Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > SVATÝ

SVATÝ

whitedot1
whitedot1
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Aranžmá fil­mu na mě zapů­so­bi­lo dojmem fran­ken­stein­ské oblu­dy, posklá­da­né z čás­tí dří­ve živých těl a zelek­tri­zo­va­né k umě­lé­mu křepče­ní. Základní sché­ma je špi­ón­sky až bon­dov­sky ladě­né, jenomže namís­to taj­ných slu­žeb, ať už brit­ských (007) či ame­ric­kých (Mission: Impossible)....

Dlužno pře­destřít, že fil­mu Svatý před­chá­ze­la v ame­ric­ké tele­vi­zi všu­dypří­tom­ná agre­siv­ní rekla­ma na čer­ve­ný spor­tov­ní vůz Volvo. To a fakt, že Nemožnej úkolZlatý Voči (007: Goldeneye) už jsou déle než půl roku za námi, a nako­nec i pátek večer se cel­ko­vě sešly a kino bylo narva­né, u vcho­du mi vnu­ti­li dese­ti­mi­nu­to­vou kaze­tu se soun­d­trac­kem (abych si poz­dě­ji chtěl kou­pit CDčko) a uva­dě­či pře­mlou­va­li ob jed­no sedí­cí divá­ky, aby se sra­zi­li a rodi­ny moh­ly zůstat pohro­ma­dě.

Aranžmá fil­mu na mě zapů­so­bi­lo dojmem fran­ken­stein­ské oblu­dy, posklá­da­né z čás­tí dří­ve živých těl a zelek­tri­zo­va­né k umě­lé­mu křepče­ní. Základní sché­ma je špi­ón­sky až bon­dov­sky ladě­né, jenomže namís­to taj­ných slu­žeb, ať už brit­ských (007) či ame­ric­kých (Mission: Impossible), tu máme samo­tář­ské­ho beze­jmen­né­ho zlo­dě­je mezi­ná­rod­ní úrov­ně (Val Kilmer), kte­rý jako svá ali­as volí zásad­ně jmé­na kato­lic­kých sva­tých a kte­rý v sou­la­du s novým duchem 90. let nemá jiných než hra­bi­vých pohnu­tek.
Dále pak jest nám tře­ba pře­vrat­né­ho vědec­ké­ho obje­vu, kte­rý sli­bu­je spa­sit svět, nej­lé­pe super­lev­ný zdroj ener­gie -- hmmm... co takhle stu­de­ná fúze (Řetězová reak­ce)?
No a pro­to­že hrdi­nu chla­pá­ka už máme, věd­cem musí být žena, pokud mož­no naiv­ní a půvab­ná -- Dr. Emma Russell (Elisabeth Shue).

 
Původ celoživotního traumatu
Původ celo­ži­vot­ní­ho trau­ma­tu
 
Ilja a Svatý
Ilja a Svatý

Hlavní osa pří­bě­hu tne pro Ameriku světác­ký Londýn, Berlín, Moskvu -- ovšem hrdi­no­vé jsou Američané, to se rozu­mí. A když už jsme u té Moskvy, nemů­že­me se vyhnout nové Revoluci, pře­vra­tu insce­no­va­né­mu cha­risma­tic­kým rop­ným baro­nem Ivanem Treťjakem (Rade Serbedzija).

Ona ani posta­va Svatého není původ­ní, je dokon­ce star­ší než agent 007. Spisovatel Leslie Charteris si vymys­lel tajem­né­ho lupi­če gentle­ma­na ve 20. letech a od té doby byl mno­ho­krát fil­mo­vě ztvár­něn, nej­čas­tě­ji v seri­á­lech, napo­sle­dy v brit­ské tele­vi­zi 60. let s Rogerem Moorem v hlav­ní roli, kte­rá mu pomoh­la k obsa­ze­ní do bon­do­vek.
Vzdálenost dneš­ní­ho Svatého od původ­ní před­lo­hy pak ilu­stru­je fakt, že prý Charteris není v titul­cích vůbec zmí­něn.

Jak je dnes módou, zlo­čin­né pohnut­ky je tře­ba omlu­vit zne­u­ží­vá­ním v dět­ství (Spáči), pro­to jest nám na počát­ku sle­do­va­ti dojem­ně nepa­t­řič­nou scé­nu z dic­ken­sov­ské­ho „sirot­čin­ce na Dálném Východě“, náš budou­cí Svatý zde při­jde ke své posed­los­ti ve jmé­nech (sou­kro­mě si zvo­lil Šimona Templáře) a zlo­děj­ské zruč­nos­ti; trau­ma­tic­ká ztrá­ta dět­ské lás­ky jej při­ve­de mimo zákon ... chá­pe­te, že on za nic nemů­že, to zlí kne­ží.

 
Russellová: cítím v srdci, že to funguje
Russellová: cítím v srd­ci, že to fun­gu­je
 
Bratři Rusové! Nadešel čas!
Bratři Rusové! Nadešel čas!

Svatý musí nej­pr­ve z Kremlu ukrást jaký­si mik­ro­čip (Rusko asi při­pra­vu­je Silicon Valley ška­re­dý prů­plesk), a to ze sej­fu v budo­vě, kde prá­vě poli­tic­ký vůd­ce Treťjak pořá­dá zase­dá­ní. Treťjakův mili­tant­ní synek Ilja (Valerij Nikolajev), kte­rý si na chod­bu vyjde šňup­nout koka­i­nu, si posta­vy v kuk­le se svá­řeč­ský­mi brý­le­mi a v ove­ra­lu ově­še­ném tech­nic­ký­mi vohi­men­ty povšim­ne, a pro­to­že Svatý samo­zřej­mě unik­ne, tatík Treťjak je výko­nem tak nad­šen, že naše­ho hrdi­né­ho lupi­če pově­ří novým úko­lem: ukrást prá­vě dokon­če­ný vzo­rec stu­de­né jader­né fůze od Dr. Russellové. Mocí posed­lý vůd­ce to totiž zaří­dil tak, že v Moskvě došla top­ná naf­ta a lev­ná ener­gie pro pro­mrz­lé oby­va­tel­stvo má Treťjaka vynést do pozi­ce nové­ho rus­ké­ho dik­tá­to­ra...

Svatý, jehož jedi­nou tuž­bou je dosáh­nout 50 mili­ó­nů dola­rů na švý­car­ském kon­tě, úkol při­jme (báječ­ná scé­na s homose­xu­ál­ním kon­tak­tem na letiš­ti v Berlíně) a dá se do prá­ce: dok­tor­ku se roz­hod­ne svést vtě­len do role roman­tic­ké­ho stu­den­ta z Jižní Afriky. Slepička posluš­ně otrá­ve­né zrníč­ko sezob­ne a náš lupič ji koneč­ně dosta­ne z pod­prsen­ky -- v ní totiž věd­ky­ně scho­vá­vá lís­teč­ky s rov­ni­ce­mi.

 
Na útěku před mafií
Na útě­ku před mafií
 
Ilja Treťjak
Ilja Treťjak

Jenže ouha. Emmina nevin­nost a nai­vi­ta pro­lo­mi­la ledy cynic­ké­ho světá­ka a ten, tře­ba­že ukra­de­né vzor­ce nemů­že vrá­tit, shle­dá­vá, že dok­tor­ka pro­nik­la pod jeho sko­řáp­ku a že ji milu­je.

Aby situ­a­ce neby­la tak jed­no­du­chá, vzor­ce nejsou úpl­né, Treťjak Svatému neza­pla­tí, zato ho (nastoj­te!) při­ká­že zabít. Lupič kva­pí do Moskvy vymá­hat svo­je pení­ze, Dr. Russellová nemá nic lep­ší­ho na prá­ci než vydat se za ním (vždyť ho milu­je, že), aby padla do rukou Treťjakovi... a zde se děj zaš­mod­r­chá­vá nato­lik, že nemám šan­ci pokra­čo­vat, kro­mě toho bys­te z fil­mu nic nemě­li.
Vězte ovšem, že svět si zaslou­ží lev­nou ener­gii, v Rusku je tře­ba zachrá­nit demo­kra­cii a úklad­né mafi­á­ny poslat za mří­že. Hrdina se rov­něž musí něko­li­krát pro­jet výše zmí­ně­ným spor­tov­ním vozem.

 
Fronta na nádraží
Fronta na nádra­ží
 
Z kanálu pod kola padouchů
Z kaná­lu pod kola padou­chů

Amerika je oči­vid­ně posed­lá maleb­nos­tí zlo­čin­né pro­hni­los­ti mos­kev­ské­ho pod­svě­tí. Straničtí bos­so­vé v oble­cích chlas­ta­jí a šňu­pa­jí koka­in, pohu­pu­jí­ce kur­va­mi na klí­ně, zatím­co sáze­jí balí­ky sto­do­la­ro­vých ban­ko­vek na kry­sy, kte­ré běha­jí o závod v pro­svět­le­ných tru­bi­cích kolem osvě­žov­ny.
Prostí lidé, kte­rých je v uli­cích pra­má­lo, se hlav­ně tla­čí na nádra­ží, aby z hlav­ní­ho měs­ta odje­li na ven­kov, kde je ješ­tě k dostá­ní dří­ví na otop...

Ano, tím vším jsem sku­teč­ně chtěl říci, že děj a posta­vy fil­mu jsou neprav­dě­po­dob­né, nesmy­sl­né a neu­vě­ři­tel­né, a to i v kate­go­rii bon­do­vek a nemož­ných misí. Na pří­klad Elisabeth Shue zvlád­la roli roman­tic­ké naiv­ní ženy, kte­rou hrdi­na od jis­té chví­le pros­tě vle­če za sebou za ruku; chtěl bych ale vidět, koho pře­svěd­či­la, že je fyzič­kou schop­nou obje­vu sto­le­tí.
Naštěstí nás pro­ple­te­nost, spád a Kilmerovy pře­vle­ky nene­cha­jí zamys­let se nad tím, za jaké idi­o­ty nás tvůr­ci mají. Čím blí­že se dostá­vá­me ke kon­ci (respek­ti­ve jed­no­mu ze čtyř kon­ců, kte­rý­mi nás děj obda­ří) tím zma­te­něj­ší a nud­něj­ší to je.

 
V kanálech pod Moskvou!
V kaná­lech pod Moskvou
 
Revoluce na Rudém náměstí
Revoluce na Rudém náměs­tí

Třeba by to bylo sne­si­tel­né, kdy­by šlo jen o fúzi a živo­ty hrdi­nů, ale pro vel­ko­me­ga­lo­man­ství pro­du­cen­tů a scé­náris­tů muse­lo záro­veň jít o režim v Rusku.

A tak jsem ze Svatého odchá­zel s poci­ty znač­ně smí­še­ný­mi. Pro nás, závis­lí­ky špi­ón­ských fil­mů, je to tako­vá udr­žo­va­cí dáv­ka, než se dočká­me nové­ho ztvár­ně­ní pří­bě­hů Jamese Bonda či hrdi­ny podob­né morál­ní úrov­ně. Nakonec i Bond je ve sku­teč­nos­ti nebez­peč­ný blá­zen, ale má styl a nit­ro. Kilmerův Svatý má jenom trau­ma z dět­ství -- na otáz­ku, kdo je, odpo­ví­dá: „Nikdo nemá poně­tí. Já nejmíň ze všech.“

HNIDOPICHOVO REJPÁNÍ
POZOR - AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ


Podívejte se na hodnocení Svatý na Kinoboxu.

  • Agenta 007 záso­bo­va­lo spe­ci­ál­ní výstroj­ní a výzbroj­ní oddě­le­ní. Svatý zřej­mě kupu­je své high-tech udě­lá­to­ry ve vel­ko­ob­cho­dě, že je může tak bez­sta­rost­ně pone­chá­vat osu­du.
  • Pád z výš­ko­vé budo­vy na počát­ku fil­mu je prů­hled­ně stři­žen z mod­ré­ho poza­dí -- kro­mě toho, kolik nákla­ďá­ků s mat­ra­ce­mi si Svatý nachys­tal?.
  • Mocný rop­ný baron slo­ži­tě letí do Berlína a anga­žu­je zlo­dě­je, kte­rý ho prá­vě vykra­dl, aby obsta­ral data, kte­ré by z dok­tor­ky Russellové vyra­zil kaž­dý žáček se vzdu­chov­kou, při­tom jeho syn s pře­hle­dem pořá­dá pře­střel­ky v Londýně.
  • Vědci a odbor­ní novi­ná­ři při­jdou na setká­ní s mla­dou věd­ky­ní na pra­hu pře­vrat­né­ho obje­vu. Nikdo nemá žád­né dota­zy. Až jeden z věd­ců nesmě­le nad­ho­dí: „Můžete nám vysvět­lit, co to vlast­ně je, ta ... fůze?“ To abychom my, blb­ci v pub­li­ku, nepod­leh­li depre­si.
  • Kolik let že Scotland Yard nemohl při­jít na to, že náš lupič vytr­va­le pou­ží­vá jmé­na sva­tých? Emma Russellová to roz­lousk­la za dva dny.
  • Balíky sto­do­la­ro­vek, kte­ré mos­ke­v­ští mafi­án­ští bos­so­vé sáze­jí na kry­sy, jsou zpro­pa­de­ně bílé -- mys­lím tím, že nejsou moc zele­né. Ony fil­mo­vé pení­ze vypad­lé z kopír­ky tak obvykle vypa­da­jí.
  • Kdybych někdy spa­dl do stu­de­né vody, tak bych si přál, aby Elisabeth Shue byla nablíz­ku.
  • Určitě bych vle­zl do trub­ky, o kte­ré by mi kaná­lo­vá pře­kup­ni­ce kra­de­ným umě­ním tvr­di­la, že vede až na ame­ric­kou amba­sádu.
  • Tak krást pro mafi­ál­ny a tytéž masit je OK. Ale postře­lit stráž­né­ho, kte­rý se do Svatého chys­tá vyprázd­nit zásob­ník když v sáz­ce je budouc­nost lid­stva, to náš hrdi­na neu­dě­lá. On ovšem ví, že ani pak se do něj dva samo­pal­ní­ci na 5 met­rů netre­fí.
  • Věřte nevěř­te, dav na Rudém náměs­tí mění poli­tic­ké smýš­le­ní pod­le toho, zda­li jaký­si stro­jek sví­tí nebo nesví­tí, a kaž­dý pros­tý Rus chá­pe glo­bál­ní impli­ka­ce téhož. Smýšlení řeče­né­ho davu se pak jed­no­my­sl­ně pře­ná­ší na celé Rusko.

Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Pravda o Statečném srdci24. února 2022 Pravda o Statečném srdci „Historii píšou ti, kteří navlékají hrdinům oprátku,“ sděluje vypravěč na úvod a zajišťuje si tak alibi pro příští minuty. Mel Gibson, v pětadevadesátém roce už několik let hollywoodská […] Posted in Zajímavosti
  • Statečné srdce12. ledna 2004 Statečné srdce William se tajně oženil, aby se jeho žena vyhla králově nařízenému právu první noci. Jejich svatba však byla odhalena a manželka popravena. Wallace se postaví do čela odporu proti anglické […] Posted in Filmové recenze
  • Motýlek26. května 2023 Motýlek Originálního Motýlka jsem neviděl a přiznám se, že jsem o něm ani nikdy neslyšel, takže za Remake jsem vlastně rád a byť srovnávat nemohu, tak samotný film na mě rozhodně udělal dojem. […] Posted in Retro filmové recenze
  • Strážci Galaxie Vol. 2 - Přeplácaná oddychovka plná postav, které nejsou využity3. května 2023 Strážci Galaxie Vol. 2 - Přeplácaná oddychovka plná postav, které nejsou využity Strážci nemají pevně daný příběh, jejich děj sestává z několika bitev po celé galaxii, případně ještě řeší rodinné otázky hlavního hrdiny Star-Lorda (Chris Pratt). Pokud si však dobře […] Posted in Retro filmové recenze
  • Hellraiser II: Svázaný s peklem9. října 2022 Hellraiser II: Svázaný s peklem Ani vlastně nevím, proč jsem se téhle sérii tak vyhýbal, protože už je to docela dávno, co jsem viděl první film, který mě rozhodně zaujal. Pravda, víc jsem byl zaujatý knihou, ale film mě […] Posted in Retro filmové recenze
  • Příliš vzdálený most15. srpna 2022 Příliš vzdálený most Příliš vzdálený most je válečný film z roku 1977, který popisuje operaci Market Garden, neúspěšnou spojeneckou operaci v nacisty okupovaném Nizozemsku během druhé světové války. Film […] Posted in Speciály
  • Vetřelec vs. Predátor3. srpna 2022 Vetřelec vs. Predátor Vesmírný satelit multimilionáře Charlese Bishopa Weylanda zachytil neznámý tepelný signál nad Antarktidou. Podle všeho by se mělo jednat o těleso ve tvaru pyramidy utopené hluboko pod […] Posted in Retro filmové recenze
  • Sin City - město hříchu31. března 2022 Sin City - město hříchu Když se před třiceti dvěma lety objevil v Americe komiks Sin City, nemohl nikdo tušit, jak stylová bude jeho podoba, která vznikla v roce 2005. V Sin City se protínají tři příběhy drsňáků […] Posted in Retro filmové recenze
  • Hra27. února 2022 Hra Hra je americký thriller z roku 1997, který natočil režisér David Fincher s Michaelem Douglasem a Seanem Pennem v hlavních rolích a který produkovaly společnosti Propaganda Films a […] Posted in Speciály
  • Texaský masakr motorovou pilou: příliš mnoho masakru, příliš málo Texasu v rebootu Netflixu22. února 2022 Texaský masakr motorovou pilou: příliš mnoho masakru, příliš málo Texasu v rebootu Netflixu Autobus plný mileniálních městských slizounů, kteří se vydali do texaského města duchů s La Croix a avokádovými toasty, rozřeže Leatherface ve filmu Texaský masakr motorovou pilou z roku […] Posted in Filmové recenze
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,93698 s | počet dotazů: 262 | paměť: 62865 KB. | 21.12.2024 - 12:15:51