Přesně před šedesáti lety, tedy 5. října léta Páně 1962, se na filmovém plátně poprvé objevil James Bond ve snímku Dr. No. Během šesti desetiletí se série s agentem 007 stala nejstarší souvisle běžící sérií filmové historie. Celkem se Jimmy Bond představil v prozatím pětadvaceti oficiálních bondovkách.
Co stojí za tak fenomenálním úspěchem této legendární značky? Podle mého soudu je to především tradice, kterou miluje většina z nás smrtelníků. Miliony lidí po celém světě jsou vždy natěšeny, až zase uvidí ikonického Jimmyho popíjet vodku s martini, pronášet oblíbené hlášky či používat nejnovější technologické vychytávky. Je to samozřejmě rovněž elegance a všestranné nadání agenta 007, dále móda, výstavní síň automobilů i atraktivní a exotické destinace, zkrátka všudypřítomný luxus.
Klíčovými ingrediencemi, na nichž slavná série stojí, jsou bezpochyby Bond girls, ikonická hudba a památné akční, humorné, chytré, napínavé i celosvětově citované scény. Pojďme tedy v následujících minutách zavzpomínat na TOP 10 momentů uplynulých šedesáti let podle webu Pažót.cz. Aby byl výběr co nejpestřejší a dostalo se na co nejvíce filmů, z každého snímku jsme vybrali pouze jednu scénu.
James Bond potkává Honey Ryder za zpěvu písně Underneath The Mango Tree (Dr. No, 1962)
Když už jsem nakousl ty citované scény, jedna z těch nejcitovanějších pochází hned z prvního filmu Dr. No. Moment, kdy se Ursula Andress za zpěvu písně Underneath The Mango Tree v bílých bikinách vynoří na jamajské pláži, se zapsal do dějin kinematografie. Stejně tak i švýcarská herečka, která se díky této scéně stala sexsymbolem šedesátých let.
James Bond ukáže Goldfingerovi, že podvádět se nevyplácí (Goldfinger, 1964)
Nebezpečný zločinec a magnát Auric Goldfinger vyzve Jimmyho Bonda na souboj v golfu, v němž se ho rozhodne přelstít za pomoci podvodu. Není divu, hraje se o hodně, v sázce je nemravně drahocenná zlatá cihla, kterou James (Sean Connery) vytáhl ze svého „ruksaku“. Nakonec to ovšem bude agent 007, kdo si geniálně povodí svého soupeře a ukáže Goldfingerovi, že podvádět se nevyplácí.
„Nevíte, čí je to pohřeb?“ „Váš.“ (Žít a nechat zemřít, 1973)
Bondovky s Rogerem Moorem mají nejpohodovější atmosféru a nejvíce humorných momentů. A právě tuto scénu považuji za nejlepší černohumornou scénu celé série.
Agent britské tajné služby se zaujetím přihlíží v New Orleans pohřebnímu průvodu, když tu k němu přistoupí tajemný chlapík v obleku. Agent se po chvíli pozorování táže onoho chlapíka, jestli nemá ponětí, čí je to pohřeb. V tu chvíli vytáhne tajemný cizinec kudlu a rázně odvětí: „Váš.“ V momentně, kdy ho kuchne, už si to k němu s připravenou rakví štráduje skupina afroamerických domorodců, aby jej hnedle uklidili z ulice. Poté dá trumpetista signál a smuteční pochod se v mžiku mění v barevnou a setsakramentsky stylovou šarádu.
James Bond vraždí nebožtíka (Moonraker, 1979)
Roger Moore a humorná scénka podruhé. Ve snímku Moonraker si Jimmy Bond odskočí do Benátek, kde si nerušeně vychutnává projížďku gondolou, když najednou zbystří protijedoucí pohřební loďku s rakví na palubě. O pár sekund později se víko rakve vytuněné sadou nožů otevře, odpočívající nebožtík „obživne“ a pokusí se udělat skutečného nebožtíka z agenta 007. James Bond je ovšem jako vždy ve střehu, vrhnutý nůž bleskurychle posílá zpět a fejkového umrlce vrací do jeho rakve nadobro. James následně na své gondole zapíná turbo a prchá před smrští kulek…
James Bond je jakožto plukovník Toro odhalen skutečným Torem (Chobotnička, 1983)
A do třetice vtipná příhoda s Rogerem Moorem. V úvodní scéně filmu Chobotnička si to Jimbo nakráčí na vojenskou základnu v Latinské Americe, kde se převlékne za plukovníka Tora a jde do akce. Nekalé úmysly s trhavinou ovšem agentovi 007 překazí skutečný plukovník Toro, který ho se svou armádou lapí při činu. James se následně koukne na plukovníkovu visačku a prohodí: „Mm, jak je svět malý, vy jste také Toro.“
James Bond bojuje o život v oblacích nad Afghánistánem (Dech života, 1987)
Zřejmě nejlepší akční scéna „předcraigovských“ bondovek. Obdiv tvůrcům za to, co v osmdesátých letech, kdy počítačové triky v podstatě ještě neexistovaly, svedli nafilmovat. Obzvláště když tuto scénu porovnáme kupříkladu s děsivě vypadajícím surfováním Pierce Brosnana na vlně tsunami v Dnes neumírej z roku 2002. V Dechu života agent Jejího Veličenstva (tentokráte v podání Timothyho Daltona) svádí souboj na život a na smrt se sovětským zabijákem Necrosem, když oba visí na síti pod nákladním letounem.
Ultimátní parkourová honička na staveništi (Casino Royale, 2006)
Pravděpodobně nejen já jsem byl před lety ohromen touto scénou, jež velkolepě odšpuntovala nakonec pětidílnou sérii bondovek s Danielem Craigem. Pentalogii, kterou, a snad se mnou budete souhlasit, můžeme zařadit mezi to nejlepší v historii akčního žánru. A to stejné můžeme prohlásit i o této pasáži, která je jednou z nejlepších parkourových nebo možná přesněji free runningových honiček v dějinách kinematografie. Jimmy tu ukázal svou zarputilost, vytrvalost, výbornou kondici a to, že se ho jen tak nezbavíte.
Muž, jenž prchá před zuřivým buldokem s číslem 007, je francouzský herec a zakladatel free runningu Sébastien Foucan. Jeho dobrým přítelem je herec David Belle (Leito z Okrsku 13), který je považovaný za zakladatele právě velice blízké disciplíny parkour.
James Bond vs. Raoul Silva v londýnském metru (Skyfall, 2012)
Přestože úvodní akční nálož v Istanbulu je rovněž lahůdkou, napínavý hon na Raoula Silvu v londýnském metru v tomto souboji těsně vítězí. Ďábelský psychopat Silva v podání Javiera Bardema se tu v přestrojení za policistu pokouší splynout s davem a uniknout agentovi, jenž má jako vždy povolení zabíjet. Nakonec Silva díky svému promyšlenému plánu Jamese přeci jen převeze a jde si pro M.
Úvodní dechberoucí pasáž v Mexiku na Den mrtvých (Spectre, 2015)
Jeden z nejpoutavějších filmových úvodů a v mých očích zároveň i nejlepší scéna v historii bondovek, která překonává i výše zmíněnou z Casina Royale. Spectre má i další top momenty (automobilová honička v Římě, rvačka ve vlaku), ale tento úvodní klenot předčil vše. Atmosférická oslava Dne mrtvých nafilmovaná na jeden záběr, James kráčející po římse za zvuků bondovského hudebního motivu a hon na neřáda Sciarru v přelidněném davu za burácení vrtulníku. Nu a pak to finále, kdy James opět zuřivě přetáhne holí jednoho ze Sciarrových poskoků a vrhne se do helikoptéry za svou kořistí. Scéna vrcholí epickými rotacemi vrtulníku nad největším mexickým náměstím Plaza de la Constitución.
Pro zajímavost jedna perlička, na kterou jsem u přípravy tohoto článku náhodou narazil. Průvod Dne mrtvých se na tomto mexickém náměstí ve skutečnosti nikdy předtím nekonal. Inspirací byl představitelům města právě snímek Spectre, po jehož uvedení se rozhodli tuto slavnost v roce 2016 poprvé uspořádat za využití rekvizit a kostýmů z filmu. Od té doby se průvod koná každoročně.
Adrenalinová sekvence v italském kamenném městečku (Není čas zemřít, 2021)
No Time to Die potvrzuje, že Craigovy bondovky mají obvykle své vrcholné adrenalínové momenty v úvodu. Tentokráte si to Jimbo se svými protivníky rozdá v malebných italských kulisách, které společně téměř zdevastují napadrť. Výbuch hrobky, improvizovaný bungee jumping z mostu, zběsilé kaskadérské kousky na motocyklu či finálový úprk v nezničitelném Aston Martinu. Nyní jsem si po roce tuto pasáž zopáknul na následujícím videu, ale marná sláva, loňskému zážitku v biografu s dunivou a zvukově vybroušenou atmosférou se nic nevyrovná.
Nejnovější komentáře