Zaklet
Henry a Clare se poznali, když Clare bylo šest a Henrymu třicet šest a vzali se, když bylo Clare dvacet dva a Henrymu třicet… Pouze další z love stories obohacená tentokrát o motiv cestování v čase? Ano – pokud se podíváte na film. Ne – pokud si přečtete knížku.
Hned na začátek bych měla poznamenat, že knížku The Time Traveler’s Wife od Andrey Niffenegger podle které byl film natočen, jsem četla a zamilovala si ji. Od filmu jsem proto měla velká očekávání, protože příběh popsaný v knize má v sobě ohromný filmový potenciál – a to ať už po stránce narativní, tak i po stránce formální. Bohužel ve filmu se ani jedno nekoná. Příběh Henryho a Clare je tu zhuštěn do pouhého příběhu jejich společného soužití, přičemž je vynecháno spousta vedlejších – ale přitom pro příběh velmi důležitých! – linií. Ať už jde o chvíle, kdy se Henry vrací do minulosti ke svému mladšímu já a učí ho všem trikům, aby byl schopen přežít v situacích, kdy se díky cestování v čase ocitne na neznámých místech bez oblečení, bez peněz a bez čehokoliv jiného, nebo o příběh jeho bývalé přítelkyně Ingrid. Všechny ostatní postavy se zde stávají pouhými karikaturami, o kterých nic moc nevíme, protože film se soustředí pouze na Clare a Henryho a na to, jak Henryho cestování v čase komplikuje jejich společný život. Nevíme proto nic o Clarinu komplikovaném vztahu s matkou, nevíme nic o jejích sourozencích, nevíme téměř nic ani o jejích přátelích Charisse a Gomezovi (a o tom, že Gomez Clare odjakživa miluje). Ale především tu chybí zcela zásadní část Clarina dospívání – které je pro příběh naprosto zásadní, neboť právě tehdy se do sebe s Henrym zamilují. Díky tomu se ani s příběhem, či se samotnou Clare, nemůžeme pořádně ztotožnit, protože to, proč se do Henryho zamilovala nám uniká.
Zamrzí také to, že scénárista měl očividně opět potřebu poměrně složitý děj (díky všemu tomu cestování v čase) zjednodušit. A proto jsou události seřazeny víceméně chronologicky za sebe a začíná se současností, tedy okamžikem, kdy se Clare poprvé setkává s Henrym v knihovně. O co zajímavější by to vše bylo, kdyby se držel knihy a nechal Henryho nejdříve cestovat za malou Clare a až poté by mohl natěšený divák s nadšením sledovat, jak se konečně i v současnosti najdou! Navíc veškeré to cestování sem a tam mohlo posloužit jako materiál pro velmi zajímavé a originální filmové zpracování po režisérské stránce.
I přes všechny tyto výtky, poměrně chaotický a příliš rychlý začátek (šup, šup, už aby byli manželé a mohlo se začít řešit jejich obtížné soužití) se jedná o příjemný romantický film. Rachel McAdams je jako vždy okouzlující, i když dvacet let, kterých jí je na začátku filmu má být, už jí přeci jen divák věřit nemůže. A co se týče Erica Bany lepšího Henryho si snad ani nelze představit. Jenom velká škoda, že nemohl rozehrát svou postavu v takové šíři v jaké je představena v knize. A to platí i pro Clare, tedy Rachel McAdams. Velká pochvala potom patří dětským herečkám Tatum a Haily McCannovým, které ztvárnily jejich dceru Albu.
Zkrátka, potenciál obrovský, výsledek bohužel jen průměrná love story, která neurazí, ale dlouho s vámi nezůstane. Na rozdíl od knihy, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat.
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Přihlášení
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější komentáře