Stejně jako Hvězdné války, Star Trek či v poslední době Avengers, najde se asi jen málo fanoušků popkultury, které by minul Indiana Jones. Neohrožený profesor archeologie, jenž místo spořádaného vyučování na univerzitě, honí po světě nacisty, kterým se snaží z rukou vytrhnout ty nejmocnější magické poklady světa. Tuto legendární postavu stvořil ve své hlavě otec první jmenované ságy - George Lucas, když přemýšlel o filmu, kde by hlavní postavou byl hrdina podobný těm, které si pamatoval z komiksů, jenž četl v dětství. Tuto myšlenku pak svěřil svému kamarádovi Stevenu Spielbergovi, který zase toužil natočit bondovku. A tak spojili síly a v roce 1981 spatřil světlo světa první díl ze zamýšlené pentalogie - Dobyvatelé ztracené archy. Možná se ptáte, jak to souvisí s titulkem článku. Kino Aero nám totiž kromě maratonu Pána prstenů nabízí i kompletní projekce jiných filmových sérií. A včera byla na programu právě původní trilogie Indiana Jonese.
Dobyvatelé ztracené archy (1981)
Jak už jsme si řekli, první film vznikl v roce 1981, kdy Spielbergovy a Lucasovy myšlenky zhmotnil Harrison Ford. Musíme si říci, že to byl velmi povedený start zamýšlené ságy. Když se nad tím filmem zamyslíte, dojde vám, že ten scénář je opravdu geniálně postaven přesně podle hollywoodských příruček. Autoři krásně dávkují divákovi informace o postavě, a když se do zápletky přidá magická archa úmluvy a herecké výkony se podpoří hudbou Johna Williamse, je celkem pochopitelné, že se z toho stal hit. Mimochodem, povšiměme si, že tento film ještě nemá v původním názvu jméno hlavního hrdiny. Názvy ostatních filmů ze série již jméno Indiana Jones obsahují.
Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)
Jak už to tak u trilogií bývá, druhý film je většinou ten slabší. Tady to do jisté míry platí také, podle mě to je zejména kvůli velmi nesympatické vedlejší postavě, případně také proto, že se děj odehrává na výrazně menším počtu lokací než jiné filmy. Ačkoliv se jedná o v pořadí druhý snímek, dějově by měl předcházet Dobyvatele ztracené archy, nicméně je myslím vhodné sledovat tuto sérii postupně, protože se zde objevují odkazy na předchozí film. Jak už jsem zmínil, dvojka mi přijde nejslabší z původní trilogie, ovšem když je porovnáme s pokračováními z roku 2008 a 2023, tak to vlastně není tak hrozné.
Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)
Těsně před koncem desetiletí vznikl ještě poslední snímek z včera promítané trilogie. Jedná se patrně ze všech tří filmů o nejdelší, nejvýpravnější a dějově nejnáročnější snímek. A hodnocení tomu odpovídá. Z mého pohledu se zejména díky herecké souhře Connery - Ford vyrovná, ne - li předčí jedničku a subjektivně mi přijde asi i nejvtipnější.
Na začátku jsem psal o tom, že autoři původně zamýšleli pentalogii, ovšem v osmdesátých letech vznikly pouze tři filmy. Jak ale víme, v pozdějších letech byly doplněny ještě o dva další kousky. V roce 2008 vznikl Indiana Jones a Království křišťálové lebky a minulý rok jsme se již pod taktovkou jiného režiséra dočkali prazvláštního zakončení v podobě filmu Indiana Jones a nástroj osudu. Dle mého názoru čtvrté pokračování se dá ještě poměrně snadno odkoukat, Spielberg se vlastně dost drží jím nastavené laťky (i co se scénáře týče), ovšem pátý díl, který jsem zhlédl v době jeho premiéry, mi přišel již vysloveně jako nesmysl. Scénáristé se totálně utrhli ze řetězu a jen vedle sebe vršili nesmyslné scény plné sice napínavé a efektní akce, nicméně dle mého názoru se to velmi vymklo původní myšlence celé série. A nezachránilo to ani angažmá hereckých hvězd typu Mads Mikkelsen anebo Antonio Banderas.
To jsem ale trochu odbočil. Musím říci, že mě podobné maratony nebo double feature začínají v poslední době velmi bavit. Myslím, že zasazování do kontextu celé série těmto popkulturním legendám vůbec neškodí, spíše naopak. Pokud by vás podobný divácký zážitek zajímal, mrkněte na web kina Aero, projekce tohoto typu tam mívají poměrně často (tento pátek Hvězdy hongkongské akce a za týden pak dolarový double).
Nejnovější komentáře