Finále Plzeň zveřejňuje program svého 32. ročníku, který proběhne od 11. do 16. dubna v Plzni. I v letošním roce je filmová přehlídka především oslavou českého filmu a jeho tvůrců – jako jediný domácí festival má v hledáčku svého zájmu českou filmovou, televizní i internetovou tvorbu a nověji také počiny, které vznikly v české koprodukci. Šestidenní program nabídne divákům celkem 124 projekcí, filmy v 5 soutěžních a 10 nesoutěžních sekcích, doprovodné koncerty, autorská čtení a mimo jiné také třeba venkovní silent kino s maratony nových seriálů České televize Most! a Zkáza Dejvického divadla. Zahajovacím filmem festivalu bude ve čtvrtek 11. dubna od 19.00 cestopisný dokument Cesta jako žádná ze sta s aktéry Lukášem Sochou a Tomášem Vaňourkem. Ti se rozhodli vydat se po stopách legend Jiřího Hanzelky a plzeňského rodáka Miroslava Zikmunda, který letos oslavil 100. narozeniny.
Průvodci festivalem – a moderátory zahajovacího i finálového večera – budou herci Jan Cina a Petr Vančura, kteří jsou rovněž hlavními tvářemi festivalové kampaně. Finále Plzeň se tradičně bude konat v prostorách Měšťanské besedy, dále DEPO2015, Anděl Music Baru, Café Regner, MōōVEMENTu a program bude zasazen i do Kopeckého sadů. Pro rychlejší pohyb mezi festivalovými stanovišti mohou návštěvníci využít půjčovnu kol před Besedou, kterou zajistí Kolem Plzně.
„Rádi bychom, aby festival lidem umožnil užít si českou filmovou tvorbu a podpořit ji. Stejně jako fandíme českým hokejistům nebo vyhledáváme lokální potraviny, můžeme být hrdí i na naše filmaře,“ vzkazuje ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. „Finále Plzeň již několikátým rokem není pouhou bilanční přehlídkou, tedy neobsahuje kompletní přehled filmů z minulého roku, ale vybíráme pozoruhodné filmové, televizní a internetové počiny z uplynulého roku nebo také filmy v premiéře či předpremiéře. A nově jsou v soutěži zahrnuty také snímky, které vznikly v mezinárodních koprodukcích,“ dodává
Filmy v soutěži
Tvůrci mohli do 32. ročníku Finále Plzeň přihlašovat své počiny v níže vypsaných kategoriích, z nichž vzejde vždy jeden vítězný projekt, který získá Zlatého ledňáčka.
Vítěze čeká skleněná soška stylizovaného ledňáčka, kterou vyrábějí čeští skláři
z Kolektiv Ateliers v Novém Boru.
Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film
Novinkou letošního ročníku je, že se do této soutěžní sekce mohly hlásit i filmy, které vznikly pouze v české koprodukci a měly premiéru v roce 2018. V programu se tak objeví například polský film Útěk, nebo rumunský film Nevadí mi, že se do dějin zapíšeme jako barbaři. Kromě výše jmenovaných jsou v této sekci zařazeny loni premiérované filmy:
Domestik, Hastrman, Chata na prodej, Toman, Jan Palach a Všechno bude
Nejlepší dokumentární film
V dokumentární soutěžní sekci se divákům představí celkem 9 snímků :
Archa světel a stínů, Až přijde válka, Central Bus Station, Cirkus Rwanda, King Skate,
Mimořádná zpráva, Okupace 1968, Svědkové Putinovi a Vratislav Effenberger
Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „seriálová tvorba“
V uplynulém roce vzniklo či bylo vysíláno několik výjimečných televizních sérií. O
Zlatého ledňáčka budou svádět boj seriály :
Dabing Street, Most!, Profesor T., Terapie, Rédl a Vzteklina.
Nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii „film a minisérie“
O Zlatého ledňáčka v kategorie věnované televizním a internetovým filmům a
minisériím se utkají :
Dukla 61, Trojí život, Metanol, Můj strýček Archimedes a Balada o pilotovi
Nejlepší studentský krátkometrážní film
Ve studentské sekci budou zápolit animované snímky :
Bloody Fairy Tales, Spolu sami, Prázdniny a Na okraji.
Hrané krátkometrážní studentské filmy v soutěži jsou :
Release, Jail Break a Sto dvacet osm tisíc
„Soutěžní filmy opět hodnotí mezinárodní poroty, což přináší jiný pohled na tuzemskou
filmovou a seriálovou tvorbu. Je zajímavé sledovat, jak se názory českých a
slovenských profesionálů liší od těch zahraničních,“ podotýká ředitelka festivalu.
Nesoutěžní filmové sekce
První úlovek – partnerem sekce je společnost Škoda JS: V rámci sekce budou uvedeny zajímavé premiéry a předpremiéry – např. čtveřice krátkých snímků Problémy prvního světa, psychologické drama Beze stopy či film První akční hrdina s Jiřím Mádlem v hlavní roli.
Na vlně: Sekce představuje výběr nejnovějších filmů, které měly premiéru od ledna do dubna letošního roku. Objeví se mezi nimi například snímky Teroristka, Ženy v běhu, Léto s gentlemanem, Trabantem tam a zase zpátky a další.
V síti 2018: V programové sekci V síti přinášíme průřez českou kinematografií roku 2018 s cílem upozornit na zajímavé tituly, které byly uvedeny v kinodistribuci a bez pochyby stojí za pozornost. Diváci se mohou těšit na snímky : jako Hovory s TGM, Miss Hanoi, Zlatý podraz, Mars, Úsměvy smutných mužů a další.
České stopy v mezinárodních koprodukcích: Českou kinematografii netvoří jen ryze české filmy, ale také filmy zahraniční, které jsou minoritními koprodukcemi, anebo také snímky, na kterých se podíleli čeští tvůrci a herci.
Tento rok budou poprvé uvedeny projekce několika zajímavých českých koprodukcí se Slovenskem, Polskem,Lotyšskem, Rumunskem nebo Ruskem.
ZOOM: Finále Plzeň v rámci sekce ZOOM prezentuje vítězné filmy z národních
filmových festivalů v Chorvatsku a Rakousku.
Německé kino: I tento rok připravilo Finále Plzeň ve spolupráci s filmovým festivalem v Cottbus sekci Německé kino, kde budou promítány celovečerní akrátké filmy mladých tvůrců, které získaly ohlas i mimo Německo.
Dimenze dokumentu: Dokumentární sekce představí 6 nesoutěžních dokumentů, mezi nimi je třeba film V Mosulu.
U pramene: Sekce U pramene je věnována studentským filmům mimo soutěž. Například jediného českého reprezentanta na letošním Berlinále, loutkový film Pouštět draka.
Archiv: Ve festivalovém programu nechybí ani archivní skvosty, promítané pod širým nebem v Kopeckého sadech na speciální instalaci z vodních barelů. Sekce je letos věnována sametové revoluci – promítat se bude sklepácký film Kouř či Pějme píseň dohola.
Zvláštní uvedení: Sekce potěší návštěvníky vysíláním celého seriálu Most! a Zkáza dejvického divadla venku před Měšťanskou besedou. Uveden bude také nový internetový seriál Skvrna.
Mladá krev: Tři mladí nadějní herci Zdeněk Piškula, Antonie Formanová a Josef Trojan vybrali filmy, které je z festivalové nabídky nejvíce oslovily. Zároveň sami účinkují ve filmech, které se dostaly do programu 32. ročníku Finále Plzeň. Zdeněk ztvárnil roli ve filmu Zlatý podraz, Antonie zazářila v Baladě o pilotovi a Dukle 61 a Josef se naposledy představil v netradičním postapokalyptickém internetovém seriálu Skvrna, představí se i ve filmu Cena za štěstí, kde účinkuje i se svou matkou.
Nejnovější komentáře