Legendární Trójskou válku a deset let trvající dobývání města Tróje řeckými bojovníky vedenými mykénským králem zná asi každý, ale ne každý si dokáže představit, jak kdysi lidé žili, pracovali a za co ve skutečnosti bojovali, či jaké bohy vzývali a uctívali.
A právě tato kniha od Petra Jaroňka „Dobytí Tróje: Život, válka a smrt v Mykénském Řecku“ nabízí velmi podrobnou sondu do každodenního života jednotlivých občanů v období před vypuknutím války, ale i během ní.
„Mykény. Město, které bylo kdysi srdcem, možná nejmocnější říše Evropy. Právě zde začaly dějiny Řecka, které vyústily ve slávu Athén, Sparty a dalších městských států v klasické antické říše o mnoho století později.... Je to svět, z něhož vzešly všechny řecké mýty.“
Kniha „Dobytí Tróje: Život, válka a smrt Mykénského Řecka“ je rozdělená na dvě rozsáhlé části. V první části se autor snaží čtenáři co nejvěrohodněji přiblížit blížící se válku, ale i běžný život a smrt v samotném Řecku.
Díky tomu máme možnost pod drobnohledem nahlédnout na jednotlivá uspořádání měst a zdejších míst. Seznámit se s tím, jak v té době fungovalo státní zřízení a ekonomika, jací lidé ve skutečnosti byli, či jaké bylo klima a okolní příroda.
Po očku můžeme alespoň na chviličku sledovat, jak v té době plynul každodenní život nejen obyčejných lidí, ale i jakým způsobem pracovali a zajišťovali si obživu, či jak fungoval směnný obchod. A v neposlední řadě samozřejmě nechybí ani zmínka o světě bohů, jejich uctívání, ale i legendy, mýty a obavy ze smrti.
Ve druhé části knihy se naopak autor již zaměřuje přímo na samotnou válku a boj jako takový. Představuje jednotlivé zbraně a typické zbroje dobyvatelů Tróje, a pár slov věnuji i vozatajství, loďstvu a válečné taktice.
Pro ucelenější představu v knize nechybí ani základní datace a dopodrobna rozepsaný přibližný koncept možné Trójské války, síly útočníků a obránců, záminky k samotné válce, ale i jednotlivé možné scénáře trojské války. Proč se vlastně tato válka odehrála, tedy pokud vůbec?
Tak o tom si můžete v závěru knihy přečíst dva možné scénáře o Trójské válce, aneb jak se to mohlo stát, ale nejspíš se tak nestalo, a oba scénáře si můžete porovnat.
A aby se každý čtenář pokud možno co nejrychleji a nejlépe zorientoval ve všech datech, nechybí v závěru knihy ani pár slov k chronologickému značení a obrazové přílohy včetně všech vybraných zdrojů.
Kniha je napsaná velmi srozumitelně, vše je velmi jednoduchou a čtivou formou popsáno tak, že si vše čtenář může živě přestavit a utvořit si dokonalý obrázek o tom, jaké asi mohla taková Trója vypadat.
A stejně jako všichni badatelé hledají odpovědi na „trójské otázky“, tápají, vracejí se, bloudí, zoufají, a pokládají si nejrůznější otázky, tak i vám po přečtení této skvěle napsané knihy si budete klást některé z otázek.....
A jak by svou knihu představil sám autor?
„V jedné části knihy budeme úporně hledat odpovědi na hlavní a dílčí otázky jako: Byla vůbec Trójská válka? Pokud ano tak kdy? Kdo se jí účastnil? Jak velká to byla válka? Kdo vojsko vedl? Proč se odehrála? Jaké je historické pozadí války? Jak válka probíhala? Jaké taktiky a vybavení měly jednotlivé strany? Existoval Trojský kůň? Jak věrná je Illiada? Šlo o jednu válku, vleklý konflikt nebo o sérii útoků? Jak vypadala Trója v době války? A další a další....“
Pokud však otevřete tuto knihu, na většinu těchto otázek se autor Petr Jaroněk pokusil nalézt odpovědi, o které se s Vámi na stránkách této knihy rád podělí. Ostatně je to velmi zajímavé čtení, ve kterém stojí každá nalezená odpověď - myšlenka, a názor k dalšímu zamyšlení....
DOBYTÍ TRÓJE: ŽIVOT, VÁLKA A SMRT V MYKÉNSKÉM ŘECKU
Autor: Petr Jaroněk
vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou
1. elektronické vydání
Česky
Praha, 2024
Počet stran: 161
ISBN: 978-80-281-1138-0 (ePub)
ISBN: 978-80-281-1139-7 (mobipocket)
ISBN: 978-80-281-1140-3 (pdf)
Nejnovější komentáře