Asijská kinematografie určitě není v naší kotlině zanedbávané téma. V poslední době její vody u nás opět rozvířil sice německý režisér Wim Wenders se svými Dokonalými dny, případně Hajo Mijazaki se svým Chlapcem a volavkou. Ovšem to jsou zástupci převážně z Japonska, ale kdy jste někdy viděli něco z totalitní Číny? Canneský festival nyní filmový svět upozornil na tamního režiséra Shujun Weia a jeho mysetriózní detektivku Jen řeka teče. Přičemž ji nyní máte možnost zhlédnout v několika tuzemských biografech.
Příběh se odehrává v devadesátých letech na čínském věnkově, kde dojde k záhadné vraždě. Jejím vyšetřováním je pověřen komisař Ma Zhe, přičemž vyšetřování jej zavede nejen k pachateli, ale i do jeho vlastního nitra a snů. Jak už jsem zmínil, film byl premiérově uveden na festivalu v Cannes a od té doby prošel mnoha světovými festivaly. Ještě by se jistě slušelo zmínit, že se jedná o adaptaci novely čínského spisovatele Hua Yu.
Hlavní předností tohoto snímku, je jeho neo-noirové pojetí. Brilantní hra světla a stínu, v zapadlých uličkách čínského městečka dokonale podtrhuje napínavou a nejistou atmosféru snímku. Vizuální stránku ještě podporuje to, že je snímek natočen na fimový materiál, což právě v kombinaci s noirem dodává celému snímku nádhernou atmosféru. Ta se potom velmi hodí při vyprávění příběhu. Ze začátku to totiž vypadá jako poměrně konvenční kriminálka, takové Případy čínského 1. oddělení. Ovšem čím více se kriminalista noří do případu (jako do řeky), tím více se příběh stává nečitelným. Na konci tak vlastně nevíte, jestli případ došel k vyřešení a co si vlastně o tom máte myslet. Jak už jsem zmiňoval v několika svých recenzích, to že příběh končí nejistě a otevřeně, nemusí být vždy na škodu. Konkrétně v tomto případě mi to nevadilo vůbec, protože to funguje přesně tak, jak to mám rád - otevírá prostor pro diskuzi, místo toho aby v duchu hollywoodské tradice příběh uzavřel bez jakékoli pochyby. Kromě hereckých výkonů bych tu pak zmínil ještě jednu věc - plakát. Jak ten, který najdete na čsfd tak ten co je na imdb jsou z mého pohledu naprosto nádherné a myslím, že je to pěkný vzor toho, jak by měly tyto reklamní prospekty vypadat (tedy dát jim stejnou péči jako filmu, do jisté míry i to je umění).
Na to, že tento kousek vznikl v totalitní číně mi to přijde jako geniální počin. Ten film má prostě všechno, silného hrdinu, osobitý vizuální styl i velmi dobrý příběh. Navíc pokud si ho dáte v čínském originále, možná ještě více na vás dýchne atmosféra devadesátkové číny... Pokud tedy patříte mezi fanoušky kvalitní asijské kinematografie, neváhejte a vydejte se do kina.
Nejnovější komentáře