Motýlí křik je velmi brilantní thriller s bravurně koncipovanou konspirační teorií, jež vás díky rychlému sledu události a akcí nechá v mrazivém napětí až do poslední stránky knihy, kterou doslova přečtete jedním dechem. Je těžké ji odložit, byť jen na malou, kratičkou chvíli.
„Záleží jen na vás, jak dalece se odvážíte následujícímu příběhu uvěřit - jak moc jste ochotni přijmout pravdu, ať je jakkoli nepříjemná. Přestože se jedná o fikci, všechna vědecká fakta, data, místa a organizace, které jsou v knize použity, skutečně existují, jsou reálné a snadno ověřitelné z veřejně dostupných zdrojů.“ (Jan Tománek)
Hlavním hrdinou je televizní reportér Pavel Černý, jehož sláva už dávno pominula a je nenávratně pryč. Sám Pavel se musel spokojit pouze s točením druhořadých reportáží, jejichž sledovanost byla naprosto minimální. Čekal, až přijde vhodná příležitost a objeví se nějaký ten velký „sólo kapr“, který jej vrátí zpět na televizní výsluní.
To už se ale mělo záhy změnit! A to v okamžiku, kdy je v zákopu nalezeno zavelené, bezvládné tělo sekretáře Ministerstva zemědělství Spojených států amerických Williama Sanderse. Jednalo se skutečně o nešťastnou náhodu, jak to na první pohled vypadá, anebo o dokonale zamaskovanou a dobře promyšlenou vraždu?
Pavel začne pátrat na vlastní pěst, možná tak trochu i hnán svojí vlastní ctižádostí a touhou dostat se zpět „do reportérského sedla“ a obnovit tak svojí zašlou slávu; se nevědomky pouští na velmi tenký led. Vše odstartovalo odvysílání jeho reportáže snažící se z pouhé náhody vytřískat pokud možno co největší reportérskou senzaci.
A i když se Pavlovi podařilo získat informace z tajného zdroje, které skutečně nasvědčují tomu, že sekretář byl zavražděn, je tomu skutečně tak anebo si s reportérem někdo jen pěkně zahrává?
„.... překombinované a složité se zdají ty věci, kterým buďto nerozumíme, což znamená, že neznáme všechna fakta a souvislosti - nebo věci, ve kterých zasáhne náhoda - říkejme jí třeba faktor X nebo motýlí efekt. Vlastně stačí vyměnit jediné drobné kolečko v soukolí a vše do sebe zapadá - co když data, která jste dostal, nebyla určena vám nebo jste je jen špatně interpretoval a vlastně nechtěně je použil nikoli proti jejich nepříteli, ale proti tomu, kdo vám je dal...“
Jak moc pravdivé můžou být informace, které si nemůžete nebo nedokážete nijak ověřit z jiných zdrojů? Proč, když měl Pavel, léty protřelý a zkušený reportér, k dispozici informace a zdroje, si tyto podložené informace neověřil i z jiných, dalších zdrojů?
Proč se zbrkle pustil do odvysílání reportáže tak, jak mu to vše bylo předloženo, aniž by hledal mezi tím vším nějaké bližší souvislosti, a raději se nechal nevědomky zmanipulovat a vtáhnout do manipulace pro „vyšší“ mocenské cíle?
Proč reportáž Černého rozpoutala tolik rozruchu a pozdvižení nejen v Čechách, ale i ve světě? Může být tohle začátek k objasnění a odhalení konspirační teorie spojené s tajnou konferencí Bilderberg, kde za zavřenými dveřmi jedná o budoucnosti celého světa skutečně úzká společnost těch nejbohatších a nejmocnějších lidí tzv. světová elita?
Podaří se mu proniknout mezi jednotlivé členy a poodhalit tak roušku tajemství týkající se této mocenské skupiny? Jak moc nebezpečná hra se rozehrála, a kdo nakonec skutečně přežije?
A jakou roli ve skutečnosti sehraje nenápadná a tajemná dívka s nezvyklým jménem Zilla, působící jako televizní asistentka, a tak trochu i pomocná ruka Pavla, studentka práv? I když se zdá nedůležitou a vedlejší postavičkou celého příběhu, čtenář brzy přijde na to, že opak je pravdou.
Právě tato nenápadná Zilla sehraje v příběhu velmi klíčovou a zásadní roli, neboť pochází z rodiny velmi silných žen (alespoň co se ducha týče) a s velmi tajemnou a možná i trošku děsivou minulostí...
„Vše, co slyšíme, je názor, nikoli fakt. Vše, co vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“ (Marcus Aurelius)
Thriller Motýlí křik velmi doporučuji, a možná díky tomu, že se odehrává v českém prostředí s přesahem i za hranice rodné vlasti, je mi mnohem bližší, než thrillery zahraničích autorů.
Navíc se zde nacházejí skvěle vykreslené postavy, a zároveň jsou zde i krásně začleněny osoby z naší politiky a veřejného života, jako je například postavička knížete Černohorského. Každý pozorný čtenář hned ví, o koho se asi tak ve skutečnosti jedná.
Celý příběh je zasazen do zajímavých kulis, kde není nouze o rychlý spád samotného příběhu, časté a neočekávané akce, kde se snoubí dokonalá hra s fakty, předloženými indiciemi a mocenskou manipulaci.
Ne vždy autorem předkládané indicie a jednotlivé střípky nápověd do sebe hned napoprvé zapadají, někdy naopak fabulují, spekulují a snaží se svést čtenáře ze stopy, což umocňuje dokonalý prožitek ze čtení a svého čtenáře si tak namotává na pomyslnou nitku a udržuje jeho pozornost až do samotného závěru knihy. Věřte, že tuhle knihu není možné jen tak dát z ruky. Na první stránce vás chytne a nepustí, dokud jí nepřečtete.
Motýlí křik
Autor: Jan Tománek
Vydalo nakladatelství XYZ ve společnosti Albatros Media, a.s.
Vydání první, Praha 2018
ISBN: 978-80-7597-153-1
Počet stran: 334
Nejnovější komentáře