Oba autoři, JUDr. Svatopluk Galočík a Ing. Oto Paikert, pracovali dlouhá léta na Ministerstvu financí České republiky. Podíleli se na tvorbě zákona o DPH a v současnosti pořádají rozsáhlou přednáškovou činnost pro soukromou sféru i státní instituce. V této publikaci se zaměřili na problematiku daně z přidané hodnoty.
Příručka DPH 2016 výklad s příklady je velmi obsáhlá, čítá 404 stran textu. Jedná se o již dvanácté vydání od roku 2004, doby, kdy vstoupila Česká republika do Evropské unie. Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, má již 40 novel. Poslední novela, zákon č. 377/2015 Sb., není v textu zapracována, protože nabyde účinnosti až 1.1.2017.
Původní paragrafy jsou tištěny kurzívou, nové znění je vyznačeno tučně. Komentáře a příklady k jednotlivým paragrafům jsou psány běžným písmem, nové části pak také tučně. V některých částech je vysvětlení podtrženo. Výklad je opatřen velkým množstvím příkladů a tvoří téměř tři čtvrtiny knihy, na čemž je znát snaha tvůrců složitý zákon co nejvíce přiblížit čtenářům.
Objevuje se zde nová definice stavebního pozemku, jež umožňuje zdanění pozemků určených k zástavbě (§ 56 Dodání nemovité věci). Tento český zákon byl uveden do souladu s evropskými předpisy. Změněn je rovněž § 56a Nájem nemovité věci.
Dále je uvedena změna místně příslušného správce daně pro osoby povinné neusazené, jímž je nyní Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj.
Další novinkou je § 101a, tj. povinná elektronická forma podání daňového přiznání, a také podávání kontrolního hlášení - § 101c daného zákona. Autoři v komentáři odkazují na daňový portál finanční správy, jenž je užitečný pro všechny, jichž se tato problematika týká. Rovněž kontrolní hlášení musí být odesíláno pouze elektronicky, a to prostřednictvím daňového portálu finanční správy nebo přes datovou schránku. Toto téma je podrobně vysvětleno včetně termínů podání, možných oprav i pokut v případě chybného či pozdního podání (viz § 101 až § 101i).
Další změnou v posuzování dodání nemovité věci, které je osvobozeno od daně, je i výpočet lhůty pro osvobození.
Na konci svazku tvůrci uvádějí přechodná ustanovení, která jsou velmi důležitá k určení platnosti některých paragrafů, a dále je tam otištěno 6 příloh k zákonu včetně komentářů.
V příloze 2 a 3 je jmenován seznam služeb a zboží, které podléhají první snížené sazbě daně (15%) a v příloze 3a pak následuje soupis zboží, jež podléhá druhé snížené sazbě daně (10%).
Příloha č. 4 popisuje umělecká díla, sběratelské předměty i starožitnosti a v páté příloze čtenář nalezne vyjmenované zboží, u něhož se při dodání použije režim přenesení daňové povinnosti.
Příručka obsahuje okolo 300 příkladů z praxe a je na ní znát snaha obou odborníků tento zákon co nejvíce přiblížit čtenářům. Komentáře k některým paragrafům mají rozsah několika stran textu a jednotlivé odstavce zákona jsou osvětleny pomocí jednoho či více praktických příkladů. Oceňuji, že autoři usilují o maximální srozumitelnost textu a rovněž musím pochválit i grafickou přehlednost knihy.
Tuto publikaci doporučuji všem, kteří se s problematikou daně z přidané hodnoty v praxi setkávají. Je zaměřena zejména na odborníky, kteří se DPH věnují.
Hodnocení: 89 %
Nejnovější komentáře