Expedice vedená pohádkově bohatým Charlesem Bishopem Weylandem zkoumá starodávnou pyramidu ukrytou pod krunýřem ledu v Antarktidě. Počáteční nadšení a vědecký zápal brzy vystřídají starosti o záchranu holých životů, neboť místo zdaleka není opuštěné a další návštěvníci brzy dorazí.
Boj mezi Vetřelci a Predátory začal na konci 80. let díky společnosti Dark Horse Comics, která vydala sérii komiksů plných bojů mezi těmito rasami. Rovněž tak filmaři prokázali smysl pro humor, když v druhém Predátorovi umístili do pokoje s válečnou kořistí (na lodi Predátorů v samotném závěru filmu) kostru Vetřelce. V roce 1991 zakoupila televizní společnost Fox scénář k filmu, kde si jdou po krku tito -drsní versus slizcí- mimozemšťané. Nebýt tehdejší výměny vedení a dalších starostí s tím spojených, je možné, že bychom se dočkali AvP už v devadesátých letech. Jenomže skripta se uložila do velkého šuplíku a projekt jako celek byl odložen k ledu na dobu neurčitou.
Vetřelcům nezbývalo, než plivat na Predátory v počítačových hrách, na stránkách komiksů, v různých fanouškovských povídkách nebo z obrázků hracích karet (i ty existují). Pak přišel On. On, který dokázal, že umí natočit filmy podle PC hry (Mortal Combat, Resident Evil) a není mu cizí žánr sci-fi (Event Horizon/Horizont události, Soldier/Žoldák: Legie zkázy). Paul Anderson představil společnosti Fox vlastní verzi scénáře a na důkaz zápalu pro věc obětoval funkci režiséra filmu Resident Evil: Apokalypsa.
Takže - přítomnost. Prostřednictvím jedné z družic na nízké orbitě objevuje společnost Weyland Industries neobvyklé nahromadění tepla kdesi nad Antarktidou. Při bližším zkoumání, je pod vrstvou ledu zjištěna přítomnost pyramidy, která nese znaky tří civilizací, jež jsou stavbami pyramid proslulé (egyptské, aztécké, mayské). Šéf Weyland Ind. Charles Bishop Weyland (Lance Henriksen) se rozhodne vést průzkumnou výpravu osobně. K tomuto účelu začne dávat do hromady tým různých odborníků (vědců, vojáků, techniků…). Expedice se úspěšně dostane až k cíli, kde objeví již vysekaný tunel přímo ke vchodu do pyramidy. Tak jen světlu vstříc!
A tady začíná to, kvůli čemu se vyplatí menší investice do plivátka. V pyramidě není nic, jak byste čekali.Však posuďte sami! Hlavní nesrovnalosti:
- Cyklus vývoje „roztomiloučkého“ Vetřelce v lidském organismu trvá alespoň několik dní. Vzpomínáte si na úplně první film, kde se na oběť přicucne slizký hnus, hostitel upadne do bezvědomí, fujtajbl za nějakou dobu odpadne, oběť je v klidu (má dokonce velký hlad) a teprve pak člověku (slovy Ralpha ze Simpsonů) začne plakat bříško? V AvP všechno trvá mnohem, Mnohem, MNOHEM rychleji.
- V prvním filmu o Predátorovi se mluví o tom, že tato rasa válečníků-lovců přilétá pouze v obdobích výjimečného horka. Tady vesele pobíhají ve sněhu, že si ani šálu nevezmou.
- Rovněž teorie vzniku pyramidy pokulhává. Ve filmu se tvrdí, že byla postavena v dobách, kdy tato oblast ještě nebyla zamrzlá. Jenomže to bylo několik milionů let před tím, než lidstvo vůbec vzniklo.
Abyste neřekli, že nemám představivost, nabízím vám jedno vysvětlení, které jsem objevil v materiálech k filmu. Místem filmového dění je Bouvetův ostrov, který ale není součásti Antarktidy, jak se nám scénář pokouší namluvit (Bouvetův ostrov je neobydlený sub-antarktický vulkanický ostrov v jižní části Atlantského oceánu, jihojihozápadně od Mysu dobré naděje. Nejbližší další pevnina je až Země královny Maud, v Antarktidě, která je vzdálena 1600 kilometrů jižně a je také neobydlená.Ostrov je norské teritorium. Zdroj: Wikipedie-otevřená encyklopedie). No a jelikož ostrov je vulkanický, tak tímto způsobem vyprodukované teplo dokázalo roztavit v některých místech led, a tudíž ta obyvatelná byla. Tomu zároveň nahrává umístění pyramidy pod slupkou ledu v hlubinách ostrova, plus zázračná technologie mimozemšťanů, díky které bylo prostředí dodatečně vyhřívané. Vyberte si, čemu chcete věřit Vy! |
- Další údiv vyvolává genialita vědců. Na začátku (prvních pár minut, než se ze skupinky stanou matky pro malé Vetřelce) ještě ze slušnosti řeknou, že: „Tento symbol musíme nejprve důkladně prozkoumat…“ Jenomže potom jako zázrakem stačí jediný pohled na nápis (na jazyce nesejde), symbol, výčnělek, kus plechovky od limonády a už se na diváka řítí flashbacky za doprovodu vyprávěčova hlasu, jak že to vlastně kdysi bylo. Nebudu rozepisovat další nesmysly, těch si užijete dost.
Nevím, na co Paul Anderson myslel, když tvořil toto dílo. Nejsem odborník, ale… Ale vem to ďas! Když film nemá světoborný příběh, říkám, nevadí. Takových filmů je hodně. Pokud se film nedrží oné mytologie, neříkám, že se jedná o hřích. Avšak tento film nemá ani to, co ostatní ano - (pro někoho možná hloupou, ale přece jenom) akci. Proč si nemůžeme dosyta zastřílet, vyhodit pár chodeb do vzduchu, ustřelit Predátorovi ucho a kousnout ho za koleno? Co takhle nějaký pěkný souboj? Proč ve filmu s rozpočtem 60 mil. dolarů musíme sledovat, jak skupinka lidí (která se každou chvíli redukuje) bez zjevného plánu utíká špatně osvětlenými chodbami kamsi do neznáma, Vetřelci lezou po zdech a nebezpečně se rozhlížejí, Predátorů je sice několik, ale většinou sledujeme maratón pouze jednoho z nich, jenž shodou okolností přežije až do konce?
Jen aby bylo jasno, já netvrdím, že na souboje a „ekšn“ scény vůbec nedojde! Pouze se tu s vámi dělím o rozčarování, které mě ve filmu celkově potkalo. Možná si říkáte, že byste se na něj stejně nekoukali, protože z náhodou zahlédnutých kusů filmů o Vetřelcích či Predátorech máte zafixováno, že se prolévají litry krve, a tak stejně není, o co stát. Asi vás překvapím, krve je zde poskrovnu. Chcete znát důvod?
Film nebyl přijat zrovna s otevřenou náručí. Hodně fanoušků bylo pobouřeno. Ptali se, proč jim někdo zkazil takřka kultovní záležitost? Paul Anderson ihned přispěchal s pohotovou odpovědí. Zní zhruba následovně : „Já ten film točil pro dospělé (tedy rating R), ale na poslední chvíli došlo na žádost těch shora (co na projekt vydávají peníze) k vystřižení vážnějších scén a k úpravě celého díla tak, aby mohlo dostat PG-13 (tj. přístupnost i pro děti).“
I kdybychom připustili tuto verzi, tak stejně neomlouvá nemotornost celého díla a jeho velikou naivitu. Každopádně během obzvláště tuhé zimy / horkého léta si můžete dopřát tenhle filmový zážitek, avšak nečekejte žádná milá překvapení.
- Název: AVP: Alien vs. Predator (Vetřelec vs. Predátor/Votrelec vs. Predátor)
- Režie: Paul W. S. Anderson
- Žánr: Horor / Thriller / Akční / Sci-fi
- Země: USA / Kanada / Německo / Česká republika / Velká Británie
- Délka: 87 min.
- Rok: 2004
- Hrají: Sanaa Lathan, Raoul Bova, Lance Henriksen, Ewen Bremner, Colin Salmon, Tommy Flanagan, Joseph Rye, Agathe De La Boulaye, Carsten Norgaard, Sam Troughton, Petr Jákl, Pavel Bezdek, Jan Pavel Filipensky, Kieran Bew
Nejnovější komentáře