Zajímalo by mne, jestli se skutečně dosud nenašel nukleárně či chemicky šílený vyděrač, nebo se zatím všem vládám podařilo takové kousky ututlat. Pokud snad někdo věří, že filmy o bankovních loupežích zvyšují finančnická rizika, pak by se neměl stěhovat do San Franciska. V zálivu kousek za Zlatou bránou je totiž ostrov Alcatraz, bývalé slavné vězení, nyní turistická atrakce, která se dle autorů filmu výborně hodí na základnu, z níž lze ohrožovat oblast Zátoky s několika miliony obyvatel.
Ve stínu atomových děsů jsme si odvykli bát se chemických zbraní, zvlášť když stále slyšíme o různých mezinárodních dohodách, jako že ta či ona země se bude snažit je nepoužít, ledaže by je nic lepšího nenapadlo. Šikulkové pořád vymýšlejí něco nového, arsenály jsou ale pěkně napěchované a přístupné každému důstojníkovi s dostatečnou šarží a arogancí. Toho využije skupina odhodlaných dobrodruhů pod vedením slavného veterána, brigádního generála Francise Hummela (Ed Harris) a zmocní se necelé dvacítky samonaváděcích raket se zelenavě smrtonosným obsahem nervově paralytické a tkáně rozkládající látky. Jejich motivem - alespoň navenek - je snaha přinutit americkou vládu, aby veřejně uctila památku vojáků, kteří zahynuli při tajných operacích, a odškodnila jejich pozůstalé.
Povstalci se opevní na Skále, jak je Alcatraz přezdíván, do historických cel pozavírají nejbližší turistickou výpravu, a rachejtle namíří na San Francisco a Oakland. Nadějí na jejich přemožení je přes noc dotáhnout tajný projekt vysokoteplotní munice, která by žárem exploze neutralizovala děsivou chemikálii, stěží se však podaří připravit experimentální letecké střely před vypršením ultimáta.
Jediný, kdo snad může zachránit milióny lidí včetně své snoubenky (Vanessa Marcil) před smrtí paralýzou a rozleptáním je Stanley Godspeed (Nicolas Cage), specialista FBI na chemické a biologické zbraně, a supertajný federální vězeň John Patrick Mason (Sean Connery), jenž jako jediný v historii Alcatrazu před lety ze Skály uprchnul. Tito dva zdráhavě až nedobrovolně doprovázejí SEAL tým amerického námořnictva při zoufalém pokusu proniknout na ostrov, zmocnit se raket a neutralizovat je, před tím, než vyděrači splní svou hrozbu.
Třebaže děj sleduje zhruba předvídatelnou lini (jak už to při teroristických ohroženích bývá), je zde příjemné množství zvratů, Goodspeed je dostatečně a věrohodně nemotorný a Mason přijatelně schopný, ale také vzteklý a cynický. Motiv generála Hummela je vlastně sympatický, a zloduch není až tak ničemný. Zato realisté jistě proklejí akční scény, jež vyšly jednoduše neuvěřitelné, i když bezesporu efektní. Znuděni budou diváci očekávající hluboké pravdy a dumné nimrání se bolestnými dušemi. Pokud si odpočinete při napínavém ději a neodvracíte se od grafického násilí, Skála je film pro vás.
Hodnocení: DOCELA DOBRÉ
HNIDOPICHOVO REJPÁNÍ
POZOR - AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ
Jak jsem již psal, akční scény jsou ve Skále jaksi příliš efektní. Rovněž některé technologické vymoženosti vedou k úvahám o možné ploskolebosti jejich konstruktérů.
- Jak zneškodnit raketu, aby neletěla? Rozbít na ní cokoliv, nebo vyndat nálož, nebo ji třeba přivázat řetězem, řekl bych. Netoliko agent FBI, ten musí rozebrat nálož, z prostředka chrastících smrtonosných kuliček vytáhnout jeden plošný spoj z aušusového konektoru, který lze pak s uspokojením rozšlápnout... a nálož vrátit do rakety.
- Vymontovat plošný spoj umí každý zručný pyrotechnik. Naco chemický specialista?
- Proč nestačí nervově paralytický účinek, proč musí látka ještě rozkládat tkáně? Aby bylo v zasaženém území víc humusu k uklízení?
- Jedna nálož má zničit vše živé v dosahu tří městských bloků, jak v jakési fázi vysvětlují. Později Cage pár metrů od zasaženého sice chvíli vytuhuje, ale nakonec samozřejmě přežije.
- Kolem (nedobrovolně) létající proslulé sanfranciské tramvaje nasázeli pyrotechnici při natáčení nezdravě plno prskavek.
Nejnovější komentáře