Kritiky.cz > Profily osob > Otakar Brousek starší

Otakar Brousek starší

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Otakar Brousek star­ší (* 28. září 1924, Krhanice - 14. břez­na 2014, Praha) byl čes­ký herec.

V mlá­dí hod­ně spor­to­val, hrál na hous­le a zají­mal se o lite­ra­tu­ru a diva­dlo. Začínal jako napros­tý ochot­ník bez jaké­ho­ko­liv for­mál­ní­ho diva­del­ní­ho vzdě­lá­ní, ama­tér­sky hrál i reží­ro­val. Ihned po 2. svě­to­vé vál­ce v roce 1945 začí­nal jako herec a inspi­ci­ent v diva­dle na Kladně, odkud pak v roce 1946 pře­šel do Studia Národního diva­dla v Praze k Jindřichu Honzlovi. Po absol­vo­vá­ní vojen­ské základ­ní služ­by v Armádním umě­lec­kém sou­bo­ru a půso­be­ní v Armádním roz­hla­su krát­ce hrál ve smí­chov­ském Realistickém diva­dle Zdeňka Nejedlého, odkud ode­šel na šest let do Divadla E. F. Buriana. Poté půso­bil v letech 1959 až 1990 ve Vinohradském diva­dle, kde dodnes hrál jako stá­lý host .

Jedná se o her­ce s mimo­řád­ně krás­nou dik­cí a vyso­ce kul­ti­vo­va­ným herec­kým pro­je­vem, kte­rý je i výbor­ným reci­tá­to­rem, kon­fe­ren­ci­é­rem, dabé­rem a voiceo­ve­rem. Dabuje napří­klad posta­vu Albuse Brumbála ve fil­mu Harry Potter.

Jeho žena Luka Rubanovičová je býva­lá taneč­ni­ce Národního diva­dla v Praze  a hereč­ka, obě jeho děti z prv­ní­ho man­žel­ství (man­žel­ka před­čas­ně zemře­la) – syn Otakar Brousek mlad­ší a dce­ra Jaroslava Brousková jsou her­ci. Také jejich part­ne­ři, Ladislav Potměšil, man­žel Jaroslavy Brouskové a Zuzana Mixová, prv­ní man­žel­ka Otakara Brouska ml. jsou her­ci.

Detaily o člán­ku Otakar Brousek star­ší


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Články převzaté z české Wikipedie.

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,06480 s | počet dotazů: 259 | paměť: 72009 KB. | 25.04.2024 - 05:48:24