První díl Lovců pokladů vydělal obrovské peníze a stal se z něj hit, a to i když samotný film nebyl žádný zázrak. Přesto všechno si našel své publikum a když jste se chtěli v kině bezstarostně pobavit, splnil i svůj účel.
Ukázka na Knihu tajemství působila až nezvykle dobře, což mně až zaskočilo. Čekal jsem něco průměrného, jenže tohle byla celkem nadprůměrná podívaná, s kterou jste strávili příjemnou chvilku. Pevně jsem doufal, že se stane nějaký zázrak a já tento pocit zažiji i u sledování filmu. Dnes, již s odstupem času mohu prohlásit, že se tak bohužel nestalo.
Hned ze začátku bych chtěl říci, že druhý díl určitě není horší, než první, což se dá považovat zajisté za úspěch. Mohlo to vše dopadnout ještě mnohem hůře. Výsledek je daleko honosnější a větší – víc akce, větší poklad a dokonce se na plátně objeví i postava prezidenta Spojených států, která je hlavním vodítkem k rozluštění celé záhady. Gates nakonec hlavu státu unese, jen ona totiž ví, kde je uschována bájná Kniha tajemství, neboli svitek tajných dokumentů, které náleží jen prezidentovi. Zajímavé je, že původně nemělo jít o žádné hledání pokladu, Franklin Gates chtěl jen očistit jméno svého dědečka.
Co se týká hereckého obsazení, i zde je samozřejmě hlavní tahák Nicolas Cage, jenže za tohle hraní, nehraní, určitě dalšího Oscara nedostane. A s ostatními herci, až na pár výjimek, je to nachlup stejné, hold špatný scénář dokáže divy. Jedná se o průměrné herecké výkony, což se ale u průměrného filmu dá očekávat, jenže Cage má určitě na víc. Jediný, kdo tak nějak vybočuje z řady je Justin Bartha, který sem, tam, hodí nějakou tu vtipnou hlášku a pak je to Jon Voight a Helen Mirren, kteří ztvárnili rodičovskou dvojku Gatese. Jejich pojetí je asi nejlepší ze všech.
Jenže, co je to ale platné, když se tvůrci dopouští stále těch samých chyb. Teď mluvím o nelogičnosti v jednání hlavních postav, ale nejvíc vás bude štvát naivita s jakou se všechno dění odehrává.
Je moc fajn, že ve filmu máme hlavního záporáka v podání Eda Harrise, který zezačátku vypadá na to, že by nejraději celou Gatesovu partu postřílel, jenže když přijde inkriminovaná doba, kdy se pouští do hledání pokladu společně s Gatesnem, při krizové situaci všem členům týmu bezhlavě pomáhá. Nikdo neví proč, najednou se z něj stává úplně jiný člověk, navíc, na konci se ten samý tým tváří, jako by to byl jejich nejlepší kamarád, přitom jim ještě nedávno přikládal nůž ke krku, a to se nejedná o žádnou slovní hříčku. Zkrátka, nějaké úkony postrádají logiku…
Z toho vyplívá, že pokud si „Lovce“ chcete užít, nepoužívejte moc mozek. Je pravda, že film by chtěl být, jako badatelský epos u kterého divák právě díky myšlenkovým posunkům odhalí nějaká ta tajemství, jenže opak je pravdou. Pokud mne poslechnete a v kině se začátkem promítání „vypnete“ šedou kůru mozkovou a necháte se vést od filmařů za ručičku, budete se celkem dobře bavit.
Já osobně beru tuto sérii, jako „interaktivní učebnici dějepisu pro všechny“ a toto zařazení mi naprosto vyhovuje. Je přece mnohem lepší se kouknout na celkem dobrý film, který vám vyloží historické události zajímavou formou, než si totéž číst doma, například z učebnice.
Verdikt: Opět se jedná o velmi průměrnou podívanou, to ale neznamená, že byste se u ní nemohli dobře bavit. Stačí jen „vypnout“ a celkem povedená konspirační teorie a pár dobrých hlášek vás solidně zabaví na bezmála 120minut.
Části seriálu: Lovci pokladů
- Lovci pokladů - když by ještě Nicolas Cage hvězdou
- Lovci pokladů: Kniha tajemství
Nejnovější komentáře