Amin Jaafari (Ali Suliman) je mladý lékař, který pracuje v Tel Avivu na prestižní klinice jako úspěšný chirurg. Je plně ponořen do své práce, sbírá úspěchy a ocenění, má významné přátele a působí jako šťastný muž. K tomu přispívá i to, že má krásnou a milující ženu Siham (Reymond Amsalem). Jednoho dne jsou do nemocnice přivezeni zranění z restaurace, kde byl proveden sebevražedný útok. Amin se dá do zachraňování lidských životů, i když je to stále více obtížné. Po práci odjíždí domů za zaslouženým odpočinkem. Jeho žena je na návštěvě u příbuzných, telefon mu nebere, a tak s mírným znepokojením uléhá. V noci ho vzbudí telefon kolegy s žádostí, aby se ihned vrátil do nemocnice. Amin pospíchá na sál, ale je zadržen kapitánem Moshem (Uri Gavriel). Je požádán o identifikaci mrtvého ženského těla, svou ženu Siham, sebevražednou atentátnici. Následně se stává podezřelým a také se s ním tak jedná. Po skončení vyšetřování dostává Amin dopis od své ženy a na základě něho se vydává na cestu, aby pochopil jednání a činy své manželky.
Film je filmovou adaptací bestselleru od alžírského spisovatele Yasmina Khadry, která byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Práva k filmovému zpracování této knihy zakoupili producenti Jean Bréhat a Rachid Bouchareb (Den vítězství), scénář vytvořili Joelle Touma (To mi řekla Lila) a Ziad Doueiri, který se chopil i režie. Doueiri začínal svou profesní kariéru jako asistent Quentina Tarantina.
Ve filmu použil režisér místo složitého popisování velmi vhodně flashbacky, které jsou zfilmovány jako Aminovy vzpomínky. Divák tak vidů různé situace, které se stejně jako Amin může snažit pochopit a případně z nich vyvodit nějaké závěry.
Film Černá vdova má klidný začátek, ale po atentátu se děj zdramatizuje. Příběh se odehrává nejen v Tel Avivu (Izrael), ale i v Libanonu, takže se divákům nabízí pohled do současného světa Středního východu. Tento svět působí na jednu stranu klidně, ale na druhou stranu je nevyzpytatelný a velice nebezpečný.
Každý člověk si hledá ve světě své místo, nejprve ve své rodině a pak ve společnosti. Ne vždy je jeho budoucnost jasná. Je totiž možné, že i když někoho známe či milujeme, nemusíme znát jeho minulost, ani jeho přání a představy o budoucnosti. Tvůrcům filmu se podařilo zachytit složitou a stále aktuální problematiku vztahů a vazeb mezi jednotlivci, v rodině i ve společnosti. Na věrohodnosti filmu mají také podíl výkony herců. Tvůrci však nenabídli divákům jednoznačný postoj k teroristickým útokům. Přesto je film velice působivým dílem, který doporučuji divákům ke zhlédnutí.
Snímek dostal v roce 2012 na MFF v San Sebastianu Speciální uznání poroty, cenu TVE Otra Miranda a cenu Golden Star na MFF v Marakéši 2012. Zároveň bylo ale zakázáno jeho promítání v Libanonu, protože se snímek natáčel v Izraeli a s izraelskými herci.
Nejnovější komentáře