Terminátor 2: Soudný den (také propagován jako T2) je americký akční sci-fi film z roku 1991, který produkoval a režíroval James Cameron, jenž se podílel na scénáři společně s Williamem Wisherem. V hlavních rolích filmu se představili Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Robert Patrick, Edward Furlong a Joe Morton. Jedná se o pokračování filmu Terminátor z roku 1984 a zároveň o druhý díl série Terminátor. Terminátor 2 sleduje Sarah Connorovou (Hamiltonová) a jejího desetiletého syna Johna (Furlong), kteří jsou pronásledováni novým, vyspělejším Terminátorem: T-1000 (Patrick) z tekutého kovu, který mění podobu a je vyslán zpět v čase, aby Johna zabil a zabránil mu stát se vůdcem lidského odporu. Druhý, méně vyspělý Terminátor (Schwarzenegger) je rovněž vyslán „odbojem“ zpět v čase, aby Johna ochránil.
Přestože se po uvedení Terminátora do kin začalo mluvit o jeho pokračování, jeho vývoj se zastavil kvůli technickým omezením týkajícím se počítačem generovaných obrazů, které jsou zásadním aspektem filmu, a kvůli právním problémům s původním producentem Hemdale Film Corporation, který ovládal polovinu práv na franšízu. V roce 1990 získala práva od Hemdale společnost Carolco Pictures a okamžitě začala produkce, do níž se vrátili Schwarzenegger, Hamilton a Cameron. Hlavní natáčení začalo v říjnu 1990 a trvalo do března 1991. Jeho vizuální efekty znamenaly průlom v počítačovém zpracování obrazu, včetně prvního použití přirozeného lidského pohybu pro počítačem vytvořenou postavu a prvního částečně počítačem vytvořeného hlavního hrdiny. V době svého uvedení byl Terminátor 2: Den zúčtování s rozpočtem 94-102 milionů dolarů nejdražším filmem, jaký kdy byl natočen.
Terminátor 2: Den zúčtování byl uveden do kin ve Spojených státech 3. července 1991 společností TriStar Pictures. Po svém uvedení do kin zaznamenal úspěch u kritiky, která chválila výkony herců, akční scény a vizuální efekty. Film byl považován za lepší než původní film a za jedno z nejlepších pokračování, které kdy bylo natočeno, a ovlivnil populární kulturu, zejména používání vizuálních efektů ve filmech. Celosvětově vydělal 520 milionů dolarů a stal se nejvýdělečnějším filmem roku 1991 i Schwarzeneggerovy kariéry. Získal několik ocenění, včetně Oscarů za nejlepší střih zvukových efektů, nejlepší zvuk, nejlepší make-up a nejlepší vizuální efekty a cenu Hugo za nejlepší dramatickou prezentaci - dlouhý formát.
Následovaly další filmy: dvě pokračování Terminátor 3: Vzestup strojů v roce 2003 a Terminátor Salvation v roce 2009, restart Terminátor Genisys v roce 2015 a film Terminátor z produkce Camerona: Temný osud z roku 2019, který měl být alternativním pokračováním a retconem filmu Vzestup strojů. V letech 2008 až 2009 běžel televizní seriál Terminátor: Kroniky Sarah Connorové, který sloužil jako další pokračování. V roce 2017 byl Terminátor 2 znovu uveden ve 3D rozlišení 4K pro kina AMC a Cineplex a na mezinárodní úrovni, přičemž o víkendu uvedení debutoval na prvním místě ve Velké Británii.
Děj
V roce 1995 žije John Connor v Los Angeles u svých pěstounů. Jeho matka Sarah Connorová ho po celé dětství připravovala na jeho budoucí roli vůdce lidského odporu proti Skynetu, umělé inteligenci, která získá kontrolu nad jadernými raketami Spojených států a 29. srpna 1997, známého poté jako „Soudný den“, zahájí jaderný holocaust. Sarah však byla zatčena a uvězněna v psychiatrické léčebně poté, co se pokusila odpálit bombu v továrně na počítače. V roce 2029 vyšle Skynet nového Terminátora, označeného jako T-1000, zpět v čase, aby Johna zabil. T-1000 je vyspělý prototyp vyrobený z tekutého kovu (označovaného jako „mimetická polyslitina“), který mu dává schopnost nabývat tvaru a vzhledu téměř všeho, čeho se dotkne, a podle libosti proměňovat své paže v čepele a jiné tvary. T-1000 dorazí, zabije policistu a převezme jeho identitu; k vystopování Johna využije i policejní počítač. Mezitím budoucí John Connor poslal zpět přeprogramovaného Terminátora Model 101, aby chránil své mladší já.
Terminátor a T-1000 se sblíží s Johnem v nákupním centru a následuje honička, po které John a Terminátor společně unikají na motorce. John se obává, že T-1000 zabije Sarah, aby se k němu dostal, a poté, co zjistí, že Terminátor musí plnit jeho rozkazy, nařídí Terminátorovi, aby mu ji pomohl osvobodit. Setkávají se se Sarah, která utíká z nemocnice, ačkoli se zpočátku zdráhá Model 101 důvěřovat. Poté, co trojice unikne před T-1000 v policejním autě, Terminátor informuje Johna a Sarah o historii Skynetu. Sarah se dozvídá, že mužem, který je přímo zodpovědný za vytvoření Skynetu, je Miles Bennett Dyson, inženýr společnosti Cyberdyne Systems, který pracuje na novém revolučním mikroprocesoru, jenž se stane základem Skynetu.
S Sarah shromažďuje zbraně od starého přítele a plánuje s Johnem uprchnout do Mexika, ale poté, co se jí zdá noční můra o Soudném dni, se místo toho vydává Dysona zabít, aby zabránila Soudnému dni. Když ho najde v jeho domě, zraní ho, ale zjistí, že ho nedokáže zabít před očima jeho rodiny. John a Terminátor přijíždějí a informují Dysona o budoucích důsledcích jeho práce. Dozvídají se, že velká část jeho výzkumu byla zpětně zkonstruována z poškozeného procesoru a pravé ruky předchozího Terminátora, který v roce 1984 napadl Sarah. Přesvědčí ho, že tyto předměty a jeho návrhy musí být zničeny, vniknou do budovy Cyberdyne, získají procesor a ruku a nastraží výbušniny, aby zničili Dysonovu laboratoř. Přijede policie a Dyson je smrtelně postřelen, ale nainstaluje improvizovaný spínač mrtvého muže, který po jeho smrti odpálí výbušniny. T-1000 pronásleduje přeživší trojici a nakonec je zahání do kouta v ocelárně.
T-1000 a Model 101 spolu bojují a vyspělejší model vážně poškodí a odstaví Model 101. T-1000 se snaží vyřadit z provozu. Model 101 se však, aniž by to T-1000 věděl, znovu uvede do provozu pomocí alternativního zdroje energie. Sarah se neúspěšně pokouší srazit T-1000 do kádě s roztavenou ocelí pomocí výstřelů z brokovnice; když se chystá zabít Johna, Model 101 ji postřelí granátometem a srazí ji do oceli, kde se roztaví a rozpustí. John hodí do kádě také ruku a procesor původního Terminátora, ale Model 101 mu vysvětlí, že jeho vlastní procesor musí být také zničen, aby ho Cyberdyne nemohl použít k reverznímu inženýrství Skynetu. Model 101 se navzdory Johnovým slzavým prosbám a rozkazům rozloučí, nechá Sarah, aby ho spustila do kádě, protože nemůže jednat tak, aby se zničil sám, a před ponořením do vody mu naposledy ukáže palec nahoru. Sarah jede s Johnem v noci po dálnici a přemýšlí o své obnovené naději do budoucna na základě činů Modelu 101.
Produkce
Vývoj
Brzy po uvedení filmu do kin se začalo mluvit o možném pokračování Terminátora, ale několik nevyřešených otázek tomu zabránilo. Existovala technická omezení týkající se počítačem generovaných obrazů, což byl aspekt filmu nezbytný pro vytvoření Terminátora T-1000. Produkce filmu Jamese Camerona Propast z roku 1989 poskytla důkaz konceptu potřebný k uspokojivému vyřešení technických problémů. Snad ještě závažnější byly spory o duševní vlastnictví mezi Hemdale Film Corporation, která vlastnila 50 % práv na franšízu a brzdila snahy o výrobu pokračování, a Carolco Pictures. Vzhledem k tomu, že Hemdale měla v té době finanční problémy, Schwarzenegger vyzval Maria Kassara, šéfa společnosti Carolco, aby se o práva ucházel: „Připomněl jsem Mariovi, že tohle je něco, co hledáme už čtyři roky, a že by to měl být on, kdo by měl jít do toho naplno, ať to stojí, co to stojí, aby se ten obchod uskutečnil.“ Společnost Carolco nakonec v roce 1990 zaplatila Hemdaleovi za franšízu 5 milionů dolarů, čímž se právní patová situace vyřešila.
Ukončení právních sporů se shodovalo s ochotou a dostupností Camerona, Schwarzeneggera a Hamiltona podílet se na pokračování; Schwarzenegger, který ztvárnil Terminátora v prvním filmu, se k tomu vyjádřil: „Vždycky jsem měl pocit, že bychom měli pokračovat v příběhu Terminátora, řekl jsem to Jimovi hned po dokončení prvního filmu.“ On a Hamilton si zopakovali své role z prvního filmu Terminátor. Po rozsáhlém hledání herců byl ze stovek kandidátů vybrán třináctiletý Edward Furlong, který ztvárnil Johna Connora; Robert Patrick byl vybrán do role Terminátora T-1000, protože jeho štíhlá postava by vytvořila kontrast mezi vyspělým T-1000 a starším Schwarzeneggerovým T-800. Patrick se již dříve objevil v akčním snímku Smrtonosná past 2 (měl však pouze jediný dialog), ale Furlong neměl žádné předchozí herecké zkušenosti. Joe Morton byl vybrán pro ztvárnění Milese Dysona, vědce z Cyberdynu, jehož práce nakonec povede k vytvoření Skynetu.
Cameron a koproducenti Stephanie Austinová a B. J. Rack si pod názvem T2 Productions pronajali kancelář v severním Hollywoodu a poté začali shromažďovat štáb. Kameramanem se stal Adam Greenberg, který pracoval na filmech Terminátor a Duch (1990), zatímco Joseph Nemec III, který s Cameronem spolupracoval na filmu Propast, byl pověřen produkčním designem. Tým provedl celostátní pátrání po ocelárně vhodné pro vrcholnou scénu filmu a po týdnech vyjednávání vybral nečinnou ocelárnu Kaiser Steel ve Fontaně v Kalifornii. Najít budovu Cyberdyne bylo obtížnější, protože na místě se měly odehrávat četné kaskadérské kousky, přestřelky a výbuchy. Nakonec byl na dobu natáčení filmu pronajat průmyslový park ve Fremontu v Kalifornii. Cameron a William Wisher dokončili 140stránkový návrh scénáře 10. května 1990 a 15. července byl hercům a štábu rozeslán první návrh na natáčení; podrobnosti technicky podrobných scénářů byly zahaleny tajemstvím. Šestitýdenní lhůta pro zpracování scénáře i zrychlený harmonogram výroby filmu měly umožnit uvedení filmu do kin 4. července 1991.
Natáčení
První natáčení Terminátora 2 trvalo 171 dní od 9. října 1990 do 28. března 1991, během nichž štáb natáčel v Mohavské poušti a poté navštívil 20 různých míst v Kalifornii a Novém Mexiku. Mezi lokace patří například tyto: přeplněné nákupní centrum Santa Monica Place, kde se oba Terminátoři sbíhali k Johnovi, přičemž krátké záběry pocházejí z Westfield MainPlace a Los Cerritos Center; protipovodňové kanály v údolí San Fernando, kde se odehrála honička mezi Terminátory a Johnem; řeka musela být přesměrována, aby bylo možné natáčet na jinak mokrých kanálech; a Lake View Terrace s barem The Corral a zdravotnickým střediskem Lake View, ve filmu nazývaným Pescadero State Hospital for the Criminally Insane. Exteriérové záběry společnosti Cyberdyne Systems Corporation se natáčely na místě v kancelářské budově na rohu Gateway Boulevard a Bayside Parkway ve Fremontu v Kalifornii. Produkční tým, který pracoval až s tisícovkou členů štábu, dohlížel na četné kaskadérské kousky a honičky, z nichž nejvýznamnější se odehrávaly na dálnici Los Angeles-Long Beach Terminal Island před vyvrcholením filmu. Pro osvětlení noční honičky, která zahrnuje havárii vrtulníku v plném rozsahu, klouzající cisternu a další komplikované propriety, bylo položeno deset mil (16 km) elektrických kabelů.
Dvojče Hamiltonové, Leslie Hamilton Gearrenová, byla použita v některých záběrech, které vyžadovaly dvě osoby vypadající jako Sarah, včetně scény, kdy Sarah a John provádějí opravu Terminátorovy hlavy (z kinoverze vypuštěna, ale v rozšířené edici obnovena), a v některých záběrech, kde se T-1000 vydává za Sarah. Gearrenová hraje tu verzi Sarah, která je nejdále od kamery, a střídá skutečnou Sarah a T-1000. Syn Lindy Hamiltonové, Dalton Abbott, se objevuje jako batole John Connor v Sářině nukleární noční můře. Další dvojčata, Don a Dan Stantonovi, byla použita pro ztvárnění scény, v níž T-1000 napodobuje strážce v blázinci.
Pro Terminátora 2 byl vyhrazen bezprecedentní rozpočet 102 milionů dolarů (1991 dolary)-3,5krát vyšší než náklady na průměrný film a přibližně 15krát vyšší než rozpočet Terminátora 6,4 milionu dolarů, což z něj činí nejdražší film všech dob. Značná část z této částky byla určena na platy herců a členů filmového štábu. Schwarzenegger dostal k dispozici obchodní letadlo Gulfstream III za 11-12 milionů dolarů a 5-6 milionů dolarů bylo určeno na plat Jamese Camerona. Samotná produkce, která zahrnovala speciální efekty a kaskadérské kousky, vyšla na 51 milionů dolarů. Ačkoli byl film v médiích běžně označován za nejdražší film, jaký byl kdy natočen, po zohlednění inflace by Kleopatra (1963) v roce 1995 stála 219 milionů dolarů. Nákladný film před uvedením do kin téměř vrátil svůj rozpočet. Celosvětová práva byla prodána za 65 milionů dolarů, práva na video za 10 milionů dolarů a televizní práva za 7 milionů dolarů.
Efekty
Terminátor 2 využívá k oživení T-1000 počítačem generované obrazy (CGI). Použití této technologie bylo nejambicióznější od sci-fi filmů Tron z roku 1982, respektive Poslední hvězdný bojovník z roku 1984, a mělo zásadní vliv na úspěch filmu u kritiky. CGI bylo nutné zejména pro T-1000, „mimetickou polyslitinu“ (tekutý kov), protože postava měnící podobu se může proměnit téměř v cokoli, čeho se dotkne. Většinu klíčových efektů Terminátora zajistily společnosti Industrial Light & Magic (ILM) pro počítačovou grafiku, Pacific Data Images (PDI) pro optické efekty a Stan Winston pro praktické efekty. Vytvoření vizuálních efektů stálo 5 milionů dolarů a trvalo 35 lidem, včetně animátorů, počítačových vědců, techniků a výtvarníků, deset měsíců, celkem 25 člověkolet. Tento zdlouhavý proces přinesl celkem pouze pět minut CGI stopáže. Na výrobu kloubových loutek a protetických efektů bylo přizváno studio Stana Winstona, které bylo zodpovědné i za efekty kovové kostry T-800. Dennis Muren, vedoucí vizuálních efektů v ILM, poznamenal: „Stále jsme neztratili ducha úžasu, když vidíme .... [vizuální efekty T-1000] přicházejí na řadu.“ Technické úspěchy při tvorbě CGI pro film přispěly k tomu, že tým vizuálních efektů získal v roce 1992 Oscara za nejlepší vizuální efekty.
Pro scénu Sářiny nukleární noční můry vytvořili Robert a Dennis Skotak ze společnosti 4-Ward Production městskou krajinu Los Angeles s použitím miniaturních budov ve velkém měřítku a realistických silnic a vozidel. Dvojice poté, co prostudovala skutečné záběry z jaderných testů, simulovala jaderný výbuch pomocí leteckých minometů, které převrátily městskou krajinu včetně složitě postavených budov.
Photo © 1991 TriStar Pictures
Nejnovější komentáře