Kdo je Jack Ryan?
Mistr špionážních románů, spisovatel Tom Clancy ho poprvé představil ve svém strhujícím thrilleru Hon na ponorku, aby ho vzápětí nechal bez pomoci zmařit smrtící IRA spiknutí ve Vysoké hře patriotů. Jack Ryan se stal synonymem nepostradatelného, neviditelného hrdiny. Stačí zmínit Ryana před Clancyho fanoušky a jeho jméno okamžitě vyčaruje obraz chytrého elegána, který je neustále pod palbou, je neohrožený a soustředěný, s odhodláním postavit se tváří v tvář globálním intrikám. Zkrátka muž s velkou dávkou lidskosti, který čelí mimořádným hrozbám. Ve světě špionáže se Ryan vyjímá. Jako netrénovaný špión, ale s rozumem, který odpovídá jeho odvaze. Nespoléhá na důmyslné přístroje nebo fyzickou sílu tolik jako na svou mysl a kuráž, díky kterým se stává nedocenitelným přínosem pro americkou zpravodajskou službu, když je vždy o krok napřed před těmi, kteří by chtěli škodit národním zájmům.
S Clancyho třinácti bestsellery a čtyřmi filmovými trháky, se Jack Ryan brzy stal součástí populární kultury, právě v době, kdy se studená válka přehoupla pro špiónské řemeslo do složitější éry. Ale filmaři snímku JACK RYAN: V UTAJENÍ cítili, že oblíbená a stále relevantní postava by neměla být odsunuta do minulosti. Konec konců, bystří analytici jako je Ryan, se od té doby staly páteří naší nové a komplikovanější epochy internetové špionáže, kdy agenti pronásledují zločince bez státní příslušnosti a předcházejí nečekaným teroristickým útokům. To je důvod, proč se filmaři rozhodli nejen aktualizovat Ryanův svět a přiblížit ho dnešním divákům, ale také se vrátit k začátkům jeho kariéry špióna. Chtěli odvyprávět příběh, který by osvětlil, jak se Jack Ryan stal mužem, ze kterého Clancy udělal ikonu.
„Myslím, že s Chrisem Pinem v roli Jacka Ryana, jsme tuto postavu nově definovali,“ říká producent Mace Neufeld, který je součástí dědictví Jacka Ryana již od roku 1990, kdy produkoval Hon na ponorku. Byl to vůbec první film s touto postavou a později se stal velkým hitem a vítězem mnoha ocenění. „Chris a Ken Branagh dali Jackovi nový život.“
Není to poprvé, co Pine „restartoval“ divácky oblíbenou postavu. Před nedávnem se totiž představil nově v roli kultovního kapitána Jamese T. Kirka v sérii Star Trek v režii J.J. Abramse a předvedl tuto sci-fi klasiku nové generaci. Ale v případě Jacka Ryana Pine tuto proslulou postavu uvedl do současnosti, nikoli do budoucnosti.
Lorenzo Di Bonaventura, producent úspěšné série Transformers vysvětluje: „Vytvořili jsme moderní původ příběhu Jacka Ryana. Budete svědky jeho cesty, která ho zavede od studií do CIA, kde se poprvé ve svém životě stane aktérem událostí, které otřesou světem. Uvidíte, jak duševně roste, jak se rozvíjí jeho smysl pro správné a špatné. Jak se zabývá svými vztahy a jak se vypořádá s pochybnostmi o tom, co to znamená, být vystaven nebezpečí. Není to žádný super hrdina. Ale je to někdo, kdo se zhostí úkolu okamžitě, když je zapotřebí. V našem příběhu se najde hodně strhujících akčních scén.“
Filmaři byli nadšeni, když mohli sledovat zmodernizovaného Jacka Ryana z masa a kostí, nejprve v napínavém scénáři od Adama Cozada a Davida Koeppa, a poté v hereckém podání Chrise Pinea v realisticky pojatém režijním přístupu Kennetha Branagha. „Výsledkem je jakási první poznávací cesta muže, který nikdy neočekával, že se z něj stane agent v terénu. Ken a Chris společně vytvořili svůj vlastní pohled na postavu Ryana, který je zábavný a moderní,“ říká producent David Barron, známý pro svou práci na sérii Harry Potter.
Producent Mark Vahradian (Transformers a další) uvádí, že během vývoje tohoto projektu bylo zásadní „vymyslet nový příběh a zároveň zůstat věrný mýtu, jak ho původně vytvořil Tom Clancy.“
To znamenalo, že autoři snímku museli přijít na to, proč Ryan zůstává tak jedinečně přitažlivým mezi zástupy ostatních literárních a filmových špionů. „Zasloužil se o své vlastní místo ve špionážním světě,“ vysvětluje Vahradian. „Je to spíš takový obyčejný druh špiona. Není to cvičený zabiják. Představuje někoho, koho poklepou po rameni a zeptají se ‘Jak daleko jste ochotný zajít, abyste udělal něco užitečného pro svou zem?’ To z něj dělá zajímavou postavu. To že je uvnitř jedním z nás.“
Scénárista Adam Cozad (tento film je jeho debutem) a David Koepp (Expresní zásilka a Indiana Jones a království křišťálové lebky, Mission: Impossible a Jurský park) vytvořili scénář, který podtrhuje myšlenku obyčejného člověka, na kterého je vyvíjen nátlak, aby v sobě hledal ideál odvahy a oddanosti, které Clancy tak obratně ve svých románech vypiloval. Současně také vytvořili originální, napínavý příběh, který se zabývá největším z aktuálních nebezpečí - terorismem, který se vkrádá do finanční sféry a skrývá v sobě ničivý potenciál rozpoutat nebývalý celosvětový chaos.
„Byl to vynikající scénář s obrovským záběrem a skvěle se hodil pro Kena Branagha,“ říká Di Bonaventura.
Když Branagh souhlasil, že se k projektu přidá nejen jako režisér, ale také jako představitel postavy komplikovaného padoucha, Viktora Cherevina, projekt se nastartoval k realizaci. Na Oscara® nominovaný herec a režisér právě dokončil režii na filmovém příběhu o super hrdinovi Thor a byl připraven ponořit se do další, nové arény a proniknout do světa globální špionáže.
Branaghova různorodá minulost jako jednoho z předních světových interpretů Shakespeara a jeho záliba v žánru rychlého, chytrého thrilleru, se zdála být tím pravým spojením pro filmové napětí s ústředními tématy moci, odpovědnosti a důvěry, které tento snímek sliboval.
„Jedna z nejtěžších věcí, které bylo zapotřebí ve filmu udělat, bylo vytvořit velký film a zároveň se držet lidskosti postav. Ken má tuto schopnost a nikdy se těchto věcí v průběhu celého filmu nevzdal,“ říká Di Bonaventura.
Neufeld dodává: „Ken přišel s tím, že si přečetl všechny Clancyho knihy. Byl prostě dokonale připravený. Také přesně ví, jak mluvit s ostatními herci. Je neúnavný. V tomto filmu se objevuje více akčních scén než v kterémkoliv z předchozích filmů s Jackem Ryanem. Je to stále thriller, ale Ken pro film vymyslel velké, vzrušující scény.“
Branaghovo zaujetí touto látkou začalo již u scénáře. „Bylo to nervy drásající,“ vzpomíná na své první čtení. „Byl to akční thriller, ale víc než to, obsahovalo to emocionální náboj, který mě překvapil. Opravdu vám na Jacku Ryanovi začne záležet. Je to výrazná postava.“
V tu dobu měl Branagh přečtených již několik Clancyho knih, ale brzy se pustil do všech 13 románů s postavou Jacka Ryana. Naplno se ponořil do Ryanovy historie a do jeho osobnosti. „Užíval jsem si Ryanův paradox,“ říká. „Je nejlepší a nejchytřejší, má výjimečnou analytickou mysl a přesto je jako člověk v CIA poněkud zdráhavý. Má v sobě obyčejné lidské vlastnosti, jako je zranitelnost, a to ho dělá výrazně empatickým.“
Branagh byl obzvláště rád, že mohl Ryana přenést do světa špičkových technologií zpravodajských služeb, které se v současnosti zdají být klíčové k zajištění bezpečné budoucnosti. Snad nikde jinde nejsou USA více otevřené zničujícímu útoku, než v samotném jádru online finančních systémů, které by mohly být potenciálně infiltrovány, aniž by to kdokoliv očekával. Branagha zaujalo, že to je právě to místo, v němž spočívají Ryanovy jedinečné dovednosti: v jeho schopnosti vyslídit náhlá dramatická spiknutí, která jsou skrytá hluboko uvnitř počítačových sítí, ještě než jsou uvedena do pohybu. „S jeho zkušenostmi z Wall Street, Jack dokáže analyzovat celou vzájemně související globální finanční síť a pochopit, kde jsou její slabiny, které by mohly způsobit katastrofu,“ vysvětluje Branagh.
Přes všechnu jeho genialitu v oblasti technologií a jeho analytický náhled, Ryan je zcela nepřipravený na nesmírné osobní ohrožení -- a mnohem víc, na zoufalé osobní pochybnosti, kterým bude čelit, jakmile se zapojí do samotné akce. To vše Branagha fascinovalo stejnou měrou.
„Jak se Jackův příběh vyvíjí, stává se příběhem člověka, který pracuje s tajemstvím a lží a je nucen vést život v utajení,“ říká režisér. „O tom, co dělá, nemůže říci ani své snoubence, se kterou žije. Vydáváme se s Jackem na jeho osobní cestu, kde se učí, jak udělat tím správným způsobem to, co uděláno být musí.“
Jackova cesta zavedla Branagha a jeho štáb z New Yorku do Moskvy a do Londýna, a také mu umožnila realizovat, po choreografické stránce zatím nejsložitější akční scénu v jeho kariéře. Branagh si tuto zkušenost užil. „Vytvořit krajinu globálního thrilleru pro mě bylo skvělou zábavou,“ uzavírá. „Ze všeho nejvíc jsme usilovali o to, abychom naším filmovým přístupem postavili diváky do samotného centra dění a měli pocit, že to, co se s Jackem děje, se se děje právě v tuto chvíli.“
Nejnovější komentáře