O děsivých událostech druhé světové války a mrazivého poselství koncentračních táborů bylo již napsáno hodně, ale doposud jsem neměla možnost si přečíst knihu, jež by zdokumentovala a vyprávěla o hrůzách z balkánského koncentračního tábora Jasenovac.
Pokud vás jen tak něco nerozhází, a máte dost silnou náturu na čtení krvavých a dosti brutálních činů, určitě si nenechte ujít knihu Američanka od autora Wojciecha Dutky, jež ztvárnil velmi silný příběh zaměřený na nelehký úděl žen, jejich lásku, sílu a odhodlání nejen v balkánské Osvětimi.
Hlavní hrdinkou je americká studentka filozofie na Harvardově univerzitě Jane Coulfieldová, původem na půl Židovka, toužící se blíže seznámit s myšlenkami německého filozofa Martina Heideggera a pochopit, proč tolik lidí následuje Hitlera a fascinuje je tolik jeho vize Třetí říše.
Na tento popud se prostřednictvím získaného stipendia vydává v roce 1936 do Německa, aby zde pilně studovala na tamější filozofické fakultě. Kromě samotného studia tu má možnost se sama na vlastní kůži přesvědčit o všudypřítomném nacistickém běsnění přetvářející každodenní životy všech obyvatel tamního Německa.
A právě hned po příjezdu do Německa dostala od své bytné velmi cennou radu, díky níž se jí alespoň na kratičký čas podařilo nenápadně proplouvat životem tamního nacistického Německa coby studentka Američanka, i když se skrytým původem „na půl Židovka“.
Ona rada bytné: „Nikdy Němcům, které poznáte, opravdu nikdy, neříkejte to, co si skutečně myslíte. Tato země se proměnila ve vězení. Všichni donášejí na gestapo. To je tajná státní policie, smutní pánové hlídající ideje národního socialismu. Jsou to zlí lidé, velice zlí. Němci se dostali do rukou ďábla, prosím, věřte mi, staré ženě. Má drahá, vím, co říkám, Německu teď vládne Ďábel. Prosím nikdy nikomu nevěřte, zejména pokud poznáte někoho z vyšších vrstev.“
Ovšem lásce a touze se nedá poručit, a ani Jane nebyla výjimkou. Z vlastního vrtochu si začala drobnou milostnou epizodu s mladičkým německým nacistou, s kterým si zpočátku jen hrála, důmyslně jej sváděla a dráždila. Bohužel se situace v Německu, vlivem nástupu nacismu komplikuje, a Jane musí rychle uprchnout do Francie.
„Mám pocit, že jsem v Berlíně sledovala usměvavý režim, neviděla jsem tu zrůdnost, ta je ukryta. Ale je cítit! Je pod povrchem!“
V Paříži se poprvé setkává nejen s vlivnými lidmi, ale hlavně s Josipem Titem, jež bude mít o několik let později velmi zásadní vliv na její další život. Neuvědomovala si, jaký význam pro ni toto seznámení bude mít. Lidé, které na své cestě potkáváme, jsou nám osudem dáni jen na chvíli, ale někdy mají moc změnit celý život.
Bohužel i v Paříži jí nakonec jako stín dostihne její vlastní minulost. Zhrzený německý milenec, nyní coby důstojník Hlavního říšského bezpečnostního úřadu Gestapo, ji vyhledá a jen tak nepustí ze svých pařátů. To, jak si dřív s ním pohrávala ona, jí bude nyní opláceno a stává se jeho sexuální loutkou na hraní.
Vlivem událostí se společně ocitají na Balkáně, odkud je už jen malý krůček do koncentračního tábora v Jasenovac, kde úřaduje největší a nejobávanější tyran Miroslav Filipovic, přezdívaný jako bratr Satan.
V tomto táboře jsme svědky důsledné likvidace a usmrcování vězňů, a je jedno, jestli to byli Srbové, Židé nebo Cikáni, s nikým zde neměli žádné slitování. Ostatně ani samotní fašisté se ještě nikdy, jako právě v tomto táboře, nesetkali s tak rafinovanou krutostí povýšenou na umění a zvrácenou radost, kterou Ustašovcům přinášelo způsobování utrpení a smrti druhým.
A právě za těmito zdmi tábora se coby vězenkyně ocitá Jane. Bude Jane dost silná na to, aby přežila v tomto táboře? Podaří se jí z tohoto pekla utéci, aby mohla nakonec podat svědectví o běsnění bratra Satana?
Kniha je rozdělena do tří rozsáhlých částí mapující tři životní milníky hlavní hrdinky Jane Coulfieldové, jež měli zásadní vliv a dopad na další události v jejím životě. První část se odehrává na půdě nacistického Německa, druhá část v rozbouřené Francii a poslední v pekle na území bývalé Jugoslávie.
U příběhu Američanka mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy pořádně začetla, neboť začátek byl velmi pozvolný, a hlavně napěchovaný velkým množstvím filozofických myšlenek, jež mě tak trochu rušili od samotného čtení a popravdě bych tyto pasáže i vynechala.
Teprve s útěkem do Francie dochází k obrovským dějovým zvratům a kniha konečně nabírá nezadržitelné tempo, díky němuž je jen těžké knihu odložit a přestat číst. Ale pozor! Rozhodně není tato kniha, díky zobrazeným a dopodrobna popsaným krvavým scénám, vhodná pro čtenáře se slabší náturou.
Autor se snažil do knihy zakomponovat co nejvíce důležitých historických informací, jež by pozornému čtenáři neměli jen tak projít bez povšimnutí. Velmi barvitě dokázal vylíčit krvavé a vražedné běsnění Ustašovců, jež díky své brutalitě převýšili všechno zlo páchané německými fašisty.
Při samotném čtení mi doslova běhal mráz po zádech, jindy se mi naopak zvedal žaludek, či mě hrůzy přiměly k tomu, abych knihu na nějakou chvíli odložila a šla načerpat jinam pozitivní energii.
U knihy se mi líbí začátek a konec celého příběhu, jež se odehrává na palubě parníku dne 20.7.1956. Teprve s dalším postupným čtením pomalu odkrýváme mozaiku jednotlivých událostí, které předcházeli této platbě tj. od května 1936 až do tohoto dne.
Kniha je velmi dobře napsaná, ale díky vylíčeným brutalitám běsnícího pekla v balkánském Osvětimi, se k této knize již nevrátím, neboť se mi jednotlivé scény vryly hluboko do mysli.
Je to kniha s velmi silným příběhem, jež v každém čtenáři zanechá nesmyvatelnou stopu.
AMERIČANKA. Dojemný román o ženském údělu, lásce a balkánské Osvětimi
Napsal: Wojciech Dutka
Vydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2024 ve společnosti Albatros Media a.s.
1. vydání
Počet stran: 374
ISBN: 978-80-264-5314-7
Nejnovější komentáře