Live Free or Die Hard (mimo Severní Ameriku vydáno pod názvem Smrtonosná past 4.0) je americký akční thriller z roku 2007 a čtvrtý díl filmové série Smrtonosná past. Režie se ujal Len Wiseman. Je natočen podle článku „A Farewell to Arms“ (Sbohem zbrani) z roku 1997, který pro časopis Wired napsal John Carlin. Název filmu je převzat z motta státu New Hampshire „Live Free or Die“ (Žij svobodně, nebo zemři).
Ve filmu se detektiv newyorské policie John McClane (Bruce Willis) pokouší zastavit kyberteroristu (Timothy Olyphant), který se nabourává do vládních a komerčních počítačů po celých Spojených státech s cílem zahájit „výprodej ohně“, který by vyřadil klíčové prvky národní infrastruktury. Dále hrají Justin Long, Cliff Curtis a Maggie Q.
Film Live Free or Die Hard byl ve Spojených státech uveden 27. června 2007. Film celosvětově vydělal 388 milionů dolarů, čímž se stal nejvýdělečnějším dílem série Smrtonosná past. Film získal vesměs pozitivní hodnocení kritiků, kteří jej označili za návrat série do formy. Jedná se o jediný film Smrtonosná past, který byl uveden do kin s ratingem PG-13 od MPAA, ačkoli později byla k dispozici i edice bez ratingu.
Zápletka
FBI reaguje na krátký výpadek počítačů ve svém oddělení kybernetické bezpečnosti pátráním po špičkových počítačových hackerech a požádá detektiva newyorské policie Johna McClanea, aby přivedl hackera Matthewa Farrella (Justin Long). McClane přijíždí právě včas, aby ho zachránil před zabijáky vyslanými Mai Linh (Maggie Q), která pracuje pro Thomase Gabriela (Timothy Olyphant).
Cestou do Washingtonu Farrell McClaneovi řekne, že pro Linha napsal algoritmus k prolomení specifického bezpečnostního systému pro účely white hat. Gabriel mezitím nařídí své partě hackerů, aby se zmocnili dopravních sítí a burzy, a zároveň na národní úrovni odvysílá výhružnou zprávu pro americkou vládu. Farrell si uvědomí, že jde o začátek „výprodeje ohně“, kybernetického útoku, jehož cílem je vyřadit národní infrastrukturu. McClane a Farrell jedou do sídla FBI, když je Linh (vydávající se za dispečera) přesměruje do léčky, McClane útočníky odrazí a zničí vrtulník.
Poté, co McClane požádá o pomoc, Farrell vydedukuje, že Gabrielovým dalším cílem je rozvodná síť, a tak jedou k superstanici rozvodných závodů v Západní Virginii. Zjistí, že superstanici má pod kontrolou tým vedený Linhem. McClane a Farrell je zabijí a ona po souboji s McClanem padne k zemi. Gabriel, rozzuřený Linhovou smrtí, přesměruje do superstanice velké množství zemního plynu, aby McClanea a Farrella zabil, ti však uniknou.
McClane a Farrell poté cestují vrtulníkem do domu hackera Fredericka „Warlocka“ Kaludise (Kevin Smith). Warlock identifikuje část kódu, který Farrell napsal pro Linha, jako prostředek k přístupu k datům v budově Správy sociálního zabezpečení ve Woodlawnu v Marylandu. Řekne jim, že Gabriel byl špičkovým bezpečnostním expertem amerického ministerstva obrany: Gabriel varoval ministerstvo před slabinami, kvůli nimž je americká síťová infrastruktura zranitelná vůči kybernetickým válkám, ale kvůli svým neortodoxním metodám byl propuštěn. Warlock vyhledá Gabriela pomocí traceroutu. Jeden z Gabrielových mužů zabije všechny ostatní Gabrielovy počítačové hackery poté, co se přežili.
Gabriel se napojí na jejich spojení a odhalí, že našel McClaneovu odcizenou dceru Lucy (Mary Elizabeth Winstead), kterou unese. McClane pošle Gabrielovu podobiznu FBI. Budova Woodlawn je ve skutečnosti zařízení NSA určené k zálohování osobních a finančních záznamů národa v případě kybernetického útoku a navržené samotným Gabrielem. Útok na FBI vyvolal stažení finančních dat do Woodlawnu, dat, která Gabriel plánuje ukrást.
McClane a Farrell se rozběhnou k zařízení Woodlawn. Farrell najde jednoho z Gabrielových mužů, který stahuje finanční informace a který data před svým dopadením zašifruje. Gabriel pak vezme Farrella a Lucy s sebou a prchá. McClane je pronásleduje a zmocní se polomobilní základny. Gabriel získá přístup do komunikačního systému letounu F-35B Lightning II a nařídí pilotovi, aby zaútočil na nákladní auto, které McClane řídí, ale letoun je zničen padajícími troskami. McClane přežije a vidí, jak Gabrielovo vozidlo zajíždí do nedalekého hangáru.
Tam Gabriel požaduje, aby Farrell dešifroval finanční údaje. Když odmítne, Gabriel ho střelí do kolena a vyhrožuje, že zabije Lucy. McClane přijíždí a zabije dva Gabrielovy muže, ale je střelen do ramene posledním Gabrielovým mužem Emersonem. Gabriel se postaví za McClanea a přiloží mu hlaveň zbraně do rány na rameni. McClane poté stiskne spoušť. Kulka proletí McClaneovým ramenem a zasáhne Gabriela do hrudi, čímž ho zabije. Farrell popadne pistoli a Emersona zabije. Poté McClane poděkuje Farrellovi za záchranu Lucyina života.
Výroba
Scénář a název
Zápletka filmu vychází z dřívějšího scénáře s názvem WW3.com Davida Marconiho, scenáristy filmu Nepřítel státu z roku 1998. Na základě článku Johna Carlina z časopisu Wired s názvem „A Farewell to Arms“ (Sbohem zbrani) vytvořil Marconi scénář o kyberteroristickém útoku na Spojené státy. Postup útoku je známý jako „výprodej ohně“ a zobrazuje třífázový koordinovaný útok na dopravní, telekomunikační, finanční a komunální infrastrukturní systémy země. Po útocích z 11. září 2001 byl projekt zastaven, aby byl o několik let později obnoven a Doug Richardson a nakonec Mark Bomback jej přepsali do podoby Live Free or Die Hard.
Willis v roce 2005 řekl, že film se bude jmenovat Smrtonosná past 4.0, protože se točí kolem počítačů a kyberterorismu. IGN později uvedlo, že se film měl místo toho jmenovat Smrtonosná past: Reset. Společnost 20th Century Fox později oznámila název Live Free or Die Hard a stanovila datum premiéry na 29. června 2007 s tím, že natáčení začne v září 2006. Název vychází z motta státu New Hampshire „Live Free or Die“, které je připisováno citátu generála Johna Starka. Mezinárodní trailery používají název Smrtonosná past 4.0, protože film byl s tímto názvem uveden mimo Severní Ameriku. Na začátku komentáře k filmu na DVD Wiseman i Willis poznamenávají, že dávají přednost názvu Smrtonosná past 4.0.
Vizuální efekty
Pro vizuální efekty použité v celém filmu herec Bruce Willis a režisér Len Wiseman uvedli, že chtěli použít omezené množství počítačem generovaných obrazů (CGI). Jeden z producentů VFX uvedl, že „Len trval na tom, že vzhledem k tomu, že se chystají Transformers a další velké filmy s počítačovou grafikou, musí tento film působit reálněji. Musí to být zasazeno do nějaké praktické reality, aby to mělo ten nádech Smrtonosné pasti.“ Na vizuálních efektech filmu se podílely společnosti Digital Dimension, The Orphanage, R!ot, Pixel Magic a Amalgamated Pixels.
Společnost Digital Dimension pracovala na 200 záběrech s vizuálními efekty ve filmu, včetně sekvence, která ukazuje postavy Johna McClanea a Matta Farrella, jak se krčí mezi dvěma auty, když na ně přistává další auto. Aby bylo tohoto efektu dosaženo, jeřáb vytrhl auto a vyhodil ho do vzduchu na dvě auta, která byla rovněž tažena lany. Záběr byl dokončen, když byly obě postavy začleněny do záběrů kaskadérského kousku s auty poté, co bylo upraveno osvětlení a přidáno CGI sklo a trosky. Ve stejné sekvenci John McClane zničí vrtulník, ve kterém jede několik Gabrielových poskoků, tím, že do něj vrazí autem. Toho bylo dosaženo tak, že se nejprve natočil jeden záběr, v němž jeden z Gabrielových poskoků, Rand, vyskočí z vrtulníku, a v dalším záběru se auto vymrští do stojícího vrtulníku, který je zvednut na lanech. V závěrečném záběru se oba záběry překrývají a jsou doplněny o CGI pro trosky a pohybující se listy rotoru. Společnost také asistovala při přidávání aut pro dopravní kolize a masy lidí pro evakuaci z několika vládních budov.
Společnost Orphanage vyvinula víceúrovňovou dálniční křižovatku pro použití v jedné ze závěrečných scén filmu vytvořením digitálního prostředí a 1 000 stop (300 m) dlouhé spirálové rampy, která byla postavena před bluescreen. Když McClanea na dálnici pronásleduje stíhačka F-35, byl postaven miniaturní model a rekvizita ve skutečné velikosti, které pomohly při digitálním přidání stíhačky do scény. Devítimetrový model byl stavěn od listopadu 2006 do února 2007. Když je stíhačka zobrazena vznášející se v blízkosti dálnice, použili střihači softwarový 3D grafický program Maya k rozostření pozadí a vytvoření efektu tepelného vlnění.
Natáčení a zranění
Natáčení filmu Live Free or Die Hard začalo 23. září 2006 v centru Baltimoru ve státě Maryland. Na velké zvukové scéně bylo postaveno osm různých kulis pro natáčení mnoha scén v průběhu filmu. Při nahrávání zvuku pro návěs použitý v jedné ze závěrečných scén filmu bylo použito 18 mikrofonů pro záznam motoru, pneumatik a poškození vozidla. Postprodukce filmu trvala pouhých 16 týdnů, zatímco u podobných filmů bylo běžnější 26 týdnů.
Aby předešel případným zraněním a byl pro film ve špičkové kondici, Willis několik měsíců před natáčením téměř denně posiloval. Willis se zranil 24. ledna 2007 při bojové scéně, kdy ho nad pravým okem kopla dublérka herečky Maggie Q, která měla na nohou jehlové podpatky. Willis událost popsal jako „nic velkého“, ale když Len Wiseman jeho zranění prohlédl, všiml si, že situace je mnohem vážnější, než se původně zdálo - v komentáři na DVD Wiseman při prohlídce rány uvádí, že vidí kost. Willis byl hospitalizován a dostal sedm stehů, které mu vedly přes pravé obočí až do koutku oka. Vzhledem k nelineárnímu produkčnímu plánu filmu jsou tyto stehy náhodně vidět ve scéně, kdy McClane poprvé předává Farrella Bowmanovi.
Během natáčení bylo použito 200 až 250 kaskadérů. Dvojník Bruce Willise, Larry Rippenkroeger, upadl do bezvědomí při pádu z požárního schodiště na chodník ve výšce 25 stop (7,6 m). Rippenkroeger utrpěl zlomeniny kostí v obličeji, několik zlomených žeber, propíchnutou plíci a zlomeniny obou zápěstí. Kvůli jeho zraněním byla výroba dočasně zastavena. Willis osobně zaplatil účty za hotel Rippenkroegerovým rodičům a několikrát ho navštívil v nemocnici.
Kevin Smith vzpomíná na přepisování scén při natáčení filmu Live Free or Die Hard ve svém mluveném filmu Sold Out: A Threevening with Kevin Smith.
Photo © 20th Century Fox
Části seriálu: Smrtonosná past
- Smrtonosná past
- Smrtonosná past 2
- Smrtonosná past 3
- Smrtonosná past 4.0
Nejnovější komentáře