Poslední dobou se bez nadsázky roztrhnul pytel s návody jak se zdravě stravovat a kuchařkami, které jsou plné zdravých receptů. Všude kolem se to hemží výrazy jako raw, bio, lokální suroviny, bez lepku, bez cukru,… Jak se v tom všem vyznat a co nám opravdu prospívá? Co jíst, abychom si neškodili, ale zároveň netrávili převážnou část dne přemýšlením o vhodném jídle? Alespoň částečnou odpověď na tyto otázky přináší Jana Keithová ve své nové kuchařce Zdravé svačiny do školy i do práce.
Při přípravě jednotlivých receptů nepoužívá chemické přísady, které jsou často přidávány pro zvýraznění chuti, prodloužení trvanlivost nebo lepší texturu výrobku. Suroviny potřebné pro přípravu svačin jsou ve většině případů dobře dostupné. S výjimkou sladidel, které autorka používá místo klasického cukru. V dnešní době není problém sehnat cukr třtinový, nerafinovaný, sirob a další, ale s rapadurou, lucumou a mesquitem je to podstatně horší. Abyste mohli podle receptu v této knize péct sladké pečivo, musíte být předzásobeni . Některé suroviny v běžném hypermarketu nekoupíte.
Kniha je přehledně členěna do pěti kapitol: Pečivo, Sladké pečení, Sladké nepečené skleničky, Pomazánky a čerstvý jogurtový sýr a Domácí šunka. Vzhledem k tomu, že kniha ve svém názvu obsahuje spojení zdravé svačiny, nabízelo by se, že zde najdete i kapitolu, která se bude věnovat zeleninovým salátům, ale bohužel tomu tak není. Těžko také soudit, proč kapitola Domácí šunka obsahuje pouze jeden jediný recept na krůtí šunku a to je vše. Nenajde se více jídel obsahujících maso, která by se hodila ke svačině?
Obecně se jedná o hodně útlou publikaci, která v každé kapitole čtenáři – potenciálnímu strávníkovi – nabídne jen pár základních receptů. Pokud už máte něco odvařeno a odpečeno, těžko v knize hledat něco objevného. Možná vás inspiruje kapitola Sladké nepečené skleničky, kde najdete ne úplně obvyklé kombinace surovin, které spolu ale ladí a výsledná chuť je výborná.
Ne, že by recepty nefungovaly. Fungují a dobře, ale zkrátka nepřinášení do kuchyně moc inovace. Osobně jsem zkusila čerstvý jogurtový sýr, který autorka používá jako základ do poloviny receptů na pomazánky a bílý chléb do formy. Povedlo se, ale o zpestření našeho svačinového repertoáru se zrovna nejednalo.
Zdravé svačiny do školy i do práce lze doporučit těm čtenářům, kteří stojí na začátku své kuchařské dráhy a uvažují o tom, že kupované pečivo vymění za domácí, na které si chtějí natřít i domácí pomazánku. Recepty jsou napsány srozumitelně a, až na výše zmiňovaná sladidla, jsou suroviny běžně dostupné. Ke každému receptu je navíc přidáno několik základních informací o některé z používaných surovin, takže se nejedná pouze o kuchařku, ale částečně i o knihu o zdravém životním stylu.
Ukázka z knihy:
Čerstvý meruňkový dezert
Potřebujeme: 500 g meruněk, 100 g nesířených kešu ořechů 100 g kokosového oleje bio za studena lisovaného v RAW kvalitě, 30 g lucumy
Postup:
Kešu ořech den předem namočíme do vody a necháme v lednici. Druhý den vodu slijeme, kešu ořechy propláchneme a vložíme do mixéru spolu s omytými vypeckovanými meruňkami, rozpuštěným kokosovým olejem a lucumou. Rozmixujeme dohladka. Naplníme do skleniček a necháme nejméně 3 hodiny ztuhnout v lednici. Z tohoto množství získáme asi 4 skleničky krému.
Knihu můžete zakoupit se slevou na Albatros Media.
inzerce práce zdarma
inzerce práce zdarma
Nejnovější komentáře