Miluji příběhy napsané podle skutečných událostí, které jsou navíc napsány na pozadí druhé světové války, a proto není divu, že se v mé knihovně zabydlela kniha s názvem, Dívka v zeleném svetru, od autorů Krystyny Chiger a Daniela Paisnera, jež vydal DOBROVSKÝ s.r.o.
S touto knihou vás bude doslova mrazit v zádech a s každou další stránkou se budete strachovat o životy hlavních hrdinů v boji o přežití na nejtemnějším místě, a to v podzemním městském kanalizačním systému.
Tento autentický příběh, prostřednictvím svých vlastních vzpomínek, vypráví poslední přeživší členka odvážné skupinky Lvovských Židů Krystyna Chiger, V době, kdy se vše odehrává, byla ještě malé dítě, ale i tak si dodnes pamatuje všechny hrůzy, které během druhé světové války doléhaly nejen do její křehké dětské duše, ale také se nadobro vryly do její paměti.
Je to příběh plný hrůz, o velkém odhodlání a snaze přežít v době holocaustu i za cenu popření vlastní lidskosti a identity. Jak jistě správně tušíte, onou dívkou v zeleném svetru je právě Krystyna, jež do této knihy vtěsnala celých čtrnáct ukrutných měsíců, jež musela se svou rodinou prožít v páchnoucích stokách Lvovského podzemí, kde vládly hejna krys, zima, vlhkost, špína, zápach, tma a stísněnost.... se špatnými hygienickými podmínkami a malými příděly jídel.
„Paměť, to je zvláštní věc. Lest, již strojíme sami na sebe, abychom zůstali propojení s tím kdo jsme byli, s vlastními myšlenkami, s vlastními životy. Je roztříštěná, tak jako sen, jenž se vrací ve střípcích a útržcích. Paměť je odpověď zapomnění.“
Autorka si je plně vědoma, že je už jen pouze na ní, aby vypověděla, co se tehdy přihodilo, neboť je poslední, která toto peklo přežila. Pokud by to totiž neřekla ona, kdo jiný? Pokud si to nebude pamatovat ona, kdo tedy?
Kryša vypráví v knize nejen o období před válkou, během ní, ale dovídáme se i o tom, jaké osudy měli jednotliví hrdinové i po ukončení války. Před válkou bylo všechno krásné, poklidné a bezstarostné, a s příchodem nacistů se toto vše proměnilo v zoufalství a propadalo se do temnoty.
Je až s podivem, jak malá holčička, jež neustále střežila svého mladšího bratra, dokázala už tenkrát vnímat všechno, co se kolem dělo, tu atmosféru doby, vnitřní pocity, ale i strach a beznaděj, jež oklopovala nejen jí, ale i její nejbližší. Je smutné, že i tak malé děti byly svědky krutého násilí a vyvražďování.
Naštěstí Kryša žila svůj vnitřní život s vlastními myšlenkami, nadějemi a strachy, o něž se nehodlala s nikým dělit, až nyní se svými čtenáři. Mluví krásně o svém tatínkovi, o jeho velké odvaze a jeho nejdůležitějším posláním, a to chránit svoji rodinu před všemi.
I se samotnými Němci, jakožto vykonavateli německé moci, se dokázal vždy domluvit, jen aby zachránil svoje děti a ženu. Navíc se zde ukazuje, že Němci byli také jen lidé, jež ve skupině jednali brutálně a bezcitně, ale jednotlivě dokázali být zvídaví, účastní a lidští.
A když v roce 1943 mělo dojít k poslednímu tahu na Židy v odkloněné části města Lvova, rozhodla se skupina židovských mužů hledat poslední zoufalé řešení, a to útočiště v městském kanalizačním systému. Zde je nechtěně objevil Leopold Socha, údržbář městského kanalizačního systému, který se nakonec svolil postarat se o ně v podzemních tunelech a rourách.
Pomohl jim vždy najít nový úkryt, nosil jim jídlo a všechny potřebné věci. Otec ho oslovoval Poldek, napravený zlodějíček, a přesvědčený katolík, jenž věřil, že mu pomoc v ukrývání Židů před Němci přinese vykoupení. Byl to laskavý a velkorysý člověk. Jejich spásu považoval za svou vlastní, příležitost ke svému vykoupení.
Při čtení knihy mě hodně mrazilo v zádech, co všechno si museli v podzemí vytrpět, s jakými nepříjemnostmi a zdravotními problémy si prošli, a abych řekla pravdu je doslova zázrak, že tam všichni dokázali vydržet pohromadě a přečkat tam ty nejhorší časy.
Tato kniha není jen vzpomínkou na utrpění Židů, ale i na ty, kteří se jim snažili pomoci, jako například obětavá pomoc Leopolda Sochy coby nečekaného záchrance této podivné skupinky. Obdivovala jsem hlavně jejího tatínka, jež byl natolik důmyslný, že si dokázal poradit s každou situací a ze všeho vybruslit tak, aby všechny zachránil.
Navíc jsme svědky rodícího se velkého přátelství mezi Leopoldem Sochou a tatínkem Kryšky, díky němuž sílila i vůle přežít i v těchto nehostinných podmínkách.
DÍVKA V ZELENÉM SVETRU
Autoři: Krystyna Chiger a Daniel Paisner
Přeložil: Petr Kotouš
Vydal DOBROVSKÝ s.r.o. v edici Kontrast v roce 2021
Počet stran: 279
ISBN: 978-80-7642-932-1
Nejnovější komentáře