Hledáte zajímavý příběh pro své děti? Chcete jim vysvětlit problematiku života Židů za druhé světové války a nevíte jak na to? Kathy Kacer je kanadská spisovatelka, která se zaměřuje na předávání pravdivých informací o holokaustu dětem. Pojďte si společně se mnou přečíst reálný příběh o druhé světové válce.
Gábi je obyčejná holka, která chodí do školy, má své kamarádky, hlavně Ninu, a žije obyčejný život v jednom malém městečku na Slovensku. V Evropě začíná řádí druhá světová válka a Gábi začíná společně se svou kamarádkou Maryškou, taktéž Židovkou poznávat následky války na vlastní kůži. Jiné děti se jim začínají stranit, jejich rodiče jim to zakazují, aby se stýkali se Židovkami, nesmějí chodit do obyčejné školy. Gábi přichází o svou kamarádku Ninu a je z toho velmi špatná. Do toho ji umírá její tatínek a maminka na vše zůstává sama. Teď přichází ta doba, kdy se Gábi musí opravdu schovat. Podaří se jí i mamince s nadějí a vírou se vyrovnat s nenadálou situací? Tak to už s nechte překvapit a začtěte se do této knihy.
Kniha se mně velmi líbila. Námět knihy je velmi smutný, reálný. Bohužel válka se nikoho na nic neptala a brala s sebou úplně všechno. V hodinách dějepisu jsme se o válce toho moc nedozvěděli. Až jsem sama dospěla, začala jsem knihy s tématikou války číst. Ty hrůzy, které museli lidé prožívat si vůbec nedokážeme představit. Naše děti mohou v televizi případně na internetu zahlédnout různé dokumenty, či zprávy z války. Samotné tomu bohužel nerozumí. Tato kniha je určena dětem od 9 do 13 let, a nejen jim. Všechny věkové kategorie si mohou tuto knihu přečíst, uvědomí si, jak války vnímají děti tohoto věku a zapřemýšlet, co a jak dětem ohledně války a holokaustu vysvětlit. Prozatím jsem se na knižním trhu s podobnou knihou nesetkala. Myslím si, že je dobře, že se do toho Kathy Kacer pustila a dětem válku se vším všudy přiblížila. Kniha má 15 kapitol, je srozumitelně psaná, s drobnými ilustracemi, které dotváří celý ráz knihy. Autorka velice dobře poslala to, co musely děti v té době zažívat, jaké měly starosti, čeho se bály a že schovat se bylo opravdu těžké.
V patnácti kapitolách, na 128 stranách kniha čerpá z reálných zkušeností matky autorky, která vypráví o době, kdy hra na schovávanou nebyla pouze dětskou zábavou.
Kniha je učena dětem od 9 do 13 let.
Ukázka z knihy:
V komodě jsem se cítila hůř než minule. proč nás nenapadlo dát sem polštář nebo něco jiného měkkého, k čemu bych se mohla přitulit? Kromě dřeva a hřebíků tu nebylo nic. Ovinula jsem si pažemi tělo, abych si připadala v bezpečí, ale nestačilo to. Přesvědčovala jsem sama sebe, že když vykřiknu, maminka se pro mě přijde, otevře dřívka a obejme mě. Potřebovala jsem vzduch, ale žádný tu nebyl. Možná kdybych dvířka mohla jen na chvilku otevřít, zhluboka se nadechnout a pak zase zavřít, udělalo by se mi líp. Ale co to bylo za nápad? Myšlenky mi divoce vířily hlavou. Věděla jsem, že nemůžu nic dělat. Vojáci se blíží a já musím zůstat kde jsem.
Zanedlouho jsem uslyšela hlasité bušení na domovní dveře. Ozývaly se drsně, hluboké hlasy, ale slova jsem nedokázala rozeznat. Občas hlasy zesílily a mísily se s hlasem maminky, která říkala něco, čemu jsem nerozuměla. Zdálo se mi, že slyším, jak někdo křičí „holka“ a pak „hledej,“ ale nebyla jsem si tím jistá. Znělo to, jako by v domě bylo hodně lidí. Slyšela jsem, jak se otevírají a zavírají dveře od skříní. každou chvíli se mi zdálo, že slyším ránu, jako by se něco rozbilo.
Několik slov o autorce a ilustrátorce:
Kathy Kacer je kanadská spisovatelka, zaměřující se především na předávání pravdivých informací o holokaustu dětem. Získala několik ocenění a její knihy byly přeloženy do mnoha jazyků.
Ester Kuchynková se věnuje kreslení ilustrací a komiksů pro dětské knihy a časopisy.
Autorka: Kathy Kacer
Ilustrace: Ester Kuchynková
Přeložila: Viola Somogyi
Žánr: kniha pro děti a mládež, anglická próza, beletrie
Vydáno: 2023, Portál, Praha
Počet stran: 128
Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem
ISBN 978-80-262-2017-6
Knihu můžete koupit zde
Nejnovější komentáře