Kdo z nás přesně ví, co znamená zkratka UNESCO? A ještě méně z nás dokáže vyjmenovat všechny české památky, které se na tomto prestižním seznamu ocitly. A možná vás překvapí, že se nutně nemusí jednat o historické nemovitosti nebo přírodní krásy, ale že seznam UNESCO čítá i nehmotné kulturní dědictví lidstva. Otevřete knihu Jozefa Petro České klenoty UNESCO a zjistěte, jaké krásy můžete v rámci naší malé země navštívit. Kromě stávajících památek, které se už do prestižního společenství dostaly, zde najdete i přehled čekatelů na zápis – předběžný seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Knihu tvoří tři rozsáhlejší kapitoly: Památky na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, Památky na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva a konečně Památky na předběžném seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Malý detail na úvod: seznam UNESCO se píše s malým nebo velkým S? V každé kapitole je psáno jinak.
Každá kapitola je dále členěna na informace o památce a další text o dějinách. Vraťme se zpět k úvodu jednotlivých kapitol, kde je uveden důvod zapsání na seznam, rok zapsání, poloha, otevírací doba, vstupné a webové stránky. Informace o otevírací době a výši vstupného nejsou v dnešní době internetu v knižní podobě relevantní. Každý rok se tento údaj může změnit a také se mění. Co se týká ceny vstupného, tak vždy směrem nahoru. Má si čtenář, který si knihu koupí, údaje škrtat nebo přelepovat, aby byly aktuální? Pokud tedy autor nezamýšlel, aby za několik let sloužila výše vstupného v roce 2018 k pobavení čtenáře, kterému se kniha dostane do rukou. Vždyť každému vykouzlí úsměv na tváři, když zahlédne na několik desítek let starém výrobku známý kroužek s informací cena Kčs.
Kniha přináší ucelenou informaci o UNESCO památkách u nás, kterou by si jinak čtenáři museli sami vyhledávat hlavně na internetu. Jedná se hlavně o dějiny jednotlivých památek plus zajímavosti navíc umístěné v barevných rámečcích u vybraných památek, které jsou nejzajímavějšími pasážemi celého díla. Koho by nezajímalo: Jak se tunelovalo v 17. Století?, Jak vznikl Český ráj nebo Moravské Šangri-la – hledáme hrob sv. Metoděje. Texty jsou navíc doplněny krásnými fotografiemi jednotlivých památek a celá kniha je vytištěna na křídovém papíře, což z ní dělá vhodný tip na dárek pro vášnivého cestovatele, historika a milovníka českých zemí. Nejlépe v jedné osobě. Ne náhodou kniha vyšla v období před letními prázdninami, kdy se všichni dávají do pohybu. Ti, kteří letos dají přednost dovolené v tuzemsku, zde najdou řadu tipů, kam na svých toulkách zavítat.
Knihu můžete aktuálně zakoupit se slevou na Albatros media.
Nejnovější komentáře