Víte, že zahrada může pro člověka být, nejen místem pasivního i aktivního odpočinku, ale také místem poznání? Kde jinde než tam můžeme pozorovat ve vší kráse a síle živly, síly přírody, principy, které mají často co do činění s prastarou alchymií, astrologií a především tato kniha přináší pochopení toho, jak život roste. Cyklicky, nečekaně, někdy předvídatelně, ale někdy naprosto nepředvídatelně. Proč se z nějakého pupenu vytvoří list, z jiného květ, proč děložní lístek vypadá jinak než lístek pravý… předvídal by někdo, že z housenky se stane kukla a z té se vylíhne motýl?
Zatímco první polovina knihy je filozofická, zabývá se hermetickým a precizně celistvým pojetím života a zahradničení… s každou další stránkou se postupně dostáváte k praktickým radám, informacím, biodynamickému zemědělství. Najdete tu vše o cykličnosti přírody a to nejen cyklus roku, ale i astrologické spojení s „úrodnými roky“ či s roky, kdy se urodí šišky, bukvice apod). Lunární zahradní kalendář našich předků nebyl vůbec od věci! Více tu v kontextu můžeme pochopit hlubokou propast mezi přírodním zemědělstvím a drancujícím typem pěstování a chovu zvířat dnes. A vždy docházíme k jednomu výsledku: pokud něco není schopno se dále množit (semena ztrácející klíčivost) nebo se množit bez problémů (skot, který už není schopen se množit přirozeně a bez problémů rodit mláďata), je někde něco špatně.
Druhá část knihy je už více praktická, stále však vychází z celistvého pojetí zahradničení. Zajímavé je třeba propojení s Lunou.
„Lili Kolisková patnáct let experimentovala s pšenicí, ječmenem a ovšem, aby vyzkoumala působení Měsíce (pozn. Kolisko Lili, Agriculture of Tomorrow). Vysévala velká množství semen v různých lunárních fázích, přičemž různé proměnné jako typ půdy, voda a hnojivo zůstávaly konstantní. Přesná měření hmotnosti, délky kořenů, listů a internodií promítla do křivek, které vždy ukazovaly maximální růst během druhé měsíční fáze. Další řada testů ukázala, že klíčivost je nejlepší dva dny před úplňkem. Porovnáním rostlin (mrkev, rajčata, hrách) sázených dva dny před úplňkem s kontrolní skupinou rostlin sázených dva dny před novoluním bylo zjištěno, že první skupina rostla lépe a dávala výrazně větší úrodu. Rostliny vzešlé ze semen zasetých v příhodné fázi předčily ty, které byly zaseté o novoluní, třebaže o dva týdny dříve. Zelenina zasetá kolem úplňku byla šťavnatější, kdežto zelenina zasetá o novoluní byla sušší a dřevnatější. Některé plodiny představují výjimku z tohoto praidla: brambory a luštěniny lze sázet o novoluní.“
A možná už vám také dochází proč. Do prostoru otevřený úplněk dává opravdu šťavnatost, naopak novoluní je o fázi, kdy se všechno stahuje spíše do sebe a připravuje se teprve na ten rozpuk, klíčení. Svědčí to kořenové zelenině a bramborám, protože v tu dobu je jejich chuť nejvíce koncentrovaná, ale to, co by mělo být šťavnaté, bude vysušené a dřevnaté.
Kniha je pokladnicí námětů k přemýšlení, k zahradní inspiraci, k bádání nad životem. Mnoho zde řečeného neplatí jen v zahradničení, ale v celém lidském životě.
A závěrem mne napadá, že kdyby se alespoň základy z této knihy učily na školách, svět by vypadal jinak. Rozhodně by nemohl dojít tam, kde je nyní. V naprosté přírodní nelogičnosti…
Kniha Zahrada jako mikrokosmos je cennou pokladnicí informací, do které se budete průběžně rádi vracet, a to nejen pro informace o tom, kdy co sázet a jak udělat kompost, čím hnojit apod… ale i pro pocit, že život má opravdový smysl a řád. ALESPOŇ TEORETICKY s tím, že tam, kde je uvedena tato teorie do praxe, vidíme úžasné výsledky.
Bez zajímavosti není ani fakt, že tato kniha poprvé vyšla v roce 1979.
O autorovi:
Wolf-Dieter Storl (1942) se narodil v Sasku. Jeho babička pocházela z Krušných hor a sbírání bylin mělo v jejich rodině dlouhou tradici. U amerických Indiánů se naučil, jak komunikovat s rostlinami. „Čejeni nemluví o rostlinách, ale s rostlinami,“ říká dnes jeden z vůdčích expertů v oboru etnobotaniky, nazývaný „šaman rostlin“.
Wolf-Dieter Storl absolvoval Kent State Univerzity v Ohiu, působil jako hostující docent ve Vídni a získal doktorát na univerzitě v Bernu. Podnikl studijní cesty do různých zemí světa a přednášel na mnoha univerzitách v USA a Evropě. Je autorem několika knih o léčivých a magických rostlinách, rostlinných božstvech a rostlinách Keltů. Od roku 1988 žije s rodinou na samotě v horách v jižním Německu.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2016, www.eminent.cz
Nejnovější komentáře