Nemocničních seriálů vznikla a asi ještě vznikne pěkná fůra a proto je nesmírně osvěžující, když se v této záplavě objeví dílko, které je něčím originální, odlišné, neotřelé a v hlavní roli má tak trochu jiného lékaře – Dr. House. A v čem je tak originální?
Nemocniční seriály jsou fenoménem z jednoho prostého důvodu – poskytují atraktivní prostředí, ve kterém se bojuje o holý život a ve kterém silně houstnou emoce. V tomto prostředí se pak řeší nejen různé lékařské případy, ale také lidské vztahy. Americký seriál Dr. House není prakticky o ničem jiném, přesto se tradičním lékařským seriálům vymyká. Díky tomu zaujal diváky po celém světě a stává se stále oblíbenějším.
A čím že je tedy Dr. House tak jiný? Inu, hlavní postavou lékaře, kterého byste kvůli jeho chování jen těžko považovali za ideál doktorského řemesla. Kulhavý Gregory House je totiž egoistický, k pacientům nevrlý, cynický a ironický, nikdy neopomene komentovat situaci pořádně černohumornou hláškou, při práci používá přinejmenším sporné metody, vždy vychází z toho, že lidé lžou a pravdu je z nich třeba dostat jakýmkoliv způsobem, a také je tak trochu závislý na lécích proti bolesti. Přesto všechno je House v excelentním podání Hugha Laurieho tím nejschopnějším a nejcharismatičtějším doktorem, jakého seriálová historie zná.
Jednotlivé epizody seriálu tvoří víceméně uzavřené celky. V každé epizodě se řeší jeden případ zvláštní nemoci, vedle toho jsou tu ještě drobné příhody z ambulance a samozřejmě také mezilidské vztahy. Právě vztahy, které se pochopitelně v průběhu seriálu vyvíjí, jsou hlavním pojítkem mezi jednotlivými díly, jde především o vztahy mezi Housem a třemi členy jeho týmu (krásnou Cameronovou, černochem Formanem, majícím nějaký ten vroubek z minulosti, a sebevědomým Chasem). Můžete namítnout, že všechny epizody jsou nalinkované podle jedné šablony (objeví se pacient, House ho začne léčit, nejprve se splete a nakonec vysloví správnou diagnózu) a že všechno stojí a padá s ústřední postavou, a budete mít pravdu, ale přesto to báječně funguje. Navíc tvůrci postupem času získali více odvahy a objevily se i epizody trochu jiné a některé vyloženě odlišné a nejspíš proto i lepší. Zářným příkladem je epizoda Tři příběhy z konce první sezóny, která se odvíjí úplně jinak než obvykle a nakonec se z ní dozvíme, jak House ke své holi přišel.
Dr. House je tedy seriál stavící na charismatu a neobvyklém charakteru hlavní postavy a získávající si diváky svým černým humorem, nezapomenutelnými hláškami a vůbec takovým cynickým pohledem na svět medicíny, což je něco, co jsme doposud neviděli a co naprosto skvěle funguje. Ačkoli se vše zdánlivě točí kolem případů, které Housův tým řeší (kvůli čemu by se seriál mohl zdánlivě jevit pouze jakožto dílko na jedno použití), je zřejmé, že o nemoci tu vůbec nejde, je to seriál především o vztazích, založený a výborných dialozích a postavách.
Netradiční, originální a svěží seriál z nemocničního prostředí s nejcharismatičtějším doktorem pod sluncem, který se však značně vymyká představě o ideálním lékaři a který neustále vypouští hlášky typu: „Hippokratova přísaha? Znám, ale nějak mě nezaujala.
Naše hodnocení:
8
Podobné články
Dr. House (TV seriál)
28. July 2007 - 23:00 — Andrea Zahradníková
Nejnovější komentáře