8,65/10. Na serveru Rotten Tomatoes má seriál průměrné hodnocení 8,5/10. Shoda kritiků na této stránce zní: „Strašidelný a živý Příběh služebnice je nekonečně poutavou adaptací dystopického románu Margaret Atwoodové, která se opírá o skvělý ústřední výkon Elisabeth Mossové.“ (The Handmaid’s Tale). Na serveru Metacritic má sezóna vážený průměr 92 bodů ze 100 na základě 41 kritiků, což znamená „všeobecné uznání“.
Daniel Fienberg z The Hollywood Reporter ji označil za „pravděpodobně nejlepší nový seriál jara“. Jen Chaneyová ze serveru Vulture mu udělila vysoce pozitivní recenzi a napsala, že jde o „věrnou adaptaci knihy, která zároveň přináší nové vrstvy Atwoodové totalitního, sexistického světa nuceného náhradního mateřství“, a že „tento seriál je pečlivě rozvržený, brutální, vizuálně ohromující a chvíli od chvíle tak napínavý, že teprve na konci každé hodiny budete mít pocit, že můžete plně vydechnout“.
Dlouho se diskutovalo o tom, zda lze mezi seriálem (a potažmo knihou, podle níž je natočen) a americkou společností v době prezidentství Donalda Trumpa najít paralely. Objevilo se také srovnání se salafisticko-wahabitským extremismem ISIS, v jehož rámci jsou zotročené ženy náboženských menšin předávány a využívány jako sexuální objekty a nádoby k plození nových džihádistů.
Druhá sezóna
Na serveru Rotten Tomatoes ohodnotilo sezónu kladně 89 % z 340 kritiků a průměrné hodnocení je 8,35/10. Na serveru Rotten Tomatoes je sezóna hodnocena kladně. Shoda kritiků na této stránce zní: „Nádherně natočený, ale skličujícím způsobem aktuální Příběh služebnice se ve své druhé sezóně soustředí těsně kolem přesvědčivých postav a dává prostor širším společenským komentářům skrze intimnější optiku.“ Metacritic přidělil sezóně vážený průměr 86 bodů ze 100 na základě 28 kritiků, což znamená „všeobecné uznání“.
Někteří kritici vnímali zobrazování násilí ve druhé sezóně jako přehnané. Sophie Gilbertová z časopisu The Atlantic napsala: „Během první epizody nastal okamžik, kdy to pro mě bylo příliš“. Lisa Millerová z časopisu The Cut napsala: „V této sezóně jsem tak často mačkala tlačítka mute a fast forward, že jsem byla nucena se ptát: „Proč se na to dívám“? Přijde mi to všechno tak bezdůvodné, jako bití, které nikdy neskončí.“ Rebecca Reidová z deníku The Daily Telegraph přiznala, že při sledování jedné z epizod seriálu dostala záchvat úzkosti.
Třetí sezóna
Třetí sezóna má podle serveru Rotten Tomatoes 82 % z 301 recenzí kladných a průměrné hodnocení je 6,9/10. V poslední sezóně se seriál dočkal i dalších recenzí, které jsou pozitivní. Shoda kritiků na tomto webu zní: „Třetí série Příběhu služebnice zvládá své hrůzy a vzbuzuje naději, že revoluce je opravdu možná - jen kdyby se příběh přestal točit kolem horké kaše a už se k ní konečně dostal.“. Metacritic shromáždil 14 kritických recenzí a průměrné skóre 68 bodů ze 100, což znamená „obecně příznivé hodnocení“.
Kelly Lawlerová z USA Today udělila filmu pozitivní recenzi a ohodnotila ho třemi hvězdičkami ze čtyř. Tvrdila, že jde o zlepšení oproti druhé sérii, „které napravuje mnohé - i když rozhodně ne všechny - chyby druhé série“. Celkově napsala: „Nová sezóna je svižnější a koukatelnější, i když nedosahuje výšin první dojemné sezóny. Ale Handmaid’s se znovu dostává na pevnou půdu pod nohama tím, že se vydává novou cestou.“
Daniel Fienberg z The Hollywood Reporter napsal vcelku pozitivní recenzi, v níž pochválil výkon Elisabeth Mossové a filmové zpracování, ale kritizoval děj, „který se začal frustrujícím způsobem opakovat“. Celkově napsal: „Stále občas silné, ale zřídka tak provokativní.“
Čtvrtá sezóna
Na serveru Rotten Tomatoes si čtvrtá sezóna vysloužila pozitivní hodnocení od 70 % ze 46 kritiků s průměrným hodnocením 7/10. V hodnocení se objevily i další kritiky, které se k seriálu vyjádřily kladně. Shoda kritiků na této stránce zní: „Elisabeth Mossová je lepší než kdy jindy, ale roztříštěné zápletky a přílišný pocit zmaru se mohou ukázat jako příliš ponuré na to, aby si někteří diváci čtvrtou sérii Příběhu služebnice skutečně užili.“ (The Handmaid’s Tale). Podle serveru Metacritic, který shromáždil 18 recenzí a vypočítal průměrnou známku 62, získala sezóna „obecně pozitivní hodnocení“.
Kristen Baldwin z časopisu Entertainment Weekly ji ohodnotila známkou „C “ a napsala, že seriál „plní některé dlouho odkládané sliby, ale nakonec je to příliš málo a příliš pozdě“. Matthew Gilbert z The Boston Globe napsal, že „dystopické drama překročilo přirozenou životnost svého příběhu, protože se žene kupředu, aniž by mělo co nového říct, cinká činely a zní dechovkou“. V pozitivnější recenzi Jen Chaneyová z Vulture napsala: „Čtvrtá sezóna naštěstí konečně získává určitý spád a pohyb vpřed. Na základě osmi z celkových deseti epizod, které byly zpřístupněny kritikům, se jedná o nejlepší Příběh služebnice od první sezóny.“
Pátá sezóna
Na serveru Rotten Tomatoes si pátá sezóna vysloužila pozitivní hodnocení od 75 % z osmi kritiků s průměrným hodnocením 6,3/10. „Pátá sezóna je nejlepším seriálem, který kdy vznikl. Na serveru Metacritic získala na základě pěti recenzí průměrné skóre 65 bodů ze 100, což znamená „obecně pozitivní hodnocení“.
Kritikům bylo dáno k posouzení prvních osm epizod sezóny. Tara Bennettová napsala pro IGN hodnocení „dobře“, tedy 7 bodů z 10, a ve svém verdiktu napsala: „Příběh služebnice zůstává kanárkem v uhelném dole televizních seriálů [...]. Elisabeth Mossová v roli bývalé služebné/teď kanadské uprchlice June Osborneové nadále podává živý výkon. Celkově však seriál nadále trpí velmi odměřenými dějovými liniemi, které jako by nedokázaly znovu získat kinetickou energii prvních dvou sezón.“ Abby Cavenaugh z Collideru ji ohodnotila známkou „B-“ a řekla: „Pátá sezóna je plná řídkých vzestupů a opravdu nízkých pádů, spousty těžkotonážních dramat a emotivních scén. Některé z největších událostí této sezóny vedou k dost nepříjemnému sledování, ale diváci, kteří u ní vydrží, budou odměněni několika velkými momenty, které budou mít dopad na závěrečnou sezónu.“
Zdroj: Anglická wikipedie
Nejnovější komentáře