Ptáci jsou velmi zajímaví živočichové, kteří nás mohou fascinovat svým barevným vzhledem, ale především zpěvem. Chcete se naučit je správně pozorovat? Pojďte se společně se mnou i s knihou Příručka k pozorování ptáků dozvědět mnoho zajímavostí o ptácích, z jejich života, ale také pokochat se nádhernými fotografiemi i ilustracemi. Autor i ilustrátoři si dali velmi záležet, aby se vám publikace líbila.
Co v ní vlastně najdete? Především je v ní nepřeberné množství zajímavostí o tom, jak ptáky v přírodě pozorovat, co vše je třeba si na takovou výpravu pořídit, jaké knihy či aplikace slouží k pozorování a zaznamenávání ptáků, jak používat dalekohled, jak ptáky fotit, ale i nahrávat. Dále se dozvíte informace o tom, jak ptáky správně pozorovat, čeho si všímat, či na co si dát pozor. Na konci této miniencyklopedie jsou k dispozici důležité odkazy pro další zkoumání, literatura, ze které můžete čerpat, rejstřík ptáků podle abecedy, který usnadní lepší orientaci v knize. Autor také uvedl zdroje fotografií a ilustrací, kterých je v této příručce opravdu mnoho.
Kniha je naprosto báječná, její čtení a především prohlížení jsem si užila od začátku až do konce. Doma ve své knihovničce mám mnoho příruček o životě ptáků. Tato je naprosto výjimečná tím, že vás seznámí s možnostmi, jak pozorovat ptáky pomocí techniky, jaké aplikace lze při vašich expedicích využít. Doba jde dopředu, technické vymoženosti nás obklopují úplně všude. Myslím si, že je to důležité jít s dobou a nezůstávat pozadu. Příručka obsahuje mnoho zajímavých informací ze života ptáků, a vy se zde dozvíte, jak je pozorovat.
260 ptačích druhů na 650 barevných fotografiích a 400 ilustracích.
Pozorovat-porozumět a správně určit.
Ukázka z knihy:
Většina evropských zemí provozuje online portály, do kterých údaje o pozorování mohou být zaznamenány. Tyto webové stránky bývají často provozovány organizacemi na ochranu ptáků a údaje z nich jsou používány v důležitých projektech. Mnohé z těchto portálů nabízejí také mobilní aplikace, pomocí nichž lze údaje zadávat rovnou v terénu. Zadávat pozorování do takových portálů je opravdu velmi důležité. Vaše vlastní údaje tak poslouží k výzkumu ptáků, dokumentaci změn jejich početnosti a nakonec také jejich ochraně. Zároveň tak získáváte bezplatný archív svých vlastních pozorování a můžete využívat i pozorování ostatních.
Úkolem těchto odborníků pracujících bez nároku na odměnu je udržovat pozorovací portály na vysoké úrovni a zároveň zajistit, aby se do databází dostalo co možná nejméně chyb.
Několik slov o autorovi:
Leander Khil je nadšený ornitolog, který se stejným zápalem také rád fotografuje zvířata a přírodu. Zvláštní pozornost věnuje ohroženým a obtížně určitelným druhům nejen ptáků. Svými snímky dokáže nadchnout a k tomu umí srozumitelně vysvětlit potřebné souvislosti.
Autor: Leander Khil
Ilustrace: Paschalis Daugalis, Szabolcs Kókay
Přeložil: Libor Schröpfer
Žánr: příručka
Počet stran: 304
Vydáno: 2022, Nakladatelství KAZDA, Brno
Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem
ISBN: 978-80-7670-084-0
Knihu můžete koupit zde
Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.
Více informací naleznete zde: https://www.knihykazda.cz/o-nakladatelstvi/
Nejnovější komentáře