Ke konci prázdnin míří do kin dobrodružně historický film Ben-Hur od režiséra Timura Bekmambetova. Timur Bekmambetov režíroval známé filmy jako Noční hlídka nebo Wanted, který se mimochodem natáčel v Praze, bohužel se, ale většinou jednalo o filmové propadáky. Timur Bekmambetov tímto filmem ukázal úplně jiné dějové zaměření než bychom od něj očekávali. Film Ben-Hur z roku 1959 s Charletonem Hestonem získal jedenáct Oscarů, uvidíme, jestli filmová adaptace od Timura Bekmambetova diváky zaujme. Už od premiéry v Americe kolovali zvěsti, že film Ben-Hur je opět režisérovým propadákem, s tím ale až tak nesouhlasím, protože si film určitou část diváků zachová. Ale teď už k hodnocení.
Herecké osazení ve filmu Ben-Hur je docela hvězdné, viděli jsme známé tváře v podobě hlavního hrdiny Judaha Bena-Hura Jacka Hustona. Jeho nevlastního bratra jménem Messala si zahrál Toby Kebbell a nesmíme také opomenout Morgana Freemana jako Illderima. V dalším hereckém osazení si zahráli, například Rodrigo Santoro (Ježíš), Nazanin Boniadi (Esther, manželka Bena-Hura), Ayelet Zurer (matka Bena-Hura), Moises Arias, Pilou Asbæk (Pilát Pontský), Sofia Black-D’Elia (sestra Bena-Hura) a další.
Filmový děj je dle knižní předlohy pod, kterou se podepsal Lew Wallace a odehrává se jak jinak než v Jeruzalémě v období Ježíše Krista, který okupují Římané. Židovský šlechtic Ben-Hur se setkává se svým nevlastním bratrem, který je po letech vážený příslušník v římské armádě. Messala obviní Bena-Hura ze zrady a odsoudí ho k doživotní službě na galejích. A zbytek rodiny odsoudil k smrti, avšak nakonec bylo vše úplně jinak. To by nebylo to pravé ořechové, kdyby se Ben-Hur nevrátil s cílem pomstít se svému nevlastnímu bratrovi a, že by dobrodružství mohlo začít?
Herecké výkony byly dobré, každá postava si ve filmu splnila to své. Morgan Freeman působil, pravda trochu exoticky, ale přidal ději trošku šmrnc. První třetina filmu byla lehce utahaná, nebýt scén z bitevního pole, kde se vypracovával Messala, asi by to nejednoho diváka pěkně nudilo. Herecké postavení Jacka Hustona se trochu pletlo s Rodrigem Santorem, jelikož ve 3/3 filmu byli oba skoro stejně zarostlí a byli skoro k nerozeznání, ale zřejmě to byl záměr, protože poté se utrpení vyměnilo a Ben-Hur podal číši s vodou Ježíšovi. To nejlepší přišlo až v posledních 20 minutách, kdy došlo k souboji v závodech se čtyřspřežím. V těchto momentech musím říct, že se zatajoval dech nejednomu divákovi. Tyto scény byly promyšlené do detailu a velmi kvalitně zpracované. Konec byl trochu zamotaný a s umístěním rodiny Bena-Hura do jakéhosi blázince pro malomocné a jejich poté super rychlé zotavení z lepry, nemělo hlavu ani patu, myslím, že tady konec opravdu odflákli a vůbec si na něm nedali záležet.
Film byl shlédnut ve 3D, ale bohužel s tím nic 3D nemělo společného. Na začátku filmu bylo vše skoro rozmazané a v dalším ději filmu nebylo poznat rozdíl mezi 3D a 2D verzí. Film spíše doporučuji shlédnout bez 3D, abyste poté nebyli naštvaní, že jste zbytečně utratili více za lístky a to bez jakéhokoliv požitku. Tím, že byl film propagován jako 3D se vůbec nepovedl a proto určitě zájem diváků bude menší, a kritika je tady oprávněná, avšak děj možná stojí za to shlédnout, je to takové malé letní oživení od pohádek. Timur Bekmambetov s tímto snímkem opět trochu zklamal, a na Oscary tento film zřejmě určitě nebude dosahovat. Ben-Hur je jen moderně natočeným filmem okopírovaným z roku 1959, který mu nemůže v žádném ohledu konkurovat. Tento film zaujme velmi malou část diváků, a to tu mladší generaci, která v těchto filmech nerozezná patřičné kvality od zaběhlého originálu.
Nejnovější komentáře