Osmatřicetiletá americká režisérka čínského původu Chloé Zhao a její nejnovější film Země nomádů (Nomadland) má na svém kontě ocenění z různých festivalů. Netradiční námět i jeho zpracování zaujme nejen diváky, ale také festivalové poroty. Jedná se o netradiční „road movie“ čerstvě ovdovělé šedesátnice Fern, která s osobitou zarputilostí hledá obživu i nový smysl života. Když krach fabriky přivodí vylidnění celého městečka, kde celý život s manželem žili, vydává se na cestu za prací a žije ve své upravené dodávce. Fern není žádný bolestín, své pocity si nechává pro sebe a s problémy se snaží vypořádat sama. Na své cestě zkouší různá zaměstnání, dostává se do komplikovaných situací a poznává také nové přátele, kteří putují Amerikou stejně jako ona. I když důvody k putování Amerikou nejsou stejné různé, mají novodobí nomádi chuť žít a rozhodně se neutápí v zatrpklosti a zlobě. Nechybí jim empatie a umí pomoci radou i skutkem. Fern v těchto lidech nachází spřízněné duše, které jí jsou oporou i inspirací.
Námět filmu vychází z knihy novinářky Jessicy Bruderové Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century z roku 2017. Zaujal ji fenomén starších Američanů, kteří si v letech 2007 až 2009 osvojili přechodný životní styl cestování po Spojených státech při hledání sezónní práce. Vydali se na cestu v obytných přívěsech, upravených dodávkách a vytvořili komunitu nomádů. Novinářka popsala život v pracovní i existenční nejistotě a současně nezastírá obdiv k výjimečné odolnosti a kreativitě těchto Američanů, kteří se snaží nejen důstojně přežít, ale jsou schopni plnit si i své sny.
Režisérka Zhao se podle svého typického filmového stylu rozhodla, že si připraví scénář a natočí film, který také sestříhala. Pro větší autentičnost zvolila i méně obvyklé obsazení rolí. Kromě Frances McDormand a herce Davida Strathairna obsadila role nomádů neherci. Nejslavnějším z nich je ekolog Bob Wells, který provozuje populární kanál YouTube s názvem CheapRVliving a neziskovou organizaci Homes on Wheels Alliance.
V lavině komerčních amerických filmů, které nabízejí filmové příběhy jako únik z reality a vidina zisku je na prvním místě, působí „Země nomádů“ chvílemi jako hraný dokument s pohodovou atmosférou americké přírody a bez velkých ambicí zaujmout diváky za každou cenu. Přesto je na filmu patrné, že Zhao své hlavní hrdince fandí a hodně spoléhá na charisma herečky Frances McDormand. Její herectví je civilní, emoce nechává ve své tváři výrazně ztlumené. Při některých činnostech působí sice razantně, ale přesto z ní vyzařuje citlivost a ženská křehkost. Jako herečka McDormand zapadla mezi neherce, kteří jsou součástí společenství nomádů. Večerní setkání u ohně mi připomínalo potlachy v trampských osadách, kde vládne pohoda a přátelská atmosféra. Jako kontrast zvolila Zhao zachycení neosobní pracovní atmosféry v továrních halách nebo jiných provozech. Vysloveně zlé postavy a surové scény se ve filmu nevyskytují. Osobně jsem to vnímala jako příliš ohleduplné k postavám i divákům. Reálný život nomádů byl určitě drsnější. Autorka filmu se však rozhodla pro vlastní způsob vyprávění.
Myslím si, že film Nomádi nabízí jednak příběh hlavní hrdinky, ale také zamyšlení nad způsobem vlastního života. Není to jen kritika komerční společnosti, není to ani oslava osobní svobody. I konec filmu se může každý vyložit jinak, podle svých zkušeností a fantazie. Je docela možné, že právě to oslovuje odborné poroty i diváky. Film mě zaujal námětem, zpracováním i hereckým výkonem představitelky hlavní role. Jsem zvědavá, jak na mě film zapůsobí s odstupem času.
Hodnotím 70 %
Photo © Searchlight Pictures
Nejnovější komentáře