Erin Gilbertová je mladá žena, která učí na univerzitě v New Yorku fyziku a je zcela oddána vědě. Jednoho dne ji ale navštíví Ed Mulgrave, který potřebuje ověřit, zda v domě Aldridgeových je duch mladé dívky. Požádá tak Erin, aby to prověřila. Ta se ale chystá navštívit kamarádu z dětství, Abby Yatesovou, aby si vyjasnily menší nedorozumění. Setká se s ní v práci a seznámí se s její kolegyní, Jillian Holtzmanovou. Všechny se pak vydají na vyřešení záhady s dívkou ve starém domě. Prozkoumávání domu pomocí jednoduché techniky se zdá zpočátku zvláštní, ale jejich setkání s duchem Gertrudy Aldridgeové je pak opravdu překvapivé a potvrzuje, že duchové existují. To se ale nevyplatí Erin, která je vyhozena z univerzit a je bez práce. Vydává se za Abby a Jillian a dávají se do práce s duchy. Prvním společným případem je duch v metru, se kterým je seznámí svérázná pracovnice metra, Patty Tolanová. Při společném chytání ducha se spřátelí a vytvoří silnou čtyřku, Krotitele duchů. A teď už jen zbývá zničit všechny ostatní duchy ve městě.
Režisér Paul Feig, který natočil úspěšné snímky Drsňačky a Ženy sobě, obdivoval film Krotitelé duchů z roku 1984, a chtěl natočit další pokračování již před několika lety. Film by byl s původními herci, ale v roce 2014 zemřel herec Harold Ramis a filmová společnost musela začít hledat nové komediální talenty pro ztvárnění hlavní čtveřice. V předchozích krotitelích vystupovali jako hlavní vědátoři muži, a tak se Feig rozhodl pro současné hrdinky – ženy. Do role Abby obsadil Melissu McCarthy, Erin Gilbertovou zahrála Kristen Wiig, Jillian Holtzmanovou ztvárnila Kate McKinnon a poslední ze čtveřice Patty Tolanovou zahrála Leslie Jones. Jako pátý člen skupiny byl přijat Kevin, kterého si zahrál Chris Hemsworth.
Scénář k filmu napsal Paul Feig společně s Katie Dippold. Jejich prvním filmem byla komedie Drsňačky (2013), dalším film Špión (2015), Krotitelé duchů jsou jejich třetím společným dílem. Snažili se napsat scénář, po jehož natočení vznikne nová duchařská komedie, a to se jim podařilo. Součástí filmu je kromě hereckých výkonů všech čtyř hlavních hrdinek hudba, kterou napsal Theodore Shapiro, který získal Filmovou a hudební cenu BMI za film Starsky a Hutch (2004). Hudební podkres filmu tvoří upravená hudba z předchozích snímků o krotitelích duchů, což navozuje propojení všech „duchařských“ filmů, a doplňuje ji nová, akčnější hudba. I když jsou herecké výkony velmi dobré, bez duchů a zbraní, které jsou vytvořeny hlavně díky vizuálním efektům, by film neměl to pravé grády. Zajímavý je vznik protonových paprsků u zbraní krotitelek, na jejichž konce byly připevněny svítící diody a díky nim herečky viděli malou červenou tečku, kam přesně míří. Tvůrci se snažili vylepšit i duchy. První duch, Gertruda, měla kostým s diodami, který svítil a pak byl dále prosvícen. Další duch v metru pak byl vytvořen díky oblečení, které měl herec David Gruber Allen na sobě, a byl posetý diodami. Pak byl převeden do digitální dekorace a v některých situacích byl nahrazen. Nejnáročnější scénu s duchy pak vypracovala společnost Moving Picture Company pod vedením Davida Seagera a působí velkolepě a tajemně.
Film je označován jako akční komedie, což vcelku odpovídá, ale má své menší chybičky. Příběh je jednoduchý: boj s duchy, kteří se objevují za pomoci nepřítele krotitelek. Ty sice tvoří partu, ale nejiskří to tam jako u předchozích Krotitelů duchů. Ani vtip není takový, jaký bych očekávala. Film na mě působí jako slabší odvar předchozích Krotitelů duchů, ale i tak může být pro diváky zajímavý a vhodný k letnímu odreagování.
Nejnovější komentáře