Mortal Kombat, boj na život a na smrt. Kdo by neznal fenomén automatových bojovek 90. let? A mnozí budou jistě znát i filmová zpracování této legendární herní série. Krutá řežba plná krve se po letech vrací na obrazovky a je opravdu hodně krvavá, takže určitě 18+.
Film režiséra Simona McQuoida nám na začátku představí asi nejznámější dvojici celé série. Hanzo Hasashi/Scorpion (Hiroyuki Sanada) a Bi Han/Sub-Zero (Joe Taslim), věční protivníci si odbydou svůj bojový úvod a bez mrknutí oka se přesouváme k nováčkovi. Tím je Cole Young (Lewis Tan), zápasník, který to má asi v životě nesnadné a snaží se pro rodinu udělat vše. Nicméně díky svému mateřskému znaménku ve tvaru draka se mu do cesty postaví nejedna překážka. A tou první je samotný Sub-Zero. Jak to Cole zvládne? Proč po něm vlastně Sub-Zero jde? To máte možnost zjistit na obrazovkách svých televizích.
A teď už se pojďme podívat na to, jak vlastně film dopadl. Moje hodnocení vlastně bude dvojí. Nejprve se mrknu na film očima nezaujatého diváka, který o předlohách nic neví. Poté se podívám na zoubek filmu perspektivou hráče, a chlapa, pro kterého tento film mohl být splnění jeho letitého vlhkého snu.
Tak za prvé. Mortal Kombat je opravdu hodně brutální a krvavý. Často nálepka 18+ moc neznamená, ale tady je skutečně opodstatněná. Ani ne tak kvůli slovním výrazům, ale především té krvi a vnitřnostem. Nicméně je to vlastně zajímavá a „hezká“ podívaná. A to za druhé platí právě pro ostatní věci mimo to násilí. Film rozhodně nepůsobí levně (stál „pouhých“ 55 milionů dolarů) a opravdu se snaží dané použité efekty vyobrazit dostatečně věrně. Scenérie jsou vybrány zajímavě a těch několik ohnivých, ledových a elektrických efektů bylo někdy až působivých. O většině by člověk i řekl, že byly reálné (tzv. practical effects). Jediné, čeho si tady divák velmi záhy všimne je absence dalších předmětů a hlavně postav. Film je někdy doslova až komorní a rozpočet se tak ukazuje v této mírné prázdnotě scén. Kromě samotných herců na scéně další lidi očekávejte opravdu jen sporadicky. Ale pořád lepší prázdnější kulisa než „digibordel“.
V tomto prostředí se odehrává drtivá většina soubojů. Není jich zbytečně moc a zároveň divák dostane asi vše, co byla pro účely filmu potřeba. Soubojům a jejich choreografii navíc zmíněná prázdnota pomáhá, takže se nestává, že by divák ztratil přehled. Po stránce choreografie je to dalo by se říct lepší průměr, nicméně dva souboje jsou vskutku nadstandardní. Škoda, že je to jeden na začátku a jeden na konci. Jestli to byl záměr režiséra ví asi jen on sám.
Bojové scény a dialogy doprovází, na můj vkus, dost generická hudba, která se alespoň snaží podtrhnout atmosféru scény, kterou divák sleduje. O to víc mě hudba zklamala, protože jí skládal Benjamin Wallfisch, který předvedl svůj um ve filmech jako Blade Runner 2049 nebo Shazam!. Legendární hudební podklad se ve filmu objeví asi dvakrát, a to ještě divák musí opravdu dávat pozor. Nezaujatému divákovi to bude fuk a skutečně výrazné tematické skladby se všichni dočkáte až při závěrečných titulcích.
Dalším kouskem do skládanky jsou dialogy. Ty totiž nadále působí opět obyčejně, leckdy až otravně a trapně. Je to takové klasické klišé devadesátkových akčních filmů, až na to, že máme rok 2021 a hlavně scenárista Dave Callaham se mohl trochu snažit posadit laťku výš. Pokud se ale podíváme na jeho scénáře, kvalita zdejších nás už tolik nepřekvapí. Dave Callaham má totiž v portfoliu filmy jako Doom, Godzilla a Wonder Woman 1984. Kdo o Mortal Kombatu nic neví si z dialogů absolutně nic nevezme a po většinu času nebude tušit, která bije a bude koukat jen na to, jak se postavy řežou mezi sebou. Tyto bezduché dialogy bohužel navíc ukázaly mantinely i hereckým výkonům. Ne, že by tu bylo herců nějak mnoho, ale pozornější divák snadno odhalí, kdo je dobrý herec a koho natáčení bavilo. Svůj standard si odbyl hanzo, nicméně obrovský dík patří Joshi Lawsonovi (Kano), který patřil mezi to nejlepší ve filmu.
Kolem a kolem působí film dost prázdně a kromě několika brutálních scén není nic, čím by neznalého nějak zaujal. Znalého diváka už pár věcí potěší a rozhodně bude docela mile překvapen. Pořád ale nečekejte zázraky.
Film se snaží docela dobře vzít v potaz svoji herní předlohu a používá spoustu vysloveně legendárních hlásek. Maličko se dozvíme i o původu postav, jejich motivaci a hlavně schopnostech. Bohužel film pak sráží ta již zmíněná prázdnota, kdy čekáte něco víc a ono to nepřichází. Cole jako úplně nová postava naštěstí nesebral většinu času ostatním postavám a svým projevem rozhodně v rámci možností nezklamal. Od Lorda Raidena (Tadanobu Asano) jsem tedy čekal mnohem víc, ale to je asi dané tím, že výkon Christophera Lamberta z Mortal Kombatu z roku 1995 je vypálený hluboko v mém mozku jako jediná možná volba.
Jako divák znalý herní série i filmů mám nicméně jednu obrovskou výtku vůči snímku. A tady pozor na spoiler!!!..........Žádný Mortal Kombat se tady nekoná! Film se na daný turnaj odkazuje a postavy připravují, ale celý děj se odehrává bez něj. To ve mě po konci zanechalo velmi hořkou pachuť. Vskutku, kromě dvou zmínek o tomto turnaji z úst Sonyi Blade (Jessica McNamee) a Shang Tsunga (Chin Han) se o něm absolutně nic víc nedozvíte.
Pokud bychom se na film dívali optikou samostatného snímku, tak to bude dost nedostačující. Proto bych se na film díval raději tak, že dává pevný základ například trilogii. Ještě lépe by bylo, kdyby tento snímek byl pilotní díl minisérie, to bych časem chrochtal blahem. Takže za aktuálního stavu je film Mortal Kombat opravdu dost prázdný a jediné co jej zachraňuje je solidní vizuální stránka a brutalita věrná předloze.
Pokud divák nic o výše napsaném netuší, bude jeho hodnocení proti mému ještě o dost níže. Já hodnotím Mortal Kombat průměrně a nad ten ho maličko povytahuje brutalita a výkon Joshe Lawsona. Pokud by se natočilo pokračování, šlo by výsledné hodnocení ještě trochu nahoru. Prozatím je to tedy jednohubka za 65%.
Nejnovější komentáře