Fantomas se zlobí je francouzsko-italská dobrodružná komedie André Hunebelleho z roku 1965.
Jedná se o druhou část trilogie André Hunebelleho věnované postavám vytvořeným Pierrem Souvestrem a Marcelem Allainem, která vznikla mezi filmy Fantomas, vydaným v roce 1964, a Fantomas proti Scotland Yardu, vydaným v roce 1967.
Obsah filmu
Rok po neúnavném pronásledování Fantomase je komisař Juve vyznamenán Řádem čestné legie. Je přesvědčen, že zločinec konečně zmizel. Poté, co policistovi pošle blahopřejný vzkaz, Fantomas unese profesora Marchanda. Veřejně prohlásí, že ho unesl, a zároveň oznámí svůj záměr ovládnout planetu díky telepatickému paprsku, který mu umožňuje ovládat lidské myšlení, na němž vědec pracuje. Aby však byl jeho pokus úspěšný, musí Fantomas převzít i profesora Lefebvra, Marchandova kolegu, bez něhož se Marchandovy pokusy neobejdou.
Fandor se v přestrojení za profesora Lefebvra vydá k němu domů, který si zprvu neuvědomuje, že jde o podvod. Nabídne mu, že ho vezme do Říma, kde se má konat důležitý vědecký kongres. Novinář v přestrojení za Lefebvra, jeho snoubenka Hélène a Michou, její mladší bratr, který byl právě vyloučen z internátní školy za špatné chování, jedou nočním vlakem do Itálie. Doprovází je Juve a jeho podřízení. Komisař doufá, že se mu podaří polapit Fantomase, který se jistě pokusí unést profesora Lefebvra. Zločinec se však připojí ke kongresu pod maskou vědce. Zmatek je o to větší, že na kongres přijíždí i skutečný profesor Lefebvre, kterého rozčiluje koktavý rozhovor, který jeho jménem poskytuje Fandor. Fantomas unese skutečného Lefebvra, Hélène a Michoua a uprchne. Juve je zatčen italskou policií a umístěn do psychiatrické léčebny.
Fantomas vězní Michoua, ale propustí Hélène. Pozve ji na maškarní ples a pošle jí honosné šaty a šperk. Mladá žena neodolá pokušení, a tak se vydá na cestu, nenápadně následována Fandorem. Mezi hosty se proplíží superintendant Juve, kterého italská policie rychle propustila. V doprovodu svých mužů a Interpolu se domnívá, že zločince konečně dopadl. Zločinec na ně však nastražil novou past. Poté, co zneškodní policisty, zajme Juveho a jeho přátele. Zplynovaní vězni se probudí v luxusním podzemním sídle. Tam Fantomas plánuje provést na Fandorovi, Juveovi a jeho zástupci Bertrandovi potenciálně smrtelný experiment, jehož cílem je přimět jejich hlavy žít mimo jejich těla. Nabídne Heleně možnost experiment zastavit, pokud bude souhlasit, že se stane jeho společnicí. Juveovi se podaří Fantomasovy nohsledy zneškodnit pomocí gadgetů. Vědci, které padouch zadržuje, včetně profesorů Marchanda a Lefebvra, osvobodí zajatce. Ohrožují Fantomase telepatickým paprskem, kterým chtěl ovládnout celé lidstvo. Zařízení je však účinné pouze na vzdálenost 14,50 metru. Fantomas odvede pozornost a unikne ve svém DS. Juve a Fandor ho pronásledují ve vozidle, které ukradli zahraničním turistům. Když Fantomas dorazí na letištní dráhu, vzlétne ve svém autě, které se proměnilo v letadlo se zatahovacími křídly. Inspektor a novinář ho pronásledují ve vzduchu v letadle, které si přivlastnili. Juve však touží chytit Fantomase telepatickým paprskem a neudělá si opatření, aby si nasadil padák. Padá do prázdna. Fandor mu přispěchá na pomoc a podaří se mu ho zachránit. Fantomas opět uniká...
Zajímavosti
- Před Fantomas se zlobí se uvažovalo o dalších dvou titulech: Fantomasova pomsta a Fantomas se vrací.
- Louis de Funès neměl hrát ve druhém Fantomasovi. V pokračování, které vzniklo v průběhu natáčení prvního filmu, se už postava komisaře Juveho neobjevila. Louis de Funès se však mezitím stal hvězdou díky filmům Smolař (11 milionů diváků), Četník ze Saint-Tropez (7 milionů diváků) a Fantomas (4,5 milionu diváků). André Hunebelle a Jean Halain se proto rozhodli, že ho do scénáře znovu zařadí.
- V tomto druhém filmu se vracejí všechny hlavní postavy z prvního dílu trilogie, s výjimkou lady Belthamové, Fantomasovy snoubenky, o níž není známo, kde se nachází (Fantomas se pouze zmínil o jejím „zmizení“ před Hélène).
- Během natáčení dostal de Funès ke svým jednapadesátým narozeninám kompletní výstroj tajného agenta.
- První francouzská jaderná elektrárna Chinon A1, která byla uvedena do provozu v roce 1963 a vyráběla elektřinu až do roku 1973, se stala dějištěm úvodních scén filmu. Na tomto místě, kterému se přezdívá La Boule kvůli reaktoru a výměníkům umístěným v kulové ocelové budově o průměru 55 metrů, sídlí od roku 1986 Musée de l’atome. V Chinonu se natáčely i další sekvence filmu, zejména ta, v níž Fantomas kontroluje armádu laborantů, kteří jsou zaměstnáni v jeho doupěti.
- Scény výbuchu sopky Vesuv, kde se Fantomasovo doupě nachází, jsou převzaty z dokumentárního filmu Harouna Tazieffa Les Rendez-vous du diable.
- Olivier de Funès, syn Louise, se poprvé objevil na plátně. Než se stal pilotem letecké společnosti, hrál po boku svého otce celkem šestkrát.
- Na obalu prvního Fantomasova alba je španělský plakát k filmu: Fantômas Amenaza Al Mundo („Fantomas ohrožuje svět“). Ačkoli oficiální název alba zní Fantômas, mnoho lidí mu říká Amenaza Al Mundo.
- Je to jeden z mála filmů, kde Louis de Funès zabíjí jiné postavy.
- Pokud byla trilogie Fantomas inspirována světem Jamese Bonda, u gadgetů je tomu naopak. Některé z nich, vynalezené pro film Fantomas se vrací, se objevily o několik let později ve filmech o Jamesi Bondovi, například doutník s nástražnou výbušninou (nyní cigareta) a zločincovo doupě zabudované do sopky, použité v roce 1967 ve filmu On ne vit que deux fois, nebo létající auto, představené v roce 1974 ve filmu Muž se zlatou zbraní.
- Max Douy, tvůrce extravagantního Fantomasova doupěte, byl v roce 1979 autorem scény k filmu Moonraker, jedenáctému ze série filmů o Jamesi Bondovi.
Článek na Kritiky.cz, jehož autorem je Jiří Borový, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní .
Photo © Société Nouvelle des Établissements Gaumont
Části seriálu: Fantomas
- Fantomas
- Fantomas se zlobí
- Fantomas kontra Scotland Yard
Nejnovější komentáře