Kolik kostýmů se namočilo?
Skoro všechny. Největším kostýmním oříškem bylo schovat neopreny pod trička s krátkým rukávem a kraťasy. Během natáčení totiž byla docela zima - obzvláště v červnu. A neopren se stal věrným druhem našich hereckých protagonistů. Mnoho záběrů proto končilo zoufalým výkřikem pana režiséra: „Stop, zase je vidět neopren!“
Kolik lokací se vystřídalo?
Natáčeli jsme na 23 lokacích. Projeli jsme velkou část toku řeky Sázavy - od Stvořidel, přes Vlastějovice, Soutice, Kácov, Český Šternberk k Ratajím nad Sázavou. Sázavě jsme zůstali věrní, nekombinovali jsme ji s žádnou jinou řekou.
Která lokace byla největší, která nejmenší?
Nejmenší lokace byla čistírna, kde si Hynek měl vyzvednout šaty pro babičku. Byla tak malá, že jsme nakonec raději točili venku. Největší, co do historie či malebnosti, byl jednoznačně Šlakhamr. Jeho historie sahá do 14. století a v současné době slouží jako stálá expozice Technického muzea v Brně.
Kolik lodí bylo použito?
Měli jsme tři sady lodí pro každou posádku, tzn. stále bylo připraveno devět lodí. Největším peklem bylo natáčení na Stvořidlech, kde každý přesun na původní pozici trval déle než 30 minut. Všechny lodě se musely vyndat z vody a přenést po souši v kamenitém terénu na původní místo. Samozřejmě, pokaždé když bylo vše připraveno, došla baterie v kameře nebo se některé z dětí potřebovalo vyčůrat. Zároveň jsme měli několik podpůrných lodí pro kameru a štáb. Jednu s motorem, který však většinou pro malou hloubku nešel použít.
Kolikrát se sjížděl jez a kolikrát se na něm herci „udělali“?
Jez se sjížděl minimálně 20x. Posádka Jirky Langmajera se vykoupala minimálně 5x. Z posádky Hynka se připojil jen Filip Antonio, který po projetí šlajsny bez varování skočil do vody. Největší dobrodružstvím bylo skákání jezu v podání Pavla Lišky. Vsadil jsem se s režisérem o 100,-Kč, že to Lišák neudělá a samozřejmě prohrál. Pavel jez skočil 3x! A to i přes jasný zákaz koordinátora kaskadérů.
Kolik zvířat a jaká si ve filmu zahrála?
Ve filmu hraje několik kachen, čtyři koně, jeden křeček, jeden pes a nespočet hmyzích druhů. Největším oříškem bylo, jak vycvičit komáry k útoku na naše posádky. Nepodařilo se a tak jsme nakonec museli vzít zavděk hereckou akcí, bez komářích protagonistů. Dodávám, že během natáčení nepřišlo žádné zvíře k újmě. Ani beruška….
Jaké scény byly nejnáročnější?
Scény na divoké vodě - ztroskotání. Každou loď drželi 3 kaskadéři, byla zima, zkrátka klasická pohoda. Podobně příjemné bylo noční natáčení s dětmi. V jednu hodinu ráno nejmladší Karolínka usnula a už se nedala probudit.
Jakou nejvíce neobvyklou rekvizitu bylo třeba pro film zajistit?
Mrtvého křečka. Místo toho rekvizitáři přinesli hračku pro kočky - plastovou myš potaženou kůží. Bohužel i s ocáskem, kterého jsme si pak všimli až ve střižně. A jak každý ví, křeček ocas nemá... Proto nám nezbylo než přebytečný ocásek vymazat v postprodukci.
Kolik postav se nakonec ve filmu objeví?
Celkem je ve filmu ke třiceti postavám, včetně menších rolí.
V kolika scénách bylo třeba využít dubléry nebo kaskadéry?
Kaskadéři nám pomohli především při natáčení na vodě. Pomáhali s manipulací lodí a s jištěním našich dětských členů posádek. Dubly jsme potřebovali především pro naši dámskou jízdu. Poprvé při nočním pádu na kolech do rybníka, podruhé při jízdách na koních. Jana Kvantiková sice absolvovala kurz jízdy na koni, ale cval byl vysoko nad jejími jezdeckými schopnostmi. Na druhou stranu Táňa Vilhelmová zvládla zahrát pád z koně bez dubla.
Která kaskadérská scéna byla nejnáročnější?
Pád děvčat na kolech do rybníka. Byly tři v noci, teplota klesla k pěti stupňům a tři ženy-kaskadérky se bok po boku neohroženě vrhly na kolech do rybníka….velký zažitek!
Kdo byl nejvíc poštípán komáry?
Jednoznačně Hynek Čermák, který během pauzy usnul u vody. Maskérkám tak přidělal dost práce. Stalo se tak první natáčecí den, takže jsme si pomohli trikem s dlouhým rukávem. Triko potom Hynek musel nosit až do konce natáčení.
Části seriálu: Špunti na vodě
- Jiří Chlumský (4. 7. 1958)
- Špunti na vodě - PROFILY HERCŮ
- Rozhovor s producentem Ludvíkem Marečkem
- Rozhovor s Jiřím Langmajerem
- Rozhovor s Hynkem Čermákem
- Rozhovor s Pavlem Liškou
- Rozhovor s Tatianou Vilhelmovou
- Rozhovor s Annou Polívkovou
- Rozhovor s Nelly Řehořovou
- Rozhovor s Janou Kvantikovou
- Rozhovor s Arnoštem Goldflamem
- Rozhovor s Filipem Antoniem
Nejnovější komentáře