Plzeň, 5. dubna 2017 – Plzeň opět přivítá fanoušky českého a slovenského filmu – od 20. do 26. dubna se uskuteční jubilejní 30. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Zahájení festivalu se v předpremiéře ujme film Jana Hřebejka z chystané trilogie Zahradnictví, díl Rodinný přítel. Uvést tuto projekci dorazí i delegace k filmu v čele se zmíněným režisérem. Nově budou mít fanoušci festivalu možnost zúčastnit se osobně zahajovací projekce filmu v Klempírně v DEPO2015 od 20 h a v Malém sále Měšťanské besedy od 19:45 h a 22:00 h.
Slavíme 30. ročník, ale historie Finále se píše už od roku 1968 a letošní rok připomene jeho začátky i pohnutou minulost.
Součástí vzpomínek na jeho začátky jsou natočené medailonky pamětníků, kteří vzpomínali na zakladatele festivalu Ladislava Ženíška i na zajímavé momenty z festivalového života. Vzpomínali např. autor prvního loga pana Finále, ilustrátor a výtvarník Josef Jícha, promítač Jiří Korda, bývalí ředitelé Ivan Jáchim a Jan Šmídl, programový ředitel Jan Kastner a další.
Vzpomínka na začátky festivalu se objevuje i v upomínkových předmětech – letos jsou to sirky s historickým motivem, protože i v počátcích festivalu byla jeho partnerem společnost Solo Sušice a také plátěné tašky a trička s krásnou grafikou pana Finále.
Celá Plzeň si historii festivalu připomene výstavou motivů, fotografií a dalších vzpomínek, které bude prezentovat výstava v ulicích města.
Letos v porotách zasednou pouze zahraniční filmoví profesionálové
Již druhým rokem je organizátorem festivalu společnost Film Servis Plzeň, s.r.o. A s novým provozovatelem přišla řada novinek, které se ukázaly být funkčními. Zjednodušily se filmové sekce, festival se rozšířil díky doprovodnému programu i do dalších zajímavých a netradičních prostor.
„O udělení ocenění Zlatý Ledňáček na jubilejním 30. ročníku Finále Plzeň rozhodnou jen odborníci ze zahraničí, zatímco loni byl vždy v porotě jeden člen z České či Slovenské republiky. Cílem této novinky je zajistit opravdu nezaujatý postoj k české a slovenské kinematografii,“ uvedla Eva Veruňková Košařová, ředitelka festivalu.
Pozvání jako předsedkyně poroty celovečerních filmů přijala makedonská herečka a producentka Labina Mitevska, v Čechách známá díky roli Vesny v kultovní komedii Samotáři režiséra Davida Ondříčka. Loni film Noční život, na kterém se podílela jako koproducentka, získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za režii. Mezi dalšími členy poroty se představí britský novinář Christopher Goodwin, který přispívá do The Times či The Hollywood Reporter, dále polský herec Andrzej Chyra který hrál například ve filmech Katyň, Spojené státy lásky a Poslední rodina. Jako další do Plzně dorazí Edvinas Pukšta, litevský festivalový dramaturg a filmový publicista. Celovečerní porotu uzavře Kanaďanka Eve Gabereau, ředitelka produkční a distribuční společnosti Soda Pictures, která loni uvedla do britských kin takové filmové hity jako Paterson či Toni Erdmann.
Mezi odborníky na dokumentární filmy se v roli předsedkyně poroty objeví dánská dokumentární režisérka a kameramanka Ida Grøn, jejíž středometrážní film The Kid and the Clown získal 5 mezinárodních ocenění. Druhou porotkyní bude německá sales manažerka Ina Rossow z přední německé distribuční společnosti Deckert Distribution zastupující výrazné dokumentární snímky. České a slovenské dokumenty posoudí také estonský filmový kritik a publicista Tristan Priimägi, který od roku 2010 pořádá filmový festival dokumentárních filmů DocPoint v Tallinu.
Porotě TV a internetové tvorby předsedá Simone Baumann, německá filmová producentka a přední expertka na filmové trhy zemí bývalého východního bloku. Dále pozvání přijali Anna Katharina Brehm, redaktorka německé televize ZDF, a polský scenárista Wiktor Piątkowski, autor námětu a spoluscenárista seriálu Wataha, prvního původního seriálu z produkce společnosti HBO v Polsku.
V soutěžních kategoriích je letos za rok 2016 nominováno 40 projektů z české a slovenské produkce. Festivalovou novinkou 30. ročníku je finanční odměna 50 000 Kč pro producenty dvou vítězných filmů v kategoriích Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film a Nejlepší dokumentární film. Partnerem cen je Asociace producentů v audiovizi.
I v letošním roce udělí nestatutární festivalové ceny studentská porota složená ze studentů Západočeské univerzity v Plzni. Univerzita se podílí rovněž na návrhu a výrobě cen studentských porot. Další nestatutární cenou pak bude Cena Film friendly region, kterou společně udělují Czech Film Commission, CzechTourism a Asociace producentů v audiovizi regionu s nejaktivnějším přístupem k filmovým produkcím.
Finále má co nabídnout i filmovým profesionálům :
Finále Plzeň nabídne i program pro filmové profesionály Industry Days. „Tato platforma vytváří prostor pro setkávání domácích i zahraniční filmařů prostřednictvím panelových diskuzí, workshopů a prezentací. V rámci otevřené části odborného programu se akreditovaní návštěvníci mohou zúčastnit panelu věnovanému fungování prestižních zahraničních médií, jako jsou Variety, Cineuropa nebo The Hollywood Reporter. V rámci letošního zaměření na česko-německé korpodukce organizujeme i diskusi s německými a českými producenty, kteří mají s tímto typem koprodukcí bohaté zkušenosti. Připravujeme také panel o financovaní filmu a mechanismu pro poskytování záruk na dokončení filmů, o kterém přijde přednášet odborník z londýnské společnosti Film Finances. Každoročně spolupracujeme s Czech Film Center na projektu Czech Film Springboard. Jde především o uzavřenou prezentaci českých filmových projektů zahraničním expertům, součástí programu jsou ale i akce pro širší odbornou veřejnost, jako je setkání se zahraničními filmovými profesionály nebo diskuze o možnostech financování filmových projektů a koprodukce v zemích střední a východní Evropy. V rámci spolupráce s programem MIDPOINT a kanceláři Kreativní Evropa připravujeme další přednášky,“ uzavírá Peter Badač, programový ředitel.
Nejnovější komentáře