Informacemi nedotčený divák by mohl snadno nabýt dojmu, že je letošní filmová sezóna plná snímků, jejichž kvalita je jedním slovem „suprová“. V létě nás navštívil znovuzrozený Superman, pár týdnů nazpět fotbalový Super náhradník a v listopadu se v Česku objeví komediálně střižená Moje superbejvalka. Ovšem… zohledníme-li jaksi názory a dojmy na určitých filmových serverech, zjistíme, že jsou názvy oněch titulů lehce klamoucí. Singerův pláštěnkář se na cestě za plusovými zisky docela nadřel a kdejaký kritik mu naložil spíš průměrnější hodnocení, Moje superbejvalka pochodila s takřka totožnými výsledky (odvážíme-li se soudit na základě zámořských ohlasů) a Super náhradník se již od počátku spokojil s pozicí toho třetího vzadu. Alespoň v pomyslném žebříčku kvality. A to - když se to tak vezme - není nic překvapivého. Rádoby ztřeštěná komedie Andyho Fickmana může být vůbec vděčná za to, že si proklestila cestu do potemnělého kinosálu. Podobné filmy se totiž tím spíš vyjímají ve víkendovém televizním programu okolo oběda, avšak rozhodně ne v projekčním harmonogramu komfortního multiplexu. Super náhradník je tím nejtypičtějším snímkem pro mladé, který v sobě kloubí snad všechny přísady nezbytně husté teenagerovky. Hlavní hrdinka, která je „out“ a ráda by „in“ (alespoň co se fotbalu týče a diskriminace ženského pohlaví), její „ex-kořen“, jenž se systematicky snižuje k tomu nejnižšímu (aby snad některé dívky nefandily zaslepeně tomu nepravému), dále pak sympatický a patřičně vyrýsovaný sporťák s obrovským batohem citů na svých zádech, nějaká ta fiflena, jejíž běsnění by odkráglovalo i takticky postupující U.R.N.u, jeden kus breptajícího černocha, intenzivně nabitá škaredka s rovnátky, nehorázně úchylný ředitel, řeznicky stavěný kouč (v podání tradičně citrónového Vinnieho Jonese), růžovoučká maminka, flegmatický sourozenec, krásná blondýnka (alias vztyčný bod středoškolského vesmíru) a…
…a tak dále a tak dále…
Super náhradník je opravdu směsicí toho nejprovařenějšího a těžko v něm vystopujete něco, co by nebylo již dříve zvěčněno na jiný filmový pás. A příběh jako takový jakbysmet. Holkám zruší fotbalové tréninky, jedna z nich se naštve a začne se vydávat za svého bratra – snad v jakémsi zájmu dokázat, že naše drahé polovičky umí kopnout do balónu i jinak než v toporně odkrokované chůzi. Samo sebou, že tohle není vše. Nezbytnou součást celé story tvoří i náležitě rozvětvený strom lidských citů – přičemž ony pomyslné větve jsou mezi sebou natolik propletené, že by i scénáristé Dawsonova světa zbledli závistí.
Ano… zní to všechno tak ironicky a posměšně, ale…
…ale světe, div se - dá na to koukat!
Andy Fickman se sice nijak nezaskvěl a nenatočil nic světoborného, ale aspoň se zasloužil o to, že naše televizní stanice budou mít co vysílat i tehdy, když už nebudou mít co vysílat (což si trousím pod nos při každém opakování série Slunce, seno…). A řekněme si to na rovinu – takové filmy se občas šiknou, protože (a teď si možná zavařím) příjemně naladí a občas (byť spíš náhodně a nechtěně, pakliže jste odrostlejší) i rozesmějí. Tedy… mohu-li hovořit sám za sebe.
I z toho důvodu by bylo hloupé se do snímku kdovíjak navážet, propírat jej z rubu i líce, exhibovat barvitými narážkami a pak na příkaz svědomí i něco málo pochválit (i když… tomu pokušení se odolává jen horko těžko). Což o to, že představitelka hlavní hrdinky neumí moc hrát (mezi námi neděvčaty – nevěřil jsem jí ani jeden odkop, nahrávku či střelu:)), což o to, že je celý příběh předvídatelnější než každodenní koloběh „východ/západ slunce“ a postavy v něm zakomponované až drasticky šablonovité, což o to, že jsme něco podobného viděli snad už stokrát… zkrátka a dobře – což o to!
Jediné, co lze tomuto snímku vytknout (aniž by mě stíhaly barvité noční můry z prostředí fotbalu), je snad pouze jeho zařazení do kin. Přeci jenom… když si soudný divák uvědomí, nakolik kvalitní produkce slejduje v povzdálí a kolik nezávislých počinů by si zasloužilo svých „pět minut slávy“ v nejširším rozprostření (namísto umžourané konzumace v rámci filmového klubu), udělá se mu skoro až zle z toho, co všechno se naopak prodere na výsluní. Čímž samozřejmě neútočím do řad tvůrců, kteří mají Super náhradníka na svědomí, tím jen tak „plácám do větru“ a upozorňuji na to, že je cosi shnilého v politice filmové.
Nejnovější komentáře