Skupina nesourodých „narušitelů“ dostane pozvánku na narozeninovou oslavu tajemné vraždy na izolovaném řeckém ostrově, který vlastní technologický miliardář Miles Bron (Edward Norton) ve filmu Na nože: Glass Onion, kterou napsal a režíroval Rian Johnson, přivádí zpět jižanského detektiva Benoita Blanca v podání Daniela Craiga z filmu Knives Out z roku 2019 a přináší neotřelou záhadu, která překvapuje a podvrací očekávání téměř na každém kroku. Ten sice nedosahuje naprosté elegance prvního filmu, ale je to zcela svěží a zábavná záležitost.
Mezi narušiteli, které Bron pozval do svého tajemného ostrovního sídla, jež je zakončeno konstrukcí „skleněné cibule“ a zaplněno zdobnými skleněnými sochami české výroby, jsou jeho dlouholetí přátelé i nově nalezený nepřítel: Andi Brandová (Janelle Monáe), Bronova bývalá spolupracovnice, která byla nedávno vyhozena z jeho firmy a podrobena spornému soudnímu procesu.
Na Bronově narozeninové oslavě se objeví také: (Kate Hudsonová v překvapivě bohaté roli) a její namyšlená asistentka Peg (Jessica Henwicková z filmu Šedý muž), influencer na sociálních sítích za práva mužů Duke Cody (Dave Bautista) a jeho přítelkyně Whiskey (Madelyn Clineová), která je pro Brona ve skutečnosti hračkou, politická naděje Claire Debella (Katheryn Hahnová) a vědec-inženýr Lionel Toussaint (Leslie Odom Jr.).).
Pokud byste neuhodli, události ve Skleněné cibuli se rychle změní v záhadnou vraždu ve skutečném stylu, kdy se všichni podezřelí (spolu s Derolem Noaha Segana, který se na zážitku nepodílí) shromáždí na izolovaném ostrově s vědomím, že jeden z nich je vrah, a řecké úřady se do zítřka nemohou dostat do Bronova sídla.
Ještě že se objevil i Craigův světoznámý detektiv, kterého Bron na večírek ani nepozval, aby odloupl jednotlivé vrstvy této záhady.
Samotný proces, v němž se Na nože: Glass Onion mění v záhadnou vraždu naostro, je chytrým překvapením. Očekáváme, že se objeví mrtvola, zhasnou světla a postavy se obrátí proti sobě, zatímco Blanc se bude snažit záhadu vyřešit.
A i když se nám toho do jisté míry dostane, způsob, jakým Johnson odlupuje vrstvy na svém filmu, aby nám poskytl větší perspektivu svého příběhu, zpochybňuje podstatu samotné záhadné vraždy. Je to úžasný a vskutku originální zvrat v polovině filmu; zatímco tyto záhadné vraždy jako by vždycky spoléhaly na klišé sahající až k Agathě Christie, tady je to jeden, který skutečně překvapí.
Jakmile jsou však karty odhaleny a vrstvy skutečné záhady Na nože: Glass Onion odloupnuty, film si dává na čas s rozuzlením příběhu s klesající odměnou... až do zdrcujícího vyvrcholení zahrnujícího české sklo.
Česká souvislost je jen součástí prvotřídní výpravy Na nože: Glass Onion, která nabízí i velkolepé moderní ústřední sídlo a nádherné výhledy na Jónské moře a řady olivových hájů (natáčení probíhalo převážně na řecké pevnině). Na nože: Glass Onion nebyla mysteriózní vraždou, mohla by klidně vydávat za observační komedii ve stylu Jacquese Tatiho.
Zábavu po celou dobu trvání Na nože: Glass Onion pomáhá udržovat herecké obsazení, v němž vyniká Nortonův technický blázen, Hudsonova namakaná modelka a (zejména) Monáeova rezervovaná vyděděnkyně. Ale je to právě Craigův uhrančivý detektiv s jižanským gentlemanstvím, který to všechno spojuje: možná to stálo knížecí sumu, ale Netflix má konečně vlastní prémiovou IP a končí 2022 a my chceme další záhady Benoita Blanca.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře