První příběh smrtonošky Seleny vznikl v roce 2003 a koncem letošního roku se tato zkušená bojovnice z tajemného světa upírů a Lykanů (vlkodlaků) vrací do kin. Po celá staletí se vede nepřetržitá válka mezi Lykany a Upíry, kde hraje Selena důležitou roli. Je to samotářská bojovnice, které má nepřátele v obou táborech a přátel jen poskrovnu. Oba dva druhy jsou však omezeny slabinami, upíři nemohou vstoupit na sluneční světlo a Lykani jsou alergičtí vůči stříbru, a toho obě skupiny využívají při vzájemných bojích. I Selena má svá slabá místa, ale osud stojí na její straně a je stále připravena bojovat za upíry i za obranu své tajemné dcery. Války mezi Lykany a upíry budou jistě i v budoucnosti plné krve, která je pro všechny zdrojem energie. Někdy stačí jen pár kapek, jindy se jí musí načerpat víc, ale vždy je krev středem zájmu i zdrojem konfliktů. V boji užívají obě znesvářené různé bojové techniky i zbraně. Pistole ovládají všichni stejně dobře jako meče, dýky nebo vše, co se může hodit k zabíjení. Bojové scény jsou tak velice pestré s množstvím nečekaných změn a efektů. Boje se vedou v historickém sídle zámku i v neutěšených průmyslových halách nebo v temných tunelech. A vůbec nejlepším místem pro vyřizování účtů je noční Praha, kde se film Underworld: Krvavé války na podzim roku 2015 natáčel.
Americká kameramanka a filmová režisérka Anna J. Foerster byla oslovena skupinou producentů, kteří se podíleli na produkci předchozích filmů (David Kern, Gary Lucchesi, Tom Rosenberg, Len Wiseman, Richard S. Wright), a nabídce nešlo odolat. Určité zkušenosti z natáčení akčních filmů už měla a herečka Kate Beckinsale se nechala do hlavní role pro další pokračování přemluvit. Proč nepokračovat v tom, co si stále nachází vděčné obdivovatele.
Na scénáři pracoval Cory Goodman a vycházel z předchozích příběhů. Jednání hlavní hrdinky je komentováno tak, aby každému byly jasné základní souvislosti a vztahy. Je sympatické, že postava Seleny působí jako kladná hrdinka, která se přes bojovnou tvrdost dokáže obávat o osud svého dítěte. Velký prostor dostaly bojové scény a digitální triky, které však nejsou vždy povedené. Kdo však přivře obě oči a nechá se unášet pohádkovým laděním děje, ten může být spokojen. Zlé postavy jsou výrazně záporné a pozná se to nejen jednáním, ale také vizáží. To však neznamená, že by se ve filmu tvářil někdo dobrácky, to ani náhodou. Ponurá atmosféra převládá tak, jak si to upírská tématika žádá. Kameraman Karl Walter Lindenlaub dodržel tradici série Underworld a používal monochromatickou barevnou paletu tlumených barev. Střídání tempa, rychlé střihy a triky pak dodávají ději tempo a napětí.
Z hereckých výkonů stojí v popředí Kate Beckinsale, jejíž hrdinka je neustále středem pozornosti kamer. Výrazně zápornou postavu smyslné Semiry ztvárnila Lara Pulver, která zaujme výraznou vizáží i kostýmem. Mužské postavy trochy splývají. Vůdce Lykanů, Mariuse, hraje Tobias Menzies, a budoucího vládce upírů, Davida, hraje Theo James. Kromě soubojů a zachování trvale vážných tváří však herci nemuseli nic dalšího předvádět. Roli členky upíří rady se v tichosti mihne herečka Zuzana Stivínová a v drobných roličkách si zahráli také Češi. České zastoupení je uvedeno i v technickém zázemí a výtvarníkem filmu je Ondřej Nekvasil, který pomohl dotvořit interiéry zámků přeměnit v prostory vhodné pro upíry.
Přes temné ladění filmu jsou některé záběry milým pohlazením po duši. To je v momentech, kdy se děj odehrává v různých místech České republiky. Kromě Prahy se scény natáčely na zámku Hluboká, Kačina a na hradě Lipnici. Když už nic jiného, pak by mohl film sloužit jako motivace k výletům.
Nejnovější komentáře