Kritiky.cz > Filmy > Zajímavosti > Neznámé fascinující prvky filmu „Moucha“ z roku 1986, které by vás mohly zaujmout

Neznámé fascinující prvky filmu „Moucha“ z roku 1986, které by vás mohly zaujmout

Photo © Twentieth Century Fox Film Corporation
Photo © Twentieth Century Fox Film Corporation
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Film „Moucha“ z roku 1986, reží­ro­va­ný Davidem Cronenbergem, je kul­tov­ním sním­kem zná­mým pro svou ori­gi­nál­ní pří­bě­ho­vou linii a výraz­nou vizu­ál­ní podo­bu. Zde je pět zají­ma­vos­tí spo­je­ných s tou­to iko­nic­kou kine­ma­to­gra­fic­kou per­lou:

  1. Původní Nabídka pro Tima Burtona: Je fas­ci­nu­jí­cí, že původ­ně měl ten­to film reží­ro­vat vizu­ál­ní umě­lec Tim Burton. Předtím, než se David Cronenberg ujal režie, pro­je­vil zájem o ten­to pro­jekt i Burton. Nakonec však Cronenberg pře­vzal otě­že a pod­mín­kou pro jeho účast bylo kom­plet­ní pře­psá­ní scé­ná­ře od Charlese Edwarda Pogua. Tím vzni­kl film, kte­rý se více než rema­ke, stal úpl­ně novou adap­ta­cí původ­ní povíd­ky George Langelaana s pone­chá­ním pou­ze základ­ní pre­mi­sy muta­ce.
  2. Franz Kafka a Odkaz na „Proměnu“: Režisér David Cronenberg čas­to vyja­d­řo­val svou obli­bu ve tvor­bě Franze Kafky. Ve fil­mu „Moucha“ se obje­vu­je citát, kte­rý odka­zu­je na Kafkovu povíd­ku „Proměna“ z roku 1915. Tato věta, „Jsem brouk, kte­ré­mu se zdá­lo, že je člo­věk, a milo­val to, ale pak sen skon­čil a hmyz se pro­bral,“ při­po­mí­ná tra­gic­kou trans­for­ma­ci hlav­ní­ho hrdi­ny v Kafkově díle.
  3. Design Telepodu a Motorka Ducati: Původní vizu­ál­ní kon­cept tele­po­du ve fil­mu měl podo­bu moder­ní ital­ské tele­fon­ní bud­ky. Avšak reži­sér Cronenberg se svým výtvar­ní­kem Carolem Spirelem se nako­nec roz­hod­li pro zce­la odliš­ný design inspi­ro­va­ný dvou­vál­co­vým moto­rem sta­ré motor­ky Ducati. Tento netra­dič­ní prvek při­dal fil­mu jedi­neč­nou vizu­ál­ní identi­tu.
  4. Opera „The Fly“: Na zákla­dě úspě­chu fil­mu vznik­la také ope­ra s názvem „The Fly,“ kte­rá měla pre­mi­é­ru v roce 2008 v Paříži. Hudbu k ope­ře napsal Howard Shore, zná­mý svou spo­lu­pra­cí s Cronenbergem a také pro svou prá­ci na hud­bě k tri­lo­gii „Pán prs­te­nů.“ Cronenberg sám se ujal režie této ope­ry, vytvá­ře­jíc tak dal­ší úspěš­ný pro­jekt spo­je­ný s pří­bě­hem „Mouchy.“
  5. Cronenberg jako Plastický Chirurg a Gynekolog: Zajímavostí je fakt, že reži­sér Martin Scorsese byl před setká­ním s Cronenbergem zne­po­ko­jen jeho díly, obá­va­je se, že jejich tvůr­ce může mít násil­nic­ké sklo­ny. Po setká­ní však Scorsese uznal Cronenbergovu zevnějš­ko­vou podo­bu a ozna­čil ho za plas­tic­ké­ho chi­rur­ga z Beverly Hills. Tato neče­ka­ná situ­a­ce ved­la k tomu, že se Cronenberg obje­vil ve fil­mu v roli gyne­ko­lo­ga, což je zají­ma­vý para­dox v kon­tex­tu jejich před­cho­zích obav.

Zdroj: Střípky z minu­los­ti ????️ - X


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,87136 s | počet dotazů: 262 | paměť: 63095 KB. | 22.01.2025 - 19:14:56