Richard Donner (narozen jako Richard Donald Schwartzberg, 24. dubna 1930 - 5. července 2021) byl americký filmový a televizní režisér a producent a příležitostný autor komiksů. Po režii hororu The Omen (1976) se Donner proslavil režií prvního moderního superhrdinského filmu Superman (1978) s Christopherem Reevem v hlavní roli.
Později Donner režíroval filmy jako The Goonies (1985) a Scrooged (1988) a oživil žánr buddy filmů sérií Smrtonosná zbraň. Se svou ženou, producentkou Lauren Shuler Donnerovou, vlastnil produkční společnost The Donners“ Company (dříve Donner/Shuler Donner Productions), která je známá především produkcí sérií Free Willy a X-Men. V roce 2000 obdržel cenu prezidenta Akademie science fiction, fantasy a hororových filmů. Filmový historik Michael Barson píše, že Donner byl „jedním z nejspolehlivějších hollywoodských tvůrců akčních trháků“.
Raná léta
Richard Donald Schwartzberg se narodil v Bronxu židovským rodičům Hattie a Fredovi Schwartzbergovým. Jeho otec vlastnil malou firmu na výrobu nábytku. Měl sestru Joan.
Televize
Donner začal svou kariéru s nadějí na herectví. Dostal malou roli v televizním seriálu režírovaném Martinem Rittem, který Donnera povzbudil, aby se raději stal režisérem. Ritt Donnera najal jako svého asistenta. Později získal Donner práci ve společnosti Desilu, kde režíroval reklamy. Koncem 50. let přešel k televizním dramatům a režíroval několik epizod westernového seriálu Wanted se Stevem McQueenem: Mrtvý nebo živý a western Chuck Connors The Rifleman. Na počátku své režisérské kariéry pracoval na více než pětadvaceti televizních seriálech, včetně Have Gun Will Travel, The Fugitive, Combat!, Get Smart, The Man from U.N.C.L.E., The Wild Wild West, Gilligan’s Island, Kojak, Tales from the Crypt a The Twilight Zone (především slavné „Nightmare at 20,000 Feet“ s Williamem Shatnerem a „From Agnes-With Love“ s Wally Coxem v hlavní roli) a také na seriálu Danger Island z dětského programu The Banana Splits.
Filmy
Donner natočil svůj první celovečerní film v roce 1961, X-15, ve kterém hráli Charles Bronson a Mary Tyler Moore. Svůj další film Salt and Pepper (1968) se Sammym Davisem Jr. a Peterem Lawfordem však režíroval až o sedm let později. Jeho průlomovým filmem byl The Omen (1976). V nadpřirozeném hororu, který vznikl v návaznosti na úspěch Vymítače ďábla, si zahráli Gregory Peck, David Warner a Lee Remick. Stal se pátým nejvýdělečnějším filmem roku 1976.
Superman (1978)
V roce 1978 Donner natočil film Superman: The Movie s Christopherem Reevem v hlavní roli. Film se stal celosvětovým hitem a Reeveovi i Donnerovi zajistil mezinárodní slávu. Ve vedlejších rolích se objevili Margot Kidderová jako Lois Laneová, Marlon Brando jako Jor-El a Gene Hackman jako arcilotr Lex Luthor. Film byl úspěšný i v pokladnách kin, kde vydělal 134 milionů dolarů.
Hlavní natáčení filmu Superman zahrnovalo i natáčení jeho prvního pokračování, Superman II. Donner natočil většinu Supermana II s tím, že pokračování dokončí až po uvedení Supermana. Navzdory úspěchu prvního filmu byl Donner z natáčení Supermana II propuštěn. Během natáčení filmů Superman a Superman II měl Donner obtížné vztahy s výkonnými producenty Alexandrem Salkindem a Iljou Salkindem a producentem Pierrem Spenglerem. Salkindovi odmítli Donnerův požadavek, aby byl Spengler propuštěn; místo toho Salkindovi nahradili Donnera jako režiséra Supermana II Richardem Lesterem, který se Salkindovými spolupracoval na filmech Tři mušketýři a Čtyři mušketýři a jako nepsaný producent na Supermanovi. Po Donnerově odvolání byly scény Marlona Branda ze Supermana II odstraněny a většina filmu byla natočena znovu pod Lesterovým vedením. Gene Hackman se odmítl vrátit na dotáčky, a proto všechny scény s Lexem Luthorem, které se objevily ve filmu Superman II, natočil Donner, ačkoli Donner nedostal na plátně žádné zásluhy za režii, protože odmítl být uveden v titulcích.
Shrnutí na serveru Rotten Tomatoes uvádí, že „Superman II splňuje, ne-li překonává standard nastavený svým předchůdcem“. Donner nadále prosazoval názor, že jeho příspěvek převyšuje ostatní díly série. Superman II: The Richard Donner Cut byl vydán 28. listopadu 2006, ve stejný den jako DVD s letním filmem Superman se vrací. Tato verze filmu obsahuje opětovné zařazení scén Marlona Branda v roli Jor-Ela a spoléhá na minimum záběrů natočených Richardem Lesterem.
Kariéra po Supermanovi
Donner zaznamenal střídavě komerční propadáky (Inside Moves, Radio Flyer) a úspěchy (The Goonies, série Smrtonosná zbraň, Scrooged a Teorie spiknutí). V případě Supermana to byl právě Donner, kdo trval na tom, že téma komiksového superhrdiny by mělo být zpracováno „na rovinu“, tedy ztvárněno s ohledem na konkrétní konvence a tón fantasy žánru, nikoliv „camp“, což byl přístup, který silně ovlivnil pozdější žánrové režiséry, jako byli Tim Burton (Batman, Batman se vrací), Bryan Singer (X-Men, X2, X-Men: (Batman začíná, Temný rytíř, Temný rytíř povstal) a Zack Snyder (Muž z oceli, Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, Liga spravedlnosti Zacka Snydera), kteří sami natočili úspěšné superhrdinské filmy.
Smrtonosná zbraň (1987-1998)
Dalším Donnerovým filmovým trhákem byla akční komedie Smrtonosná zbraň, kterou napsal Shane Black. V hlavní roli ovdovělého detektiva z protidrogového oddělení se sebevražednými sklony, „který porušuje všechna pravidla jen tak pro radost“, se představil Mel Gibson. Spolu s ním hrál Danny Glover klidného detektiva z oddělení vražd, který má milující rodinu a uvažuje o odchodu do důchodu. Akční sekvence filmu byly považovány za „skutečně velkolepé“ a učinily z filmu jeden z největších hitů roku.
Donner režíroval celkem šest filmů s Melem Gibsonem v hlavní roli, čímž vytvořil sérii Smrtonosná zbraň se třemi pokračováními, přičemž posledním byla Smrtonosná zbraň 4, uvedená v roce 1998. V jednom rozhovoru z roku 2000 Gibson popsal své dojmy z Donnera:
„Strýček Dick. Je to skvělý chlap, prostě úžasný. Nesmírně profesionální. Je to starý veterán a má pochopení pro film, které je vyvrcholením dlouholetých zkušeností. Zvládá technické věci, má svou vizi. Ať o Dickovi řeknete cokoli, podceňujete ho. Opravdu miluje to, co dělá, miluje práci s herci a nechává vám volnost prozkoumat nejrůznější oblasti. „Dobře, chlapče,“ řekne, poplácá vás po zádech a nechá vás něco zkusit, protože ani on někdy neví. Je to prostě nesmírně okouzlující, talentovaný a skvělý chlap. Miluju ho.“
Bratrancem Richarda Donnera je herec Steve Kahan, který hrál policistu sledujícího Otise ve filmu Superman: Film a hrál kapitána Eda Murphyho ve filmové sérii Smrtonosná zbraň. Donner obsadil Kahana i do některých svých dalších filmů.
X-Men
V roce 2000 se stal výkonným producentem filmu X-Men podle komiksů společnosti Marvel, v roce 2009 pak byl výkonným producentem prequelu X-Men Origins: Wolverine. Donnerova manželka navíc produkovala všechny filmy ze série X-Men pod jejich značkou Donners“ Company.
Dne 16. října 2008 obdrželi Donner a Lauren Shuler Donnerová při dvojím slavnostním ceremoniálu hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy za své zásluhy o filmové umění, který se nachází na adrese 6712 Hollywood Boulevard.
Komiksy
Jedním z Donnerových asistentů byl koncem 90. let komiksový scenárista Geoff Johns. V říjnu 2006 se Donner, Johns a výtvarník Adam Kubert stali novým tvůrčím týmem Action Comics, časově nejuznávanější publikace nakladatelství a jednoho ze dvou hlavních titulů Supermana od DC Comics. Společně Johns a Donner spolupracovali na příbězích Poslední syn a Útěk z Bizarního světa, které vyšly v sebrané knižní podobě. Donner a Johns také společně napsali příběh pro Action Comics #1000, který vyšel v dubnu 2018.
Vydání knihy
Dne 10. listopadu 2010 vyšla Donnerova autorizovaná biografie You’re the Director.... You Figure It Out: Vydalo nakladatelství BearManor Media: The Life and Films of Richard Donner od Jamese Christieho. Kniha je opatřena předmluvou herce Mela Gibsona.
Časopis Script Magazine knihu popsal jako „poutavý portrét dobrosrdečného (i když občas nevrlého) muže, který může být právem považován za moderní obdobu Victora Fleminga a Michaela Curtize - vysoce talentovaného, profesionálního režiséra filmů, kterému se dařilo ve studiovém systému a který natočil několik velmi dobrých filmů“.
Sdružení amerických režisérů označilo knihu za „přesvědčivou studii energického, odvážného riskéra, který byl režisérem ještě dříve, než si to uvědomil“, která „obratně zachycuje Donnerovu radost z práce, kterou miluje“.
Photo © Columbia Pictures
Nejnovější komentáře