Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Úhoři mají nabito – Recenze – 20%

Úhoři mají nabito – Recenze – 20%

20180801 1241
20180801 1241
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...
Český film Úhoři mají nabi­tonato­čil reži­sér Vladimír Michálek, kte­rý kdy­si točil vel­mi dob­ré a oce­ňo­va­né fil­my, ale v posled­ních letech měl v kinech ako­rát pod­prů­měr­né­ho Pohádkáře a vylo­že­ně otřes­né Prázdniny v Provence (kte­ré byly tak špat­né a bizar­ní, až byly díky tomu mís­ty zábav­né). Film Úhoři mají nabi­to však svou mimo­řád­nou nepo­da­ře­nos­tí vtip­ný ani zábav­ný bohu­žel není a je pou­ze špat­ný, přes­to­že vzni­kl pod­le scé­ná­ře, na němž Vladimír Michálek spo­lu­pra­co­val se sce­náris­tou Petrem Pýchou, auto­rem scé­ná­ře k fil­mu Všechno bude.
Hrdiny sním­ku je sku­pi­na pěti mužů růz­né­ho věku (zhru­ba od pět­a­dva­ce­ti do šede­sá­ti), kte­ří si své šedi­vé, nud­né a prázd­né živo­ty na malém měs­tě oži­vu­jí zvlášt­ním koníč­kem – vydá­va­jí se za čle­ny poli­cej­ní­ho útva­ru rych­lé­ho nasa­ze­ní (URNA), včet­ně veš­ke­ré­ho vyba­ve­ní od kom­plet­ní­ho oble­če­ní přes střel­né zbra­ně až po kou­řo­vé gra­ná­ty, a tak­to vystro­je­ni pře­pa­da­jí nic netu­ší­cí lidi v hos­po­dách, kul­tur­ních cen­t­rech i v jejich vlast­ních domo­vech a růz­ně je buď mlá­tí, nutí ležet na zemi s ruka­ma za hla­vou, nebo je jiným způ­so­bem šika­nu­jí – a mají z toho sran­du a adre­na­lin. Hrají je Oldřich Kaiser (kte­rý jim velí a je hlav­ním orga­ni­zá­to­rem), Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jiří Vyorálek a Patrik Holubář.
Úhoři mají nabito – Recenze
Zdroj fotek: falcon.cz


V tuto chví­li se nabí­zí otáz­ka, proč by měl divák pro­bo­ha fan­dit posta­vám, kte­ré jsou ztvár­ně­ny jako stu­pid­ní, vul­gár­ní a polo­gra­mot­ní bura­ni, co se neu­stá­le cho­va­jí jako nesym­pa­tič­tí a nekom­pe­tent­ní idi­o­ti, poma­lu ani neda­jí dohro­ma­dy kloud­nou větu, umí se ako­rát schá­zet v hos­po­dě u piva a nadá­vat na všech­no a na všech­ny a zají­ma­vé je na nich pou­ze jejich netra­dič­ní hob­by, spo­čí­va­jí­cí v ile­gál­ní a tím pádem trest­né čin­nos­ti, při níž navíc (sem tam i dost násil­ně) ubli­žu­jí náhod­ným lidem.
Podle tvůr­ců je film Úhoři mají nabi­to čer­nou kome­dií. Je to s podi­vem, neboť vůbec není vtip­ný (a dokon­ce ani úsměv­ný nebo legrač­ní), neob­sa­hu­je jedi­ný vtip (slov­ní ani vizu­ál­ní) a jeho jedi­ným zdro­jem humo­ru se zdá být mlu­va hlav­ních hrdi­nů (spo­čí­va­jí­cí v tom, že všich­ni mají znač­ně ome­ze­nou slov­ní záso­bu a sou­stav­ně říka­jí „ty vole“ za kaž­dým dru­hým slo­vem) a pak jed­na scé­na, v níž se Jiří Lábus (ve vel­mi okra­jo­vé roli) oto­čí zády k divá­kům tako­vým způ­so­bem, že mu jsou při­tom výraz­ně vidět nahý zadek a var­la­ta. Plus sem tam občas­né poku­sy o opilecké/buranské hláš­ky, kte­ré jsou nicmé­ně tak bizar­ní a krko­lom­né, že se nema­jí šan­ci uchy­tit.
Zápletka spo­čí­vá v tom, že jed­né noci se hrdi­no­vé vra­ce­jí z úspěš­né akce a po ces­tě zasta­ví na ben­zín­ce (stá­le v mun­důrech poli­cej­ní­ho zása­ho­vé­ho koman­da), kte­rá je zrov­na sho­dou okol­nos­tí pře­pa­dá­vá­na mas­ko­va­ným lupi­čem, jenž při spat­ře­ní domně­lých poli­cis­tů zpa­ni­ka­ří a pro­stře­lí si hla­vu vlast­ní zbra­ní, s níž před­tím ohro­žo­val sleč­nu u poklad­ny (Anna Kameníková). Hrdinové urych­le­ně vykli­dí pole a něja­kou dobu dal­ší akce nepod­ni­ka­jí, dokud se situ­a­ce neu­klid­ní. Jeden z nich se nicmé­ně poté náho­dou spřá­te­lí s onou poklad­ní z ben­zín­ky, z jaké­ho­si bizar­ní­ho důvo­du ji zasvě­tí do čin­nos­ti, kte­rou s kama­rá­dy pro­vo­zu­je, a ona mu za to pro­zra­dí nejed­no pře­kva­pe­ní.
Úhoři mají nabito – Recenze

Následný vývoj udá­los­tí bohu­žel nelze popsat bez pro­zra­zo­vá­ní zásad­ních spo­i­le­rů. I tak by to ale šlo dost těž­ko, neboť děj fil­mu je extrém­ně nesmy­sl­ný, nesoudrž­ný a plný bizar­ních náhod, chyb v kon­ti­nu­i­tě a zvlášt­ních a nepo­cho­pi­tel­ných udá­los­tí, jež nelze nijak raci­o­nál­ně vysvět­lit ani inter­pre­to­vat. Viz tyto scé­ny:
  • Hrdinové se při­pra­vu­jí vyjet do akce a  oblé­ka­jí se. Oldřich Kaiser říká: „Nic tady neza­po­meň­te, poje­de­me tam hodi­nu, tak ať se nemu­sí­me vra­cet,“ zatím­co ven­ku je slu­neč­ný den. Když ale hrdi­no­vé při­jíž­dě­jí na mís­to, je sko­ro půl­noc.
  • Hrdiny někdo vydí­rá, o čemž Oldřich Kaiser jako jedi­ný neví. Když se s ním pak ostat­ní set­ka­jí, tvr­dí mu, že je vše v pořád­ku (načež si to on ješ­tě spe­ci­ál­ně ově­řu­je a oni mu zno­vu řek­nou, že se nic nedě­je). V dal­ší scé­ně ale Kaiser zjev­ně o tom vydí­rá­ní už ví, ovšem aniž by mu to kdo­ko­li řekl.
  • Prodavačka z ben­zín­ky se chce k hrdi­nům při­dat, leč je jí vysvět­le­no, že to je absurd­ní, pro­to­že k tomu potře­bu­je vědět, jak to v poli­cej­ním koman­du cho­dí, a musí mít spe­ci­ál­ní výstroj za vel­kou spous­tu peněz. V závě­ru fil­mu hrdi­no­vé stej­ně jdou do akce i s pro­da­vač­kou, i když nemá potřeb­né zna­los­ti (avšak už má kom­plet­ní výstroj, bůhví odkud).
  • Hrdinové při odcho­du z hos­po­dy močí do řeky a pak se tou řekou z něja­ké­ho důvo­du bro­dí pro­ti prou­du a  opi­lec­ky při­tom hýka­jí něco v tom smys­lu, že jsou jako úho­ři, kte­rým tero­ris­té při­dě­lá­va­jí na těla výbuš­ni­ny. Odtud zřej­mě název sním­ku, přes­to­že v celém zbyt­ku fil­mu už o úho­řích jiná zmín­ka nepad­ne.
  • Jeden z hrdi­nů si na zahra­dě podo­mác­ku vyro­bí rus­ké kužel­ky s elek­tro­nic­kým počí­ta­dlem, kte­ré při kaž­dém sra­že­ní kuže­lek ero­tic­ky vzdychá. S dějem fil­mu to nijak nesou­vi­sí.
  • S dějem fil­mu nesou­vi­sí ani ta sku­teč­nost, že jeden z hrdi­nů pra­cu­je v půj­čov­ně loděk, kde má něja­kou pří­tel­ky­ni (asi), kte­rá tam ako­rát leží nahá (a nic jiné­ho nedě­lá), a když si někdo při­jde půj­čit loď­ku, tak je seřván, že voda je špi­na­vá a vodá­ci jsou kre­té­ni. Jiný z hrdi­nů zas pra­cu­je v pro­dej­ně cyk­lis­tic­kých kol, při­čemž zákaz­ní­ky opa­ko­va­ně nechá­vá na těch kolech bez pla­ce­ní ujet a je mu to jed­no (pro­to­že je asi dement).
  • Když hrdi­no­vé odjíž­dě­jí z akce, tak se všich­ni navzá­jem plá­ca­jí po zádech, jak se jim zátah vyda­řil, a Oldřich Kaiser je jako veli­tel mise pyš­ně chvá­lí. V násle­du­jí­cí scé­ně (v hos­po­dě) jim ale najed­nou začne nadá­vat za to, jak se během akce dopouš­tě­li základ­ních ama­tér­ských chyb.
  • V jed­nu chví­li dojde k neče­ka­né situ­a­ci, kdy je potře­ba rych­le něko­ho pod­pla­tit. Postava Oldřicha Kaisera má naštěs­tí v kap­se náho­dou deset tisíc korun.
  • Hrdiny fil­mu za jejich čin­nost nikdy nikdo nena­hlá­sí, a to ani, když se během jed­né své akce náho­dou set­ka­jí se sku­teč­ným poli­cej­ním koman­dem, jehož veli­tel se ako­rát podi­ví tomu, proč se jeho mise účast­ní najed­nou tolik lidí.
  • Film kon­čí titul­kem, že pod­le výroč­ní zprá­vy BIS vzni­ka­jí na úze­mí ČR para­mi­li­tár­ní sku­pi­ny, což má zřej­mě vyvo­lat v divá­cích dojem, že obsah fil­mu má cosi spo­leč­né­ho se sku­teč­ný­mi udá­lost­mi a s  aktu­ál­ní situ­a­cí v ČR, přes­to­že se celý ode­hrá­vá mimo jakou­ko­li uvě­ři­tel­nou rea­li­tu.
Úhoři mají nabito – Recenze

Podobných roz­po­ru­pl­nos­tí, nejas­nos­tí, nesmys­lů a obec­ně nedo­stat­ků je při­tom ve fil­mu mno­hem víc, neb k nim prů­běž­ně dochá­zí neu­stá­le. Film Úhoři mají nabi­to je z hle­dis­ka scé­ná­ře a dra­ma­tur­gie nato­lik roz­pad­lý a nelo­gic­ký, že v něm nejen­že nelze obhá­jit smy­sl leckterých pasá­ží, ale ani nejde roz­klí­čo­vat moti­va­ce a cho­vá­ní napros­té vět­ši­ny postav, a to nejen v rám­ci celé­ho fil­mu, ale mnoh­dy ani v rám­ci jed­not­li­vých scén. Vyprávění pří­bě­hu je zou­fa­le roz­tříš­tě­né, naho­di­lé a zma­te­né a navíc až zby­teč­ně moc ská­če v čase, a to tím způ­so­bem, že něja­ká posta­va vždy vyřkne urči­tou infor­ma­ci, při­čemž divák se podi­ví, odkud tu infor­ma­ci vza­la, načež násle­du­je fla­shback, v němž se zpět­ně vysvět­lí, jak ta posta­va k té infor­ma­ci při­šla.
Dalším napros­to zásad­ním pro­blé­mem je absen­ce jaké­ho­ko­li názna­ku morál­ky nebo etic­ké­ho hod­no­ce­ní napříč celým fil­mem, v němž se růz­né posta­vy sou­stav­ně dopouš­tě­jí činů, kte­ré nevy­vo­lá­va­jí žád­nou odpo­ví­da­jí­cí reak­ci. Hlavní hrdi­no­vé jsou nezod­po­věd­ní hlou­pí idi­o­ti, kte­ří pro zába­vu, pocit kama­rád­ské pospo­li­tos­ti a potě­še­ní vlast­ní­ho ega ubli­žu­jí náhod­ným lidem, což je ale nato­če­no bez jaké­ko­li kome­di­ál­ní sty­li­za­ce a podá­vá­no tak, že by jim divá­ci měli fan­dit, vybu­do­vat si k nim pozi­tiv­ní vztah a poz­dě­ji s nimi i sou­cí­tit a stra­cho­vat se o jejich zdra­ví a bez­pe­čí, což se však kata­stro­fál­ně míjí účin­kem. Když někdo poru­ší slib, tak se to pře­jde bez ode­zvy, když někdo něko­ho pod­ve­de a dotyč­ný mu na to při­jde, tak pod­vod­ní­ka namís­to tres­tu při­be­re do par­ty.
V prů­bě­hu fil­mu se navíc žád­ná z postav nepo­lep­ší, hlav­ní hrdi­no­vé na kon­ci fil­mu dál pro­vo­zu­jí stej­nou nezá­kon­nou čin­nost jako na začát­ku a tvůr­ci sním­ku ješ­tě jejich koná­ní ali­bis­tic­ky ospra­vedl­ňu­jí tím, že jim jako cíle vybí­ra­jí růz­né pyt­lá­ky či pod­lé boha­té pod­ni­ka­te­le, kte­ré násled­ně pre­zen­tu­jí jako „to vět­ší zlo“, kte­ré je potře­ba potrestat. Ve výsled­ku ale nikdo potres­tán není, film svým ide­o­vě poma­te­ným hrdi­nům fan­dí a vzhlí­ží k nim pro­střed­nic­tvím posta­vy Anny Kameníkové, kte­rá se jako jedi­ná zdá být jejich koníč­kem i jimi samot­ný­mi zálib­ně fas­ci­no­vá­na a okouz­le­na.
Úhoři mají nabito – Recenze

Film kupo­di­vu půso­bí znač­ně odby­tě nejen z hle­dis­ka režie a scé­ná­ře, ale po řeme­sl­né strán­ce obec­ně, včet­ně hud­by a stři­hu. Jediných uchá­ze­jí­cím aspek­tem jsou kre­a­ce (těž­ko mlu­vit o výko­nech) někte­rých her­ců v hlav­ních rolích, kte­ří se svým mnoh­dy netra­dič­ním fyzic­kým vze­zře­ním a dik­cí ale­spoň stre­fu­jí do urči­té sty­li­za­ce, přes­to­že při­tom vypa­da­jí, jako kdy­by své plo­ché, ste­re­o­typ­ní a kari­ko­va­né posta­vy nemě­li jak pořád­ně ucho­pit.
Je sice prav­da, že exis­tu­je mno­ho ješ­tě straš­něj­ších čes­kých fil­mů než Úhoři mají nabi­to, ale to lze jen těž­ko brát jako dosta­teč­nou omlu­vu. Tenhle navíc vzni­kl za pod­po­ry Státního fon­du kine­ma­to­gra­fie, což, pokud to bylo více než deset korun, je poně­kud alar­mu­jí­cí.


Podívejte se na hodnocení Úhoři mají nabito na Kinoboxu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Teroristka – Recenze – 50%2. dubna 2019 Teroristka – Recenze – 50% Marie (Iva Janžurová) je učitelka v důchodu, která žije na vesnici a tráví čas v chatařské oblasti u vážně nemocné bývalé kolegyně (Eva Holubová). Všechny chataře se kvůli pozemkům snaží […] Posted in Filmové recenze
  • Ceny Český lev 2019 - Výsledky24. března 2019 Ceny Český lev 2019 - Výsledky Letošní ročník Českých lvů byl zdaleka nejvydařenější za posledních mnoho let. Předávání cen probíhalo v hbitém tempu a bez zbytečných prostojů, důstojně a povětšinou i bez trapného […] Posted in Filmové recenze
  • Na střeše – Recenze – 70%6. února 2019 Na střeše – Recenze – 70% Herec, režisér a scenárista Jiří Mádl režijně debutoval v roce 2014 rodinným filmem Pojedeme k moři, který byl coby sympatický, roztomilý a hravý snímek přijímán diváky i kritikou […] Posted in Filmové recenze
  • Motýlí křik je skvělý konspirační thriller5. února 2019 Motýlí křik je skvělý konspirační thriller Motýlí křik je velmi brilantní thriller s bravurně koncipovanou konspirační teorií, jež vás díky rychlému sledu události a akcí nechá v mrazivém napětí až do poslední stránky knihy, kterou […] Posted in Recenze knih
  • Forza Horizon 4 - demo14. září 2018 Forza Horizon 4 - demo Od včerejšího večera si můžete stáhnout Forza Horizon 4. Jak pro XBox One, tak pro PC (Microsoft® Store) https://youtu.be/WiY_jVn9BYo Posted in Novinky ze světa her
  • Resident Evil: Apokalypsa25. prosince 2004 Resident Evil: Apokalypsa Noční můra neskončila… Milla Jovovich obdařená novými schopnostmi a silou v pokračování populární podívané Resident Evil. Alice (Milla Jovovich) byla jedním ze dvou lidí, kteří vyvázli […] Posted in Filmové premiéry
  • Forrest Gump: Za scénou kultovního filmu z roku 19949. ledna 2024 Forrest Gump: Za scénou kultovního filmu z roku 1994 Film z roku 1994, Forrest Gump, je jedním z těch nezapomenutelných klenotů kinematografie. Režírovaný Robertem Zemeckisem a s Tomem Hanksem v hlavní roli, tento film si získal srdce diváků […] Posted in Zajímavosti
  • Loki - Pro tok času. Vždycky.14. července 2021 Loki - Pro tok času. Vždycky. Veškeré nerdství ve mě stranou, tenhle díl byl fenomenální. Všechny postavy fungovaly úplně přesně podle svých povah (tvůrci je opravdu chápali), vizuální efekty opět na jedničku, hudba […] Posted in Krátké recenze
  • Georges Méliès10. října 2012 Georges Méliès Georges Méliès (8. prosince 1861, Paříž – 21. ledna 1938, Paříž) byl francouzský filmový režisér a významný průkopník filmu. Narodil se v bohaté rodině majitele obuvnické firmy. Po […] Posted in Profily osob
  • Sloužil jsem v Gaze-historky z izraelské armády7. prosince 2024 Sloužil jsem v Gaze-historky z izraelské armády Nevíte si rady, čím obdarovat své blízké? Kniha Sloužil jsem v Gaze bude velmi vhodným dárkem pro muže i ženy, kteří si chtějí přečíst zajímavý a poutavý příběh z izraelské armády.  Když […] Posted in Recenze knih
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,69623 s | počet dotazů: 260 | paměť: 63100 KB. | 18.01.2025 - 08:02:51