Jaké magnety na tabuli použít a k čemu se vůbec hodí? Dají se pomocí nich k tabuli přicvaknout grafy, návody, přehledy, postupy zakázek, výukové i prezentační materiály nebo rodinné vzkazy, fotografie z cest i obrázky dětí. Zjistěte, které magnety na tabuli jsou k mání a jak se je i vyrobit.
Kancelářské magnety na tabuli se nehodí jen na tabuli. Magnety totiž drží na všech feromagnetických plochách, to znamená na železe, oceli, ocelovém plechu. Můžete je tak přicvaknout nejen ke kovové či plechové magnetické nástěnce a tabuli, ale také na dvířka ledničky, kovovou zárubeň dveří, k plechové skříni, k radiátoru, na bok mikrovlnky, karoserii obytného auta a další místa.
Magnety na tabuli, zvané také jako kancelářské magnety, mohou mít využití různé, a to nejen v kanceláři nebo učebně a školní třídě. Hodí se rovněž k vystavení exponátů, sbírek, pohlednic, připevnění plakátů, propagačních letáků, pohlednic v obchodě, map. Poslouží doma, při podnikání, v prodejnách, ve školství i jinde. Jaké typy jsou k mání?
1) Starší feritové magnety
Kdysi se ve školách a kancelářích vyskytovaly hlavně jen feritové neboli keramické magnety. Jsou poměrně odolné, ale zároveň magneticky dost slabé. Pokud s nimi k tabuli přicvaknete něco silnějšího, zřejmě odpadnou. Feritové magnety bývaly i různě nabarvené, lakované.
2) Moderní silné neodymové magnety na tabuli
V současnosti jsou už hojně využívané mnohem silnější neodymové magnety. Jsou vyrobené ze směsi neodymu, železa, boru (NdFeB), případně dalších příměsí. Pro větší odolnost je výrobci opatřují ochranou poniklováním nebo pozinkováním.
Na tabuli dobře drží tyčové magnety, magnetické kuličky, kostky, kužely. Pro dobrý úchop a magnetickou sílu doporučujeme použít magnetické tyčky alespoň o průměru 3–5 milimetrů a délce 1 cm nebo delší.
Kostičky a kuličky jsou jako magnety na tabuli vhodné od rozměru strany či průměru 5 mm. Ty menší nemají příliš velkou magnetickou sílu a zároveň se o dost hůř dají uchytit prsty.
3) Barevné poplastované magnety na tabule
Silné neodymové magnety mohou být odlišené také barevně. Pořídit si můžete magnety na tabuli bílé, zelené, červené, modré, žluté, černé i s transparentním pouzdrem. ABS plast, do něhož bývají zapouzdřené, slouží zároveň jako ochrana magnetů před pádem nebo nárazy.
Moderní kancelářské magnety na tabuli udrží přicvaknutý stoh kancelářských papírů nebo silnější magazín. Můžete pomocí nich přicvaknout i utěrky v kuchyni na bok ledničky, také třeba ručníky v koupelně k topnému žebříku.
4) Magnetické figurky i na nástěnné „člobrdo“
Další verzí magnetů na lednici jsou magnetické figurky – figurkové magnety o výšce 2 cm. Pořídit se dají ve více barvách. Vypadají velice podobně jako figurky pro známou hru Člověče, nezlob se!
Také figurky lze jako magnety na tabuli výborně použít. A navíc si s nimi můžete oblíbenou deskovou hru zahrát, a to dokonce na stěně – pokud je na ní magnetická nástěnka nebo pozinkový plech. Stačí namalovat smývatelným fixem herní plán.
5) Magnetické fólie a pásky pro lepší odlišení
Jako magnety na tabuli můžete použít i magnetické fólie a pásky. Existují v mnoha barvách, také v samolepicí verzi. Jejich základem je feritová vrstva. Magnetické fólie se dají stříhat nůžkami, řezat zalamovacím nožem do různých geometrických tvarů.
Jsou dobrým doplňkem pro výzdobu kovových konstrukcí veletržních a výstavních stánků, dobře poslouží na organizaci sortimentu ve skladech.
Samolepicí magnety mají zadní stranu lepicí. Po sejmutí ochranné fólie na ně přilepte třeba fotografie, pohlednice, malby, obrázky, sběratelské karty. To se hodí k uspořádání sbírky nebo i pro výrobu upomínkových a dárkových předmětů.
Podívejte se na blog o magnetech Magnetik.cz na další využití magnetů a magnetické síly.
Nejnovější komentáře