Velice zábavná a diváky opěvovaná komediální pohádka dua tvůrců Zdeněk Svěrák a Oldřich Lipský, která byla zfilmována v roce 1983 podle scénáře Jiřího Brdečka a Zdeňka Svěráka na motivy autorské pohádky Jana Wericha z knihy Fimfárum, oslavila 40 let od svého vzniku. Pro Jiřího Brdečka i Oldřicha Lipského byla tato pohádka jejich posledním filmem, na kterém se podíleli. V roce 1984 získal snímek na zlínském festivalu hned několik ocenění: Cenu České mírové rady, Zvláštní uznání poroty a Cenu dětského diváka. Rovněž v roce 1984 na 6. festivalu české a slovenské filmové veselohry v Novém Městě nad Metují získal film Cenu diváků - Novoměstský hrnec smíchu (Oldřich Lipský - Zdeňek Svěrák) a hlavní cenu poroty Zlatý Prim (Oldřich Lipský). Dále roku 1984 na 16. národní přehlídce filmů pro děti v Ostrově nad Ohří získal film hlavní cenu Křišťálová váza. Roku 1996 v divácké anketě časopisu Audio Video Revue Zlatá kazeta 1995 vyhrál film hlavní cenu Zlatá kazeta za dětský film. V roku 1998 na 30. dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově nad Ohří obsadil film 3. místo v anketě o film třicetiletí. V roce 1985 se film zúčastnil filmového festivalu Fantasporto v Portugalském hlavním městě Porto. Za kamerou stál Jiří Macák. Točilo se v Průhonickém parku, ve vesničce Dobrovíz i na hradě Křivoklát a celnice království Monte Alba se filmovala blízko Houbova lomu u Koněpruských jeskyní na Berounsku asi 30 km od Prahy v chráněné krajinné oblasti Český kras. V hlavních rolích excelují herecké hvězdy jako Pankrác (Rudolf Hrušínský), Bimbác (Petr Čepek), Servác (Josef Somr), Bosana (Vida Neuwirthová), král Pikola (Július Satinský), ministr (Zdeněk Svěrák), skřítek (Miloš Kopecký, Lubomír Lipský st., Jiří Kaftan). Úžasnou a nezapomenutelnou hudbu plnou písniček jako Není nutno, které zlidověly, skládal Jaroslav Uhlíř.
Filmová pohádka Tři veteráni byla inspirována knižní předlohou Fimfárum od Jana Wericha. Veselý příběh vypráví o třech vysloužilých vojácích, třech trpaslících, třech kouzelných darech, třech jablíčkách i hruštičkách. Jak se začal odvíjet děj? Tři váleční vysloužilci - dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a kuchař Servác dostali při svém putování světem od tří čarujících skřítků tři kouzelné dary, aby dělali radost sobě i druhým. Dělostřelec Pankrác obdržel klobouk, schopný vyčarovat jakýkoliv předmět. Kuchař Servác dostal bezedný váček se zlaťáky. A dragoun Bimbác získal harfičku, přivolávající libovolný počet sloužících. Zatímco Pankrác by chtěl jít na ryby a Servác odpočívat, Bimbác si přeje navštívit všechna místa, kde bojovali. Když hodlá na poli, kde už oráč obdělává půdu, zopakovat bitvu, rozhodnou se kamarádi, že ho ožení, aby přišel na jiné myšlenky. Při svém trmácení přišli až do království Monte Alba plného nejroztodivnějších lidí a líných much. Nápad oženit Bimbáce by to byl dobrý, jen kdyby se Bimbác nezamiloval do hamižné princezny Bosany s očima daleko od sebe, která umí z mužů vyloudit vše, co chce. Nestydatá Bosana se svým vychytralým otcem králem Pikolou veterány okradla o jejich kouzelné předměty v libé předzvěsti svého následného blahobytu. A tak tři kamarádi zase nemají nic a musí spoléhat jen na sami na sebe. Dumají, jak by kouzelné předměty získali zpátky. Od nápomocných skřítků dostanou další šanci, a díky jablku frňákovníku vytrestali pana krále i nenechavou princeznu, které narostl dlouhý frňák po speciálních jablíčkách. V přestrojení za lékaře z francouzské Sorbony vyléčili kouzelnými hruštičkami Bosanu, která ještě moc ráda vrátila kradené dary. Veteráni se ale nepoučili a kvůli mocenským choutkám Bimbáce promarnili i druhou šanci. Trpaslíci se rozzlobili a odebrali jim své dary. Bez kouzelných artefaktů teď musí začít nanovo od píky. Pohádka ukazuje, že i bez čar a kouzel lze vyčarovat úsměv na tvářích dětí i dospělých. Vysloužilí dragouni poznali, co je v životě důležité a co naopak vůbec ne.
Jakou mají naši hrdinové povahu? Jediný statečný Pankrác vypadá z trojice souputníků nejrozumněji. Zastupuje archetyp Hrdiny, který si ví rady a zachraňuje své druhy v každé situaci. Tichý Servác vypadá jako nefalšovaný flegmatik, kdy se svou leností, pohodlností a ležérním způsobem života by se nejraději jenom válel. Uhrančivý Bimbác jako jeho pravý opak je stejně ohnivý jako vřava boje, jeví se jako vznětlivý cholerik. Není divu, že právě on se vášnivě zamiluje. Tajemná Princezna Bosana je navzdory své kráse manipulativní mrcha, která si každého svým přirozeným šarmem omotá kolem prstu, aby z něj následně dostala to, co potřebuje. Je povrchní, jelikož má ráda cetky, šperky, drahokamy a bohatství. Nestydí se ani krást či podvádět. Klíčový je vztah Bosany se svým královským otcem, který dceru rozmazluje a plní jí každé přání. Král Pikola vypadá jako poživačný a pohodlný člověk, který si umí zjednat pořádek jakýmkoliv způsobem.
Nabídnu rozbor pohádky. Tři společníci představují trojici, která v pohádkách symbolizuje určitou komplexnost a spolupráci různých částí osobnosti. Každý z nich má své specifické vlastnosti a úkoly, což odráží různé aspekty lidského nitra. Princezna představuje negativní ženský archetyp, který ztělesňuje klam, vychytralost a destrukci. Veteráni jsou opakovaně konfrontováni s těmito temnými stránkami, což je nutí uvědomit si tyto vlastnosti a začlenit do svého vědomí jako zkušenosti. Předmětné dary reprezentují potenciál lidského nevědomí: Měšec je znakem užívání bohatství lidského potenciálu, harfička pak symbolizuje tvořivou kreativitu a klobouk fištrón pod čepicí. Království, kam se veteráni dostávají, reprezentuje stínové části psychiky – chamtivost, povýšenost a manipulaci.
Proč se v pohádkách objevuje číslo tři? V naší pohádce je trojka zastoupena nadmíru hojně, například třemi veterány, třemi dary, třemi šancemi, třemi princeznami, třemi trpaslíky a třemi jablíčky a hruštičkami. Silné zastoupení čísla tři je do očí bijící, aby si tohoto čísla pozorný čtenář povšiml a uchoval jej v paměti. Trojka dále vede čtenáře důvtipně na existenci přechodu. Děj se odehrává v přeneseném smyslu na bitevním poli, kde naši tři hrdinové podstupují své životní zkoušky. Dokončení růstu představuje cíl pozemského putování, který symbolizuje návrat domů, tak jako každý voják se po válce vrací zpátky domů.
Vzhledem k velkému množství získaným oceněním je i po letech pohádka stále svěží, aktuální a stále má své příznivce. Tento snímek je velice kladně přijímán, na ČSFD získal bez mála neuvěřitelných 90% - a právem se tedy řadí k českým pohádkovým klasikám. Všechny nezbytné pohádkové ingredience jako dobrý humor, láska a vášeň, kamarádství, hvězdné herecké obsazení, geniální hudba byly zde smíseny v optimálním poměru. Já nemohu jinak než z lásky k pohádkám si dovolit dát krásných 90%.
Nejnovější komentáře