Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Armáda mrtvých | Army of the Dead

Armáda mrtvých | Army of the Dead

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Začátkem letošního roku se Zacku Snyderovi konečně podařilo dotlačit jeho vizi pro jeho doposud nejambicioznější film - Ligu spravedlnosti - mezi diváky. Ta mu alespoň částečně nabídnula vykoupení za zpackaný výsledek, který se dostal pod režií Josse Whedona do kin. Tou dobou už ale připravoval svoji další štaci, tentokrát pro Netflix. Dal vzpomenout svým začátkům v roce 2004 u filmu Úsvit mrtvých a rozhodl se natočit další zombie záležitost. A když už, tak rovnou ve velkém stylu. Snímek Armáda mrtvých měl být tím největším blockbusterem jara pro Netflix, kde se Snyder chopil nejenom režie a námětu, celou tuhle akční záležitost si také natočil. Jak tohle celé dopadlo? A má Netflix zase po delší době zářez, který mu mohou ostatní služby závidět? 

Scott Ward (Dave Bautista) býval kdysi členem speciálních vojenských složek, které operovaly v zombie nákazou postihnutém Las Vegas. Jeho zásluhy byly ovšem tatam, když v rámci vládní kampaně byl zdiskreditován a nyní žije na venkově a živí se jako kuchař v místním bistru. Na stole se mu ovšem objeví nabídka, která se neodmítá. Vydat se ještě jednou do útrob pozůstatků města hazardu a vyprostit z tamního sejfu pohádkové bohatství, po kterém nikdo nebude pátrat... 

Upřímně musím říct, že jsem vůči tomuto filmu měl jisté očekávání a opatrně se na něj těšil. Dobrý zombie kousek a ještě s trochu větším rozpočtem tu už nějakou dobu nebyl. Navíc, Snyder už na začátku kariéry ukázal, že pro tenhle žánr má relativně cit. Nyní, po dvou a půl hodině co vám film zabere, si už tak jistý nejsem. Ne, že bych chtěl říci, že je Armáda mrtvých vyloženě špatným snímkem. To ani omylem. Ale vyloženě dobrým také ne. 

Předně, nějak kdovíjak akční pecku na poli půl třetí hodiny vlastně od tohoto kousku nečekejte. Je zde několik lepších i horších akčních sekvencí, jinak se tu ale dost povídá, pokouší hláškovat a přešlapuje na místě. V rámci dvě a půl hodiny se tak odehraje to, co by se dalo s ledovým klidem natřískat do slušné hodinky a půl a ještě by vám zbylo. Úvodní sekvence totiž slibuje film, který se pak ale nedostaví. Chápu, ne vše musí být nekonečná akce, ale po úvodu a relativně efektní titulkové sekvenci (byť ten font a jeho rozložení mě bude strašit ještě nějakou chvíli) film podřadí o dva rychlostní stupně a tam už setrvá až do samotného finále. Budování mytologie tady zkrátka hraje větší prim a za mě to ne až tak funguje, jak by asi Snyder chtěl. 

Jasně, trochu jiné zombie jsou fajn, k tomu i kulisy města hazardu a tak vůbec, přesto to pro mě mělo problém nějak udržet jasnou tvář. Postavy jsou takové všelijaké (s výjimkou Omari HardwickaMatthiase Schweighöfera, ti jsou to nejlepší co vám film nabídne), příběh mrzký, předvídatelný a vlastně docela o ničem. Věci se dějí tak nějak bez ohledu na okolnosti, zvraty jdou vidět na míle daleko, a když už to začne trochu vrzat, pomůže si Snyder klasickými žánrovými berličkami. Diváci odkojení na zombie béčkách z videopůjčovny (kam se svým způsobem asi také počítám) to brát jako vyloženě průšvih nebudou, kdo ovšem čekal trochu více než jen žánrovou rozcvičku v trochu originálnějších kulisách, čekal marně. 


Dost by se toho dalo říci o audiovizuální stránce filmu, kde si Snyder tak trochu honí triko s trikovými sekvencemi a hloubkou ostrosti, úspěšnost jednotlivých záběrů je ovšem diskutabilní (navíc, pokud snímek budete sledovat na větší obrazovce film trpí několika mrtvými pixely tak se nelekněte, že vám odchází monitor / projektor). Osobně bych to nijak dramaticky neviděl ovšem místy je ta kamera prostě slabší. Slabší jsou pak i na několika místech i digitální triky (především pak finále), naopak digitální vložení Tig Notaro do filmu (až asi na dva záběry) moc poznat není. 

Film má pak i některé další nedostatky (jako třeba úplné zmizení jedné postavy v závěru) ale to asi není až tak potřeba řešit. Zkrátka Armáda mrtvých není příliš zásadním nebo povedeným snímkem. Je to žánrová tvorba s s možná až zbytečnou porcí marketingu, nic víc, nic míň. Na ty dvě a půl hodiny to zabavit dovede i přes to očividné a zbytečné natahování, nějaká ta pozitiva se tam taky najdou, humor funguje alespoň v jedné třetině a celkově mě to asi vyloženě neuráželo.   

   

Mohlo to dopadnout lépe, mohlo to dopadnout ale také daleko hůř. Nenáročná žánrová tvorba od které se nevyplatí moc očekávat, řemeslo jakž takž zvládá ale rozhodně není něčím, o čem byste psali domů. Rozhodně pokud nemáte v plánu filmu pár zásadních nedostatků odpustit. Jako popcornová zábava na dlouhý večer to ale asi stačí. 

Film Armáda mrtvých najdete v nabídce českého Netflixu jak v původním znění s českými titulky tak v českém dabingu od 21. května. 


Žánrová rozcvička, kde si Snyder honí triko kde to jen jde. Hromada věcí nefunguje, pár ale docela ano. Armáda mrtvých je ve své podstatě klasické videobéčko o zombie, kde scénář moc rozumu nepobral a na nic moc originálního nebo výjimečného se tu nehraje. Velká marketingová kampaň a účast několika velkých jmen z toho něco víc neudělá.    

Armáda mrtvých
(Army of the Dead)
Akční / Horor / Sci-Fi
USA, 2021, 148 min
Režie: Zack Snyder
Scénář: Zack Snyder, Shay Hatten, Joby Harold
Kamera: Zack Snyder
Hudba: Junkie XL
Hrají: Dave Bautista, Ella Purnell, Ana de la Reguera, Garret Dillahunt, Omari Hardwick, Tig Notaro, Hirojuki Sanada, Nora Arnezeder, Theo Rossi, Raúl Castillo, Matthias Schweighöfer, Huma Qureshi, Chelsea Edmundson, Michael Reid MacKay, Danielle Burgio, Shayna Ryan, Genoveva Rossi, Jordyn Aurora Aquino
Produkce: Zack Snyder, Deborah Snyder, Wesley Coller
Střih: Dody Dorn
Scénografie: Julie Berghoff, Sophie Neudorfer
Masky: Scott Wheeler
Kostýmy: Stephanie Portnoy Porter

Na VOD od 
21.05.2021 Netflix

https://www.csfd.cz/film/271915-armada-mrtvych/
https://www.imdb.com/title/tt0993840/
https://www.netflix.com/title/81046394


Podívejte se na hodnocení Armáda mrtvých na Kinoboxu.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Student dvouoborového studia Anglická filologie / Filmová věda, dlouholetý fanoušek filmu, hudby a televize. Více o mně na profilu na CSFD.cz : http://www.csfd.cz/uzivatel/135140-sanchezcz/

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,69820 s | počet dotazů: 268 | paměť: 71609 KB. | 21.06.2024 - 19:01:58