Máte doma dobrý foťák, ale jediné fotografování, které ovládáte, je na režim „Auto“. Víte, že ta drahá věcička má potenciál, ale ani za mák nerozumíte pojmům, jako jsou ISO, ostření, krajina, portrét, makro, RAW nebo doodstření? Nepatříte mezi profesionální fotografy, ale fotografování je vaším koníčkem? Právě vám je určená publikace Luďka Boušky a Martina Lukeše Fotografujeme digitální zrcadlovkou (DSLR), která vychází v Gradě.
„Začínáte se zrcadlovkou a chcete mít rychle výsledky jako profesionál? Nechte si poradit od dvou výtečných fotografů – lektorů, kteří vědí, s čím se nejvíce trápí začátečníci i co zajímá pokročilejší. Díky této knize snadno porozumíte zdánlivě složitým pojmům, jako je hloubka ostrosti, expoziční trojúhelník, korekce expozice nebo hyperfokální vzdálenost. Dozvíte se, jak v nejrůznějších prostředích a podmínkách využít výrobcem nastavené fotografické režimy, ale také to, jak se postupně propracovat k plně manuálnímu nastavení. Technickým postupům je věnována první část knihy, v té druhé se seznámíte se specifiky fotografických žánrů, jako je krajina, portrét, architektura a další,“ představuje knihu nakladatelství.
Autory knihy jsou fotografové ze společnosti Megapixel. Luděk Bouška se fotografování věnuje od mládí, kdy se k lepší technice se dostal díky otci fotografovi. Dnes pracuje jako šéfredaktor Magazínu Megapixel a jako lektor fotografických kurzů, ve kterých veřejnosti předává svoje znalosti. Také druhý autor – Martin Lukeš – měl k fotografování blízko už od dětství. Vystudoval obor mechanik optických přístrojů a s nástupem digitální techniky se začal naplno věnovat fotografování. To ho přivedlo do společnosti Megapixel. Než začal vést fotografické kurzy, doplnil si vzdělání na fotografické konzervatoři Impuls v Hradci Králové. Kromě kurzů má v Megapixelu na starosti veřejnou fotografickou galerii. Komerčně se věnuje fotografování jídla, architektury a interiérů. Ačkoli jsou oba autoři knihy odborníky, jejich jazyku dobře porozumí i začátečník s fotografováním. Díky této knize se brzy budete moci pochlubit fotografiemi, o jakých sníte.
Kniha je rozdělena do dvou částí – technické a tematické. V úvodu technické části se dozvíte, jak vlastně fotoaparát funguje, jaké jsou fotografické režimy a jakých výsledků lze za pomoci nich dosáhnout. Autoři vás naučí pracovat se „svatým grálem fotografie“ – s expozičním trojúhelníkem. Naučíte se měřit expozici, zaostřovat, vyvážit bílou barvu, pracovat s bleskem, dozvíte se, k čemu slouží stativ, jak vybrat výhodný objektiv či v jakém formátu fotografie ukládat. Kapitoly v tematické části knihy se věnují krajině, portrétu, focení pohybu (sport, zvířata), reportážní fotografii (svatba), fotografování architektury, makra a detailů, dále se dozvíte, jak vytvořit dobrou noční fotografii, panorama, fotografii z koncertu nebo divadelního představení nebo černobílou fotografii. Jednotlivé kapitoly a popisované jevy jsou doplněny fotografiemi, a to jak zdařilými, tak nezdařilými, sloužící k porovnání.
„Možná se vám zdá, že fotografování je věda. Každý se ale může naučit dělat skvělé snímky,“ jsou přesvědčeni Luděk Bouška a Martin Lukeš.
- Autor: Bouška Luděk, Lukeš Martin
- Formát / stran: 23×21 cm, 216 stran
- Datum vydání: 21.11.2016
- Katalogové číslo: 65500
- ISBN: 978-80-247-5683-7
Kniha ke koupi na Grada.cz.
Nejnovější komentáře