Psí vojáci, R-Point, Shock Waves – tak se dá ve zkratce charakterizovat nový britský film, o kterém bude následující recenze.
Děj filmu se odehrává kdesi ve „východní Evropě“ zpustošené válkou (zřejmě paralela s balkánskými konflikty), ačkoliv se vše natáčelo ve Skotsku. Geolog Hunt najímá skupinu žoldnéřů, aby ho doprovázela na místo, kde údajně vlastní jakýsi majetek. Přestože vojáci tuší, že „něco tu nesedí“, všichni se vydávají do nehostinných lesů bez zbytečných otázek.
Brzy ozbrojenci v čele s „geologem“ dosahují místa určení, kde objevují starý nacistický bunkr. Po chvilce na rozkoukání spolu s hrdiny filmu zjišťujeme, že zde na konci II. světové války zvláštní jednotka SS prováděla pokusy, které měly za cíl přeměnu obyčejných lidí na téměř nezničitelné vojáky. Nutno dodat, že pokusy nebyly zcela bezúspěšné, tudíž nezvaní hosté to nebudou mít v opuštěném bunkru snadné.
Téma německých okultně-vědeckých pokusů během II. světové války je lákavé a nepříliš okoukané. Proto se britští producenti Arabella Croft a Kieran Parker rozhodli natočit efektní podívanou za relativně malé peníze.
Autorem příběhu, který nesl název Platoon meets The Sixth Sense je Kieran Parker, avšak úpravu do filmové podoby měl na starosti mladý scénárista Rae Brunton ve spolupráci s debutujícím režisérem Stevem Barkerem. Panové se nechali inspirovat i jinými filmy, což výsledku jednoznačně prospělo a my můžeme sledovat mix dramatu, vojenské akce a paranormálního hororu.
Vadilo mi, že ačkoliv každý ze žoldnéřů je bývalý člen elitní vojenské jednotky svého státu, dohromady jejich chování nevzbuzuje dojem velké profesionality. Faktem je, že nejsem odborník na vojenskou taktiku, tudíž danou výtku vnímejte jako názor civila.
Rovněž bych se přimlouval za „vědečtější“ vysvětlení toho, co se děje na obrazovce. Také skutečnost, že přes 60 let nikdo neobjevil bunkr, který není kdovíjak dobře maskován a nachází se na otevřeném prostranství uprostřed lesa, je těžko uvěřitelná.
Na druhou stranu má film vynikající art-direction a kvalitní herce. Ti jsou obzvláště důležití, neboť celý film stojí pouze na jejich výkonech. Atmosféra tajemna a stísněnost bunkru spolu s téměř bezvýchodnou situací taky dělají svoje, ale příběh Bunkru smrti dokáže přijmout jenom ten, kdo se oprostí od zbytečných poukazování na nesrovnalosti. Proto ještě jednou tvrdím, že jediným přesvědčivým materiálem jsou ve filmu právě žoldnéři a jejich reakce na události, kterých se neočekávaně stávají svědky a nedobrovolnými účastníky.
Dle mého názoru se jedná o film pro muže. Je tu vše, co se tak líbí mužské části publika – krev, mystika, okultní pokusy Třetí Říše, zombie (česky - umrlci), vojenská „životní pravda“ a ještě něco navíc. Vzhledem k tomu, že se jedná o první dílo jak režiséra, tak i producentů, nejde než hodnotit jako povedené.
Závěr: Taková oddychová a dobře koukatelná záležitost
Název: Bunkr smrti (Outpost)
Žánr: Horor / Akční
Země: Velká Británie
Rok: 2008
Délka: 90 min.
Režie: Steve Barker
Hrají: Ray Stevenson, Julian Wadham, Paul Blair, Xuki Robeli, Scott Peden, Charlie Jeffrey, Graeme Temple
Nejnovější komentáře