Rok 1985 znamenal narození jedné z nejikoničtějších českých pohádek - Perinbaby. Tato fantastická bytost, zosobňující magii a nádheru, ovládá počasí na Zemi ze svého jeskynního světa. Perinbaba, ztvárněná italskou herečkou Giuliettou Masinou, se stala nezapomenutelnou postavou díky svému kouzelnému světu a nekonvenčnímu příběhu.
Tvůrčí Proces: Když Magie Filmového Umění Ožívá
Režisér Juraj Jakubisko, známý svým výtvarným cítěním a originálním přístupem k filmovému umění, spolupracoval s výtvarníkem a malířem Josefem Vyleťalem na výrazné výtvarné stránce Perinbaby. Film byl natáčen od dubna 1984 do února 1985 ve skanzenech Martin a Rožnov, a na Slovenských obcích Malatiná a Zázrivá.
Výtvarná kouzla filmu nejsou omezena pouze na obrazovku, ale zasahují i do reality. Plemeno slovenský čuvač, přítomné ve filmu jako velký bílý pes, je neodmyslitelně spojeno se slovenskými horami. Celkově se výtvarná stránka stala klíčovým prvkem, který přispěl k unikátnímu vizuálnímu zážitku.
Herecký Ansámbl: Příběh Lásky a Odvahy
Příběh Perinbaby se točí kolem odvážného chlapce Jakoubka, který se rozhodne opustit svět Perinbaby a stát se opět smrtelníkem. Jeho cesta je vykreslena s láskou, obětí a nečekanými obraty. Milada Ondrašíková, ztvárňující Doru, později svěřila, že natáčení trvalo skoro rok, a sama v té době otěhotněla. Tato peripetie přidala do filmu další rozměr emocionální hloubku.
Tobias Hoesl, který hrál dospělého Jakuba, si natáčení pamatuje s láskou. Jeho postava se stala známou nejen v Československu, ale také v jeho rodném Německu, kde byl film pravidelně vysílán během svátků.
Zajímavosti z Kuliss: Od Kuriozit až k Nenaplněným Snům
Natáčení Perinbaby nebylo bez problémů a zajímavostí. Například při jedné z filmových scén došlo k incidentu, kdy opilý kaskadér plesknul koně bičem přímo přes oko. Následně se kůň vzepřel a Milada Ondrašíková, hrající Doru, byla vlečena po zamrzlém poli.
Další zajímavou anekdotou je příběh o tréninku na koni, který byl svěřen opilému trenérovi. V důsledku toho došlo k nebezpečné situaci, při které herečka skončila v bezvědomí, a scénu musel nahradit kaskadér.
Výtvarná stránka filmu byla rovněž pozoruhodná. Vytváření sněhu pomocí gigantické periny a zároveň sledování lidského života a smrti skrze kmíže byly zpracovány s precizností a výtvarným citem. Scény v lese, kde Perinbaba žije, jsou naplněny magií a mýty, a vizuálně dotvářejí atmosféru pohádky. Kostýmy postav, zejména samotné Perinbaby, jsou nápadité a dodávají filmu autentičnost.
Speciální efekty vytvářející sníh z periny jsou jedním z výrazných prvků, který zaujme diváky. Tato kreativní technika není pouhým trikem, ale posiluje pohádkový charakter příběhu a dodává mu jedinečný vizuální dojem.
Jedním ze zásadních aspektů výtvarné stránky filmu je také práce se světlem a stínem. Režisér Jakubisko a kameraman Igor Luther vytvořili atmosféru, ve které se střídají světla a stíny, což přidává do filmu další vrstvu emocí a napětí.
Celkově lze říci, že výtvarná stránka „Perinbaby“ je důležitým prvkem, který dotváří celkový dojem z filmu. Režisér Jakubisko spolu s výtvarníkem Dušanem Kukalem vytvořili svět, ve kterém se prolíná realita a pohádka, a to prostřednictvím jedinečných výtvarných prvků a mistrovství ve vytváření vizuálního dojmu.
Perinbaba: Pohádka plná Kouzel a Dobrot
Filmová pohádka „Perinbaba,“ režírovaná Jurajem Jakubiskem a zveřejněná v roce 1985, se stala nezaměnitelným kouskem filmového umění. Příběh o odvážném chlapci, Jakoubkovi, který se setkává s kouzelnou bytostí Perinbabou, přináší na plátno pohádkový svět plný magie a dobrodružství.
Perinbaba a Její Kouzelné Schopnosti
Perinbaba, ztvárněná vynikající italskou herečkou Giuliettou Masinou, ovládá počasí na Zemi ze svého jeskynního světa. S pomocí obří peřiny, kterou používá jako trampolínu, spouští sněhové vánice a ovládá vítr a vánek pomocí kouzelných varhan. Její magické dovednosti jsou klíčovým prvkem příběhu, který nás zavádí do světa fantazie a nouze.
Příběh Odvážného Jakoubka
Celý příběh začíná, když Perinbaba zachrání malého Jakoubka před zlou kmotrou Zubatou. Jakoubek, odvážný chlapec, se nenechá leknout Smrtkou a začne pomáhat Perinbabě s výrobou sněhu. Skrze kouzelná zrcadla sleduje, jak lidé žijí a umírají na Zemi. Jeho pozornost upoutá malá dcerka vesnického rychtáře Alžbětka, kterou Zubatá odvede od matky a nechá vyrůstat s chamtivou macochou. Toto nešťastné osiřelé děvče se stane Jakoubkovou inspirací a pohání ho k odvaze opustit bezpečí Perinbabiných kouzel a vstoupit mezi smrtelníky.
Výtvarná Stránka Filmu
Důležitou součástí filmu je jeho výtvarná a scénografická stránka, na které výrazně podílel výtvarník a malíř Josef Vyleťal. Jeho práce přispěla k vytvoření pohádkové atmosféry a kouzelného prostředí, ve kterém se odehrává příběh Perinbaby.
Zajímavosti o Natáčení a Hercích
Filmování probíhalo od dubna 1984 do února 1985 ve skanzenech v Martině a Rožnově, a ve slovenských obcích Malatiná a Zázrivá. Natáčení bylo však někdy obtížné a nebezpečné. Milada Ondrášiková, která hrála roli Dory, například zjistila, že její jezdecký trenér byl opilý a následný úraz ji přivedl k tomu, že ji nahradil kaskadér.
Další zajímavostí je, že režisér Juraj Jakubisko považoval Miladu Ondrášikovou za svůj talisman. Po filmu „Perinbaba“ ji obsazoval ve všech svých dalších filmech po dobu 12 let.
Další herecké anekdoty zahrnují nečekané situace, jako například let na vzdušné trampolíně, kde si Giulietta Masina narazila zadok, nebo natáčení s albíny, kteří později v oravských lesích vyvolávali zvědavost natáčejících dětí a vesničanů.
Hudba a Písně v Perinbabě
Film je známý také díky své působivé hudbě, kterou složil a nahrál Zdeněk Liška. Hudba podtrhuje kouzelný a pohádkový charakter příběhu. Jednou z nezapomenutelných písní je „Perinbaba, Perinbaba,“ kterou zpívá Perinbaba na začátku filmu. Texty písní napsal básník a textař Jiří Suchý.
Perinbaba v Kontextu Československé Kinematografie
„Perinbaba“ výrazně ovlivnila československou kinematografii a stala se kultovním filmem. Její kouzlo spočívá nejen v pohádkovém příběhu a výtvarné stránce, ale také v magickém spojení italské herečky Giulietty Masiny s československým filmařem Jurajem Jakubiskem.
Film je příkladem kreativního a výrazného přístupu k tvorbě pohádky, která nezapomíná na temné a filozofické prvky. Představuje spojení něžnosti s hlubokým myšlením, což z něj dělá unikátní dílo v historii československého filmu.
Závěr
„Perinbaba“ zůstává jednou z nejuznávanějších pohádek československé kinematografie. Její kouzlo a síla spočívají v kombinaci fantastického příběhu, výrazné výtvarné podoby a vynikajících hereckých výkonů. Má schopnost ponořit diváka do světa snů a přivést ho k zamyšlení nad hlubšími otázkami života.
Zdroj: Čsfd.cz a slovenská Wikipedie
Části seriálu: Perinbaba
- Perinbaba a dva světy - Juraj Jakubisko se vrací do kin
- Perinbaba: Pohádková Cesta Za Kulisy Nejznámějšího Českého Fantasy Filmu
Nejnovější komentáře