Na Disney+ přistál třetí letošní seriál ze světa Star Wars, který tak následuje květnovou minisérii Obi-Wan Kenobi a aktuálně vycházející první sezónu seriálu Andor. Jde o antologii krátkých animovaných příběhů odehrávajících se před a v období prequelové trilogie a klonových válek. Za projektem, podobně jako téměř za každým animovaným Star Wars seriálem, stojí Dave Filoni - jak se mu tedy jeho nejnovější počin?
Příběhy rytířů Jedi se soustředí převážně na dvě postavy - Ahsoku Tano a hraběte Dooku. Ahsoka je milovaná postava Davea Filoniho. Před čtrnácti lety ji představil v celovečerním animovaném filmu Klonové války jakožto novou padawanku Anakina Skywalkera. Tehdy nebyla přijata vůbec dobře, ovšem podle Filoniho plánu v průběhu let vyrostla publiku před očima a stala se z ní jedna z nejpopulárnějších postav z celého univerza, která se příští rok dočká vlastní hrané série. Není tedy divu, že si Filoni pro tento seriál vybral právě ji. A je to dobře, protože zaprvé je z celého projektu opravdu cítit Daveova péče a láska, a zadruhé snad její popularita přiláká více diváků, než by dokázal navnadit druhý hlavní aktér série, hrabě Dooku. Ahsoka a Dooku si seriál rozdělili a oba dostali tři epizody. Pojďme si je probrat postupně.
1. Život a smrt - 75%
První epizoda se soustředí na Ahsočino dětství. Začínáme s jejím narozením a pak se přesuneme do doby, kdy jí je něco přes rok, a vidíme její první důležitou životní lekci. Její matka, Pav-ti (Janina Gavankar), ji vezme do lesa, kde se Ahsoka má poprvé setkat se smrtí, když její matka zastřelí zvíře. Nejde o zabití pro zábavu - z uloveného zvířete se nají celá vesnice, a Pav-ti nezabije víc zvířat, než musí. Pak na ně však zaútočí šelma a malou Ahsoku unese do lesa. Zde Ahsoka poprvé použije Sílu, aniž by o tom sama věděla. A je to opravdu nádherné - hudba, animace, vše hraje divákovi na city, a ten způsob, jakým si Ahsoka dokáže zvíře podmanit, naprosto sedí do jejího charakteru. Celá první epizoda je velice mystická, až fantasy, což vlastně perfektně sedí do původní vize Star Wars - George Lucas vždy Star Wars prezentoval jako fantasy, nikoliv sci-fi.
2. Spravedlnost - 80%
Druhá epizoda se soustředí na hraběte Dookua, zřejmě několik desítek let před Skrytou hrozbou. Dooku (Corey Burton) a jeho padawan Qui-Gon Jinn (Micheál Richardson - syn Liama Neesona) vyšetřují únos syna senátora jedné planety. Čtenáři knih a komiksů již Dookua jakožto rytíře Jedi znají, a jeho propadnutí temné straně mají relativně dobře prozkoumaný, ovšem pro běžného diváka, který zná jen filmy a třeba některé seriály je to prakticky poprvé, co se s mladším Dookuem setkávají poprvé, a osobně si myslím, že tato epizoda (respektive všechny tři jeho epizody v tomto seriálu) jeho postupný pád velice dobře nastiňují. V tomto příběhu je dobře znázorněno jeho pohrávání si s temnou stranou, a také jeho nenávist vůči korupci a zkaženosti, která nakonec jeho pád způsobila. Dooku nepropadl temné straně, protože by byl ve své podstatě zlý. Propadl, protože mu řád Jedi přišel zkorumpovaný a zkažený. A zárodky toho vidíme právě zde. Zároveň je zajímavé pozorovat jeho vztah s Qui-Gonem, a jaký na něj má jeho učení dopad.
Pokud vám tato epizoda sedla a chtěli byste se o Dookuově čase v řádu Jedi a o jeho pády chtěli vědět více, doporučuji audiodrama/knihu Dooku: Jedi Lost od Cavana Scotta.
3. Volba - 85%
Ve třetí epizodě se posouváme o několik let dopředu (ovšem stále před Skrytou hrozbou) a sledujeme mistra Dooku a mistra Windu (Terrence C. Carson) na misi, kde vyšetřují vraždu jedné mistryně Jedi. Epizoda více méně plynule navazuje na předchozí díl, a vidíme zde, v čem se Dooku liší od ostatních Jediů. V tomto ohledu perfektně funguje spárování Dookua s Macem Windu. Windu je nejspíš jeden z nejdogmatičtějších Jediů jeho doby a plně věří v radu Jedi, zatímco Dooku začíná o radě čím dál více pochybovat a jeho metody jsou stále více neortodoxní.
4. Sithský lord - 100%
Bezpečně nejlepší epizoda celé série. Jedná se jakési završení Dookuovy pomyslné mini trilogie, a zároveň asi o nejdůležitější epizodu vůbec co se širšího kontextu týče. Bez větších spoilerů nelze moc mluvit o příběhu, tak jen řekněme, že se zde fanoušci dozvídají informace velice důležité pro prequelovou trilogii a konkrétně Epizodu I. Díl je velmi atmosférický, s nádhernou hudbou a vizuály (což ovšem platí vlastně pro celou antologii), a lépe než cokoliv předtím zachycuje atmosféru prequelů. Skutečně jsem měl pocit, jako bych se díval na část Skryté hrozby. Poprvé od roku 1999 se nám také na obrazovce představuje Yaddle, mistryně Jedi stejné rasy, jako je Yoda. Hlas jí zapůjčila herečka a režisérka Bryce Dallas Howard, která například režírovala několik epizod Mandaloriana, a upřímně doufám, že dostane šanci si roli někdy v budoucnu zopakovat, protože odvedla vynikající práci.
5. Cvičení dělá mistra - 80%
V pátém příběhu se vracíme k Ahsoce (Ashley Eckstein) a zastihneme ji během tréninku na začátku Klonových válek. Ještě si na sebe s Anakinem pořádně nezvykli, a je upřímně zajímavé vrátit se zpět na začátek jejich vztahu potom, co jsme je viděli spolu dospět a navzájem se tolik naučit a obohatit a doplňovat. Anakinovi nepřijdou chrámové tréninkové metody dostačující a tak se rozhodne Ahsoku podrobit mnohem náročnější zkoušce - postaví ji proti kapitánu Rexovi a jeho vojákům. Nevědomky ji tak vlastně připravuje na výzvu, které bude čelit na konci války, a to rozkazu 66. Rozhodně nejde o nejdůležitější z epizod, krásně však umocňuje důležitost Anakinova výcviku a jeho schopnost vidět nedokonalosti řádu Jedi a překonat je po svém. Zároveň jde o dojemný doplňek k finále 7. série Klonových válek, kde Ahsoka právě tento výcvik uplatní v praxi. Pro pozorné fanoušky Klonových válek, Povstalců a vlastně i Vadné várky jsou zde i nějaká velice příjemná camea, tak mějte oči i uši nastražené.
6. Rozhodnutí - 70%
Poslední příběh se opět věnuje Ahsoce, tentokrát těsně po rozkazu 66, na pohřbu Padmé Amidaly. Následně se přesuneme o nějaký čas dopředu, když žije pod jménem Ashla na odlehlé planetě a pracuje na poli. Zde ovšem přichází hlavní problém epizody - my už jsme tento příběh jednou dostali, a to v knize Ahsoka od spisovatelky E. K. Johnson. A právě tato kniha jej odvyprávěla mnohem, ale opravdu mnohem lépe. Příběh musel být pro potřeby této antologie pochopitelně extrémním způsobem zjednodušen a dost výrazně pozměněn, aby se vešel do těch cca deseti minut, což je ale velká škoda neboť kniha je velice povedená a toto období v Ahsočině životě zobrazila vážně skvěle. Tímto dílem však byla de facto dekanonizována, a to byla podle mě špatná volba. Mnohem radši bych těch deset minut věnoval třeba začátkům jejího fungování coby Povstaleckého agenta s krycím jménem Fulcrum, jímž se stala právě na konci zmíněné knihy. Epizoda jako taková vlastně není vůbec špatná, bohužel ale v porovnání s oním románem je o mnoho slabší, a proto musím sáhnou po nižším hodnocení.
Celkový verdikt
Příběhy rytířů Jedi jsou perfektní ukázkou toho, v čem je Dave Filoni tak dobrý. On totiž dokonale rozumí podstatě Star Wars a dokáže v člověku svou tvorbou vyvolat pocity jako jen málokdo. Když se do toho přidá fantastická animace, nádherná hudba (která je mimochodem většinou původní pro tento seriál a jen občas sáhne po klasickém Williamsově materiálu, díky čemuž jsou pak ty momenty ještě více speciální), navrátivší se obsazení jak z animovaných sérií, tak i z hraných filmů, a samozřejmě (což je přeci jen nejdůležitější) výborný scénář, výsledkem je prvotřídní Star Wars projekt, dokonce se nebojím říct jeden z nejlepších za posledních několik let, který by neměl ujít žádnému fanouškovi tohoto univerza. Díky Dave Filoni, za pokračování Georgova odkazu a jeho vize.
85%
Nejnovější komentáře