Taxi není prvním remakem francouzského filmu, ale je jedním z mála, který patří k lepším. Můj zcela subjektivní názor je, že v určitých ohledech svou předlohu překonává. Je to zčásti způsobeno tím, že se bez mučení přiznám k tomu, že mě originální Taxi (ani jeho pokračování) příliš neokouzlilo. Rozhodně mi příliš nesedl styl humoru, ale samozřejmě jsem si vědom toho, že u mnoha lidí je situace opačná. Překvapivé je, že přestože americký remake pracuje se stejnými ingrediencemi, působil na mě veskrze kladně.U obou filmů je důraz kladený na to, aby fungovalo škádlení mezi dvěma hlavními představiteli, auta musí být dechberoucí a honičky extrémně zběsilé. Příběh je něco, co zase není tak důležité a s troškou nadsázky se dá říct, že byste si možná ani nevšimli, kdyby žádný nebyl. Ale je. Sice jednoduchý, ale je. Nešikovný policista Washburn (Jimmy Fallon) se sice snaží, ale vrásky na čele jeho nadřízené (a bývalé přítelkyni) poručici Martě Robbins (Jennifer Esposito) dělá to, že kdykoliv usedne za volant, skončí to katastrofou. Nakonec mu pro jeho i obecné bezpečí sebere řidičský průkaz. Když se tak Washburn naskytne blízko vyloupení banky, musí si vzít taxi. A vybere si dobře. Žlutý Ford řídí nespoutaná, ale vynikající jezdkyně Belle (Queen Latifah), která ráda změří síly s vůdkyní ženského gangu lupiček Vanessou (Gisele Bundchen)…
Tuctový děj vám starosti dělat nemusí. Důležité je, že jejich vzájemné stíhání vám zvedne adrenalin do hladin, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Kromě toho, pěkně „vytuněný“ taxík také lahodí oku, stejně jako ženský gang. Úspěšně funguje i humor, který je někdy prvoplánovitý, ale tomu nikterak neubírá na jiskřivosti. Queen Latifah a Jimmy Fallon byli dobrým castingovým tahem, protože svým postavám propůjčili živelnost a jejich vzájemné špičkování funguje skvěle. Žena jako ústřední charakter byla podle mého dobrá volba a Queen Latifah má s komickými rolemi své zkušenosti, stejně tak jako Jimmy Fallon a předvedli, že jim smysl pro humor nechybí.
Mimo této změny je hlavním odlišením od původní verze především styl gagů. Ničím se extrémně neliší od standardní americké produkce, ale veskrze se vyhýbá trapnosti. Netuším, jestli bude americká verze stravitelná pro fanoušky té, které vzešla ze země galského kohouta, ale myslím, že by se tu neměl vyskytnout žádný větší problém. Pokud totiž člověk obě verze srovná, tak se toho příliš nezměnilo. Tedy drobnějších obměn je mnoho, ale jinak je použity podobné filmové postupy ala zběsilý střih a svižná kamera.
Já osobně jsem se u USA verze bavil mnohem více než u francouzské. Prostě a jednoduše, evropský smysl pro humor mi byl tentokrát mnohem více vzdálený než americký. Největším kladem pro mě ale zůstává obsazení.
Nejnovější komentáře