Hlavní ženskou hrdinkou je žena středního věku, která se zamiluje do staršího řidiče nákladního vozu. Náhle jejich setkávání ustane. Po nějakém čase nalezne žena v autobazaru milencovo auto a podle adresy se vydá milence hledat na jižní Slovensko. Nesetká se však s ním. V malém hospodářství mezi meruňkovými sady najde jen jeho dva dospělé syny.Žena se rozhodne zůstat a po čase společné hospodaření završí svatba se starším bratrem Lajcsim. Také mladší bratr Jancsi je do ženy zamilován. Na svatební hostině si svou touhu vyzpívá i zatančí. Je to jeden z nejpůsobivějších okamžiků filmu.
Následují však všední dny a všichni tři obyvatelé skromného hospodářství musí nalézt přijatelný způsob soužití. Oběma bratrům pomáhá vrchovatou měrou alkohol, který napomáhá k vytvářené napjaté atmosféry. Žena se naučí v poměrně jednoduše vybaveném domě zastat běžné práce ale radosti má málo. Vyprahlá krajina a minimum kontaktů s lidmi působí magicky. Civilizaci připomene jen budování koupelny a tekoucí voda.
Život na malém hospodářství je svým způsobem ubíjející a není nijak perspektivní. Lajcsi se pokusí zbavit své závislosti na alkoholu a odjíždí do města za lékařem. Alternativním praktikám prapodivného léčitele neuvěří ani on, ani divák. Lajcsi se už pít neodnaučí. Nemá vůli ani čas. Film spěje nekompromisně ke smutnému konci.
Rovinatá krajina jižního Slovenska je jen zdánlivě přívětivá a poklidná a pro hrdiny filmu Meruňový ostrov je až osudově tragická.
Film Meruňkový ostrov je bezesporu působivým filmem, který však může u diváků vyvolat dvojí reakci. Pro jedny bude ve filmu mnoho vztahových nejasností a minimum textů zkomplikovalo pochopení jednání hlavních hrdinů. Celkem nejasná je role dětí , které se ženě postupně narodí. V jejich případě podezírám scénáristu, že je do filmu dodal jako symbol nebo potvrzení vztahu a dál jejich roli záměrně nerozváděl.
Pro druhou skupinu, která se nechala ovlivnit silnou vizuální a hudební stránkou, je film výmluvný a působí přitažlivě. Protože tato skupina diváků nebude potřebovat všemu rozumět a nechá na sebe jednotlivé filmové scény prostě působit.
Musím konstatovat, že obě skupiny mají pravdu. Film má jednoduchý příběh a osudy hrdinů i jejich chování jsou působivé. Kromě velice emočně silných scén je však ve filmu mnoho nejasných vazeb a také úplně zbytečná scéna z protialkoholní ordinace. Krátká a humorná scénka s alternativním léčitelem působí jak z jiného filmu.
Na celkové kvalitě filmu se podepsala dobrá kamera Martina Ziarana, podmanivá hudba Juráka Dobrakova a Tomáše Szarky a výborné herecké výkony .Hlavní ženskou roli si zahrála slovenská herečka a šansoniérka Szidi Tobiás v úsporné mimické verzi, ale s vnitřní zaujatostí. Nejvýrazněji na mě působila při erotických scénách. Výraznější výkony však odvedli herci Attila Mokos (Lajcsi) a Peter Nádasdi(Janci). Oba hrají naprosto uvolněně a věrohodně. Jejich vnitřní pocity i projevy emocí diváka dostanou.
Film Meruňkový ostrov doporučuji pro jeho mimořádně vydařené vystižení nálady a životního stylu.
Meruňkový ostrov - 60%
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Přihlášení
0 Komentáře
Nejstarší
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji? Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!
◄ Žena v černém | The Woman in Black [60%] | Rozchod Nadera a Simin [85%] ►
Nejnovější komentáře