Král je mrtev, ať žije král! Tentokrát ale ten pekelný. Hellboy se konečně vrací na plátna kin. U nás dokonce od 15 let přístupný, což mu rozhodně pomůže na rozdíl od zahraničí.
Hellboy (David Harbour), agent úřadu vyšetřující paranormální jevy, je postaven před obrovskou výzvu. Porazit královnu krve - dávnou čarodějnici Vivienn Nimue (Milla Jovovic). Ta byla před dávnými časy poražena samotným králem Artušem (Mark Stanley) díky moci bájného meče Excalibur. Části jejího těla byly ukryty v různých koutech Anglie aby již nikdy nenabyla své plné moci. Ovšem to se podaří po 1500 letech jejímu služebníkovi Gruagachovi (Stephen Graham).
Hellboy tak musí vytáhnout všechny své triky, všechnu svojí sílu a své nové kolegy a přátele, aby čelil tomuto zlu. Netuší však, jaký je jeho pravý osud a oním konečným zlem na Zemi může být právě on sám.
Kam Hellboye toto snažení všude zavede a jakými pekelnými stvořeními se setká? To můžete nyní zjistit v našich kinech!
Nový Hellboy restartuje snažení tvůrců před lety s Ronem Perlmanem. Tentokrát si roli střihnul David Harbour. A jak jsem na začátku byl skeptický k této volbě, nakonec se ukázala jako správná. Hellboy je komiks patřící pod křídla Dark Horse Comics, což je po Marvel a DC třetí nejznámější. Přiznám se, že nemám všechny Hellboyovy komiksy načtené, ale orientuji se. A to, že film v mnohém bere právě z komiksu je správně. Navíc na filmu z pozice produkčního dohlížel sám tvůrce Mike Mignola. Ten dokonce prozradil, kterými přesně díly se režisér Neil Marshall inspiroval, takže kdo bude chtít, může si látku „nastudovat“. Těmito jsou konkrétně „Wild Hunt“, „Darkness Calls“ a „The Storm and the Fury“. Dark Horse Comics jdou trochu jinou cestou než zajetí konkurenti. A i film jde tak trochu svojí cestou. Označení Rko je možná na místě, ale na mě trochu moc, proto u nás od 15 let.
Je spousta věcí, které ve filmu fungují a jsou zde dvě, které naopak. To co se povedlo nejlépe je tempo. Film po vzoru komiksu na diváka chrlí jeden obrázek za druhým. Pro někoho to bude asi moc, ale mě to sedlo a neměl jsem moc času zahálet nebo se nudit. Možná chvilková pasáž uprostřed filmu dala trochu odpočinout. Ale jinak je to jízda.
Oceňuji, že i když jde o restart, ten zdlouhavý původ Hellboye se tu také dozvíme, ale jen v rychlosti, takže nikdo nemůže remcat po vzoru starého Hellboye. Pak už je to o akci a spoustě digitální krve.
Krom digitální krve se ještě divák dočká několika dalších digitálních triků. Ty bohužel nejsou z nejpovedenějších a na film trochu doléhá úspora peněz. Ale co se ušetřilo na CGI, to se dohnalo poctivou prací s maskami a kulisami. Sice je vidět, že tohle trochu posouvá snímek do „béčkových“ vod, ale rozhodně to není na škodu a film se umí nebrat vážně.
Všemu dominuje samotný Hellboy. Tam se vyřádili tvůrci pořádně. David Harbour zahrál taky velice dobře. Hlavně jeho cynismus, který z Hellboye crčí na všechny strany je velice uvěřitelný. Občasné pokusy o klasický humor už vychází spíše naprázdno.
Ale i tak funguje docela dobře chemie mezi Pekelníkem a ostatními členy téhle vykutálené bandy - šperkování s Daimiem (Daniel Dae Kim), Alice (Sasha Lane), Hellboyův „otec“ profesor Broom (Ian McShane). Všichni tu plní své role, každý je zajímavý svým přístupem, který se vzájemně velmi liší. Sice nedostali příliš prostoru, ale mě to rozhodně nevadilo.
Scénář je velice přímočarý a žádný zázrak taky nečekejte. Je to komiksovka plná střílení, cynismu a střev. Opravdu příjemné zpestření je díky předloze i představení slovanské mytologie. Tou se totiž inspiroval sám autor komiksů. Takže divák má tu možnost spatřit Babu Jagu v celé své „kráse“. I Artuš, Nimue a další postavy jsou spíše z mytologie a pohádek, ale rozhodně tak nepůsobí a plní zde jinou roli. Jak už jsem zmínil, Dark Horse jdou prostě jinudy a svůj svět tvoří na základech, které lidé mohou znát, ale také se jim to nemusí líbit.
A to koneckonců bude platit i o novém Hellboyovi. Ten starý se víceméně zavděčil všem a „zlidověl“. Nový Hellboy jen tak nezapadne a divákům se bude buď hodně líbit, a nebo naopak. Rozhodně si ho užijí více jedinci mající v lásce komiksy, obzvlášť ty temnější.
Scénář nefunguje hlavně kvůli (nebo díky?) tempu a množství obsahu. On prostě není čas vám něco vysvětlit nebo rozvést. Jede se prostě dál. A kromě nefungujícího scénáře je tu ještě jedna věc, která nefunguje. A to je kamera. To, že spousta záběrů je dost zblízka (aby se ušetřilo na kulisách a vynikly tak masky), to mi vůbec nevadí. Ale měl jsem pocit, že za kamerou sedí někdo s Alzheimerem nebo epilepsií. Nebo možná ještě nadržený fanoušek komiksů, který neví, co zabrat dřív. Stručně řečeno, kamera je hodně rozpačitá a roztřesená, takže spousta scén rychle ztratí na přehlednosti a nadhledu. Kdyby studio trochu pustilo žilou a vzali lidi od Aquamana, tak bych chrochtal blahem.
Zmiňované rychlé tempo ještě doplňuje soundtrack, který je z větší části naplněn alternativním rockem a metalovou hudbou, což je taky něco, co se nevidí často. Ale i tohle na mě fungovalo dobře. Možná jen scéna rytířů na koních s metalovým podkresem bylo asi trochu moc.
Od nového Hellboye jsem vůbec nic nečekal. Po první ukázce jsem se fakt bál. Druhá můj dojem vylepšila, ale pořád jsem nebyl přesvědčen. Až teď po shlédnutí jsem fakt mile překvapen a s chutí zapomenu tu barevnou pohádku, ve které hrál Ron Perlman. Někdo takovej by tentokrát posadil Hellboye ještě výš, ale jak jsem zmínil, David Harbour to zahrál víc než obstojně. Dvě potitulkové scény jsou také povedené (to už by dneska nebyla komiksovka) a velice rázně si říkají o pokračování, kterého se rád dočkám. Dávám zasloužených 80% za poctivou práci s maskami a za pořádnou dávku cynismu. Nicméně pro každého to určitě nebude.
mizerná recenze k mizernýmu filmu....